5 ознак того, що родимку варто показати лікарю

Меланому легко усунути без наслідків, якщо вчасно помітити підозрілу родимку. Огляд займе всього кілька хвилин, якщо знати, на що звертати увагу.

Меланома є третім за поширеністю і найнебезпечнішим видом раку шкіри. На щастя, на ранніх стадіях вона добре піддається лікуванню і проявляє себе у вигляді помітних оку ознак: родимок, плям і інших відмітин на шкірних покривах. Зрозуміло, не кожна родимка становить загрозу. Ось кілька простих правил, які допоможуть вам вчасно помітити потенційно небезпечні зміни.

На що звернути увагу при огляді родимок

  1. Асиметрія. Якщо одна половинка родимки сильно відрізняється від іншої, таке пляма може бути злоякісним.
  2. Чітка межа. Розмитий контур родимки може бути ознакою меланоми.
  3. Колір. Перевірте родимку у лікаря, якщо вона занадто темна або має неоднорідну забарвлення.
  4. Діаметр. Родимки, розмір яких більше, ніж діаметр олівця, варто показати лікарю.Справедливості заради варто сказати, що меланома буває і меншого розміру.
  5. Зміни. Якщо у родимки змінився розмір, форма або колір, її потрібно перевірити.

Зліва – приклади того, як може виглядати меланома, а праворуч – здорові родимки:

Якщо у вас виявився хоча б один з перерахованих ознак або якщо ви не впевнені, чи представляє якась із ваших родимок небезпека, зверніться до дерматолога. Він зможе точніше визначити, чи потрібно вам додаткове обстеження. Не намагайтеся самостійно ставити собі діагноз і не робіть поспішних висновків.

Як знизити ризик розвитку меланоми

Головне, що ви можете зробити, – це контролювати стан шкіри. Особливо пильну увагу слід приділяти недавно з’явилися і умов, що змінилися родимок. Попросіть близької людини оглянути родимки там, де вам самим це зробити незручно. Так, третина всіх випадків меланоми у чоловіків реєструється на спині.

Головна причина раку шкіри – вплив ультрафіолету. Занадто довге перебування на сонці підвищує ризик виникнення меланоми, особливо у людей зі світлою шкірою, яка легко обгорає . Однак і смагляві не захищені від шкідливого впливу сонячних променів.

У лікуванні раку шкіри ключову роль відіграє рання діагностика, оскільки саме вона дозволяє не допустити поширення пухлини. Якщо видалити злоякісну родимку на ранньому етапі, шанси вижити збільшуються до 98%.

За матеріалами