6 незмінних: правила життя для довгожителів

© blazepress.com

Впродовж цілого ряду поколінь прихильники ідеї довголіття, підсумовуючи досвід довгожителів сивої давнини, розробляли принципи, які дозволяли людині досягнути внутрішньої гармонії – “зберегти свій розум спокійним і безтурботним”. Ці принципи відомі як “Шість незмінних”.

6 принципів для життя

1-й принцип: Незмінно перебувайте у внутрішній гармонії з собою

Як цього досягти?

Потрібно зберігати внутрішній спокій, не турбуючи розум марними сподіваннями. Не бути жадібним, не потурати безглуздим бажанням. Припинити хвилюватись за особисті вигоди і втрати.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

З цього приводу прибічник ідеї здорового способу життя і довголіття Ши Тяньцзи (епоха Мін) говорить: “Якщо приборкаєш свої бажання, то і свідомість перебуватиме у спокої. Погляньте на далекі гори і затишні долини! Більшість людей, які там проживають, насолоджуються довгим життям завдяки скромності своїх бажань і постійному спокої своєї свідомості”.

Давайте спробуємо проаналізувати свої думки, поглянути на себе з боку. Дуже часто нам нестерпно хочеться мати шубу (таку ж як у… або навіть і кращу), машину (таку ж як у… або навіть крутішу), будинок (такий же як у… або ще вищий) і т. д.

Найжахливішим є те, що ці бажання не так швидко минають.

Ми довго обдумуємо свої мрії – впродовж дня і перед сном.

Якщо й справді йдеться про наші особисті мрії і цілі, то ці завдання гідні поваги.

Але якщо наша думка виглядає так: “хочу краще, ніж у сусіда” – це дорога до хвороби.

Схожі думки формують клубок негативних емоцій, який наче магніт притягує хвороби нашого фізичного тіла. А захворівши, ми починаємо жалітись: ну чому комусь усе, а мені – нічого! Чим ще більше погіршуємо процес. Якщо проаналізувати такого роду думки – можна зрозуміти, що це банальна заздрість.

Як саме позначиться на організмі негативний вплив заздрості, залежить від психотипу людини. Як відомо, їх є чотири: холерик, меланхолік, сангвінік і флегматик.

Для холерика це відгукнеться спазмом судин, тахікардією (серце починає занадто швидко стукати), “нервовою” гіпертонією.

У меланхоліка можуть початись проблеми з травною системою: не виключені жовчні і печінкові коліки, загострення виразки шлунку і загальний дискомфорт в животі.

Життєрадісні сангвініки рідше, ніж інші стають злісними заздрісниками. Але якщо це відбувається, заздрість буде за планом підточувати їхню серцево-судинну систему та імунітет.

Флегматики, завдяки природному “пофігізму”, практично не відчувають справжньої чорної заздрості. Для них характерним є скоріше роздратування по відношенню до більш успішних людей: мовляв, чому ти збуджуєш мене своїми досягненнями і вибиваєш з спокійного анабіозу? Але ні для оточення, ні для самого заздрісника-флегматика це не становить ніякої небезпеки.

А тепер давайте подивимось на себе з боку.

Чи потрібні нам такі проблеми?

Чи не краще кожному навчитись радіти з того, що в нього є.

Що для цього потрібно?

Намагатись знаходити в цьому малому цінне раціональне зерно, яке приносить нам радість. Будемо оптимістами?!

2-й принцип: Незмінно будьте добрими

Добрі люди ніколи не намагаються нашкодити оточуючим, вони завжди знаходять радість у можливості допомогти людям. Коли добра людина щось обмірковує, вона завжди аналізує, чи не зашкодить це іншим.
Що протистоїть доброті? Звичайно, злість, злоба. А що таке злість? Це агресивний прояв образи.

Ми живемо у світі людей, тобто у світі стосунків. Усе наше життя – це стосунки. Хочемо ми того чи ні, але спілкування з оточуючими – дуже важливе, а можливо, найголовніша частина нашого життя. Ми постійно знаходимось у стосунках: на роботі, вдома, з дитиною, чоловіком, тещею, пасажирами в електричці – навіть, якщо у цей момент з ними не спілкуємось.

Коли ці стосунки гармонійні, що не так часто трапляється – це означає, що ми практично знайшли ключ до свого успішного життя. Якщо, наприклад, у людини хороші стосунки на роботі, то вона із задоволенням йде на роботу і, як звичайно в цьому випадку, успішно піднімається по кар’єрній драбині. Якщо у неї також правильно побудовані стосунки в сім’ї, то і з роботи додому людина повертається із задоволенням.

Що ж нам заважає жити щасливо?

Де починається розлад?

Де починається образа?

А починається усе тоді, коли наше уявлення про стосунки з певними людьми не співпадає з реальністю. Коли очікувана поведінка людини (та, яку ми придумали у своїй голові: “ця людина повинна зробити так і так…”) не співпадає з реальним вчинком людини. Ось тут і виникає образа.

Іншими словами, реальні стосунки ми замінюємо власними уявленнями про те, якими вони повинні бути.

Коли партнер з спілкування не вписується в наші уявлення про нього (а він майже ніколи не вписується), то найпоширенішою реакцією на це стає незадоволення ним або виникає образа. Нас наче обдурили. “Я думав, ти нормальна людина, а ти…”.

Образа формує негативні емоції, а клубок цих емоцій змінює наше фізичне тіло, призводить до хвороби. Дуже часто така образа надовго залишається в душі.

Трапляється так, що людина змінила роботу декілька років тому, а образа на керівника з попереднього місця роботи постійно виринає в її думках і підсилює зміни фізичного тіла.

Результатом “свіжої” образи, як правило, стає гіпертонічна хвороба – а як наслідок інсульт, а “застарілої” – пухлинні захворювання. В якому саме органі тілаз’являється пухлина залежить від того, з ким були зіпсовані стосунки.

Так, наприклад, Луїза Хей, автор популярних книг на зразок “Допоможи собі сам”, стверджує, що якщо жінка перебуває у поганих стосунках з чоловіком – це загрожує їй пухлинними захворюваннями репродуктивних органів і т. д.

Варто замислитись: кому ми зробили погано своїм роздратуванням і образою?

Безумовно, звільнення від образи, зміна своєї поведінки – завдання не з легких. Це серйозна робота. Проте, якщо усвідомити, що ключі від щастя і здоров’я ми тримаємо у своїх руках, то можна зробити дуже багато. І почати ніколи не пізно.

А ось що радить нам Ши Тяньцзи для виконання умов цієї “незмінної”:

“Коли оточуючі поводяться підло, я зберігаю порядність; коли оточуючі створюють проблеми, я намагаюсь їх усунути; коли оточуючі шкодять іншим, я підтримую інших. Якщо я в цьому незламний, то совість моя буде чистою, а розум буде природно врівноваженим та спокійним”.

“Звільніться від усіх важких думок, намагайтесь зберігати спокій та оптимізм, будьте гречними, міцними тілом та стійкими розумом. Так можна прожити до ста років” – говориться в основоположній праці системи традиційної китайської медицини “Хуанді нейцзін (“Трактат Жовтого імператора про внутрішнє”).
І дійсно, звідки взятись хворобам, якщо підтримується внутрішня рівновага?

3-й принцип: Незмінно будьте безтурботними

На Сході є прислів’я: “Щирий сміх омолоджує на 10 років, а тривога дає сивину”. Смуток навіть у християнстві вважається одним із найсерйозніших гріхів.

Як перемогти схильність до смутку? Потрібно намагатись пристосовуватись до різних обставин, вчитись задовольнятись тим, що маємо. Але при цьому важливо не перестаратись. Берегти почуття інших, остерігаючись завдати їм болю.

Намагайтесь частіше сміятися від душі. Можна припустити, що звуки, які людина видає під час сміху, як метроном, налаштовані на здоровий стан її організму. І коли ми сміємось, то тим самим наче задаємо програму правильної роботи нашим органам. Тобто, сміх можна порівняти з роботою настроювача рояля. Він орієнтується на звучання метронома. А наш організм орієнтується на сміх.

Ось що сказав поет Бо Цзюй-і в одному зі своїх віршів :

Відкинь смуток, і у багатстві
І в бідності
А коли не зможеш посміятись над тим і іншим
То прославишся дурнем!

4-й принцип: Незмінно будьте задоволеними

Мало кому вдається в усьому уникнути негараздів. Але які б не були неприємності, ніколи не варто втрачати бадьорість духу. У Янь Фейтая існує епіграма відносно того, як оберігати життя :

“Погляньте, хтось вважає, що він має одне, але в той же час йому бракує іншого, а інколи йому здається, що у нього нестача і того, і цього. Але варто Вам зробити крок назад і подивитись навкруги – Ви побачите, що можна легко прожити на тій тарілці каші, яка у Вас є і в тому одязі, в який Ви одягнуті”.

Перша частина висловлювання описує душевні страждання від незадоволення, а друга показує радість від задоволеності.

Тому, якщо трапляються негаразди, порівняйте їх з ще важчою ситуацією і одразу відчуєте спокій і бадьорість духу.

Ван Сюньань – ще один знавець мистецтва довголіття, який жив при династії Мін – пропонував “знаходити задоволення в мирі”, залишаючись безтурботним і оптимістичним. Здатність розпізнавати і отримувати задоволення допомагає зберігати задоволення. Простих радостей в житті дуже багато, наприклад:

  • задоволення посидіти в тиші. Якщо після роботи трохи посидіти в тиші, це допоможе тривогам піти, принесе почуття уповільнення, безтурботної радості і розслаблення. Це як у випадку із глечиком мутної води: якщо його збовтувати увесь день, то і суспензія у воді буде неспокійною весь день, а якщо залишити глек в спокої, вона осяде і вода стане прозорою і чистою.
  • задоволення споглядати природу. Конфуцій говорив: “Мудру людину радують води, доброчесну людину радують гори”. Прекрасні пейзажі і прекрасні краєвиди в погожий день можна знайти в різних місцях. Розум стає широким, як небо, якщо життя проходить в гармонії з Природою.

5-й принцип: Незмінно будьте справедливими

Ця незмінна являє собою продовження 2-го принципу: незмінно будьте добрими. Варто чітко проводити межу між добром і злом, правильним і неправильним.

Припустимо, що ми несправедливі до оточуючих. Здавалося б – ну то й що? Це ж ми несправедливі й ображатись на несправедливість варто вже не нам… Але світ влаштований так, що все повертається до нас бумерангом. Запам’ятайте істину – стався до людей так, як Ти б хотів, щоб вони ставились до тебе?…
І ось настає момент, коли “бумеранги” градом повертаються до хазяїна. То як ми тепер себе відчуваємо? В нашій душі хвилею піднімається праведний гнів!

Існує афоризм: “Гнів часто буває причиною несправедливості”.

І навпаки: “Несправедливість – це причина гніву”.

Але гнів – дуже сильна емоція. І якщо з нею не боротись, не відпустити її, то вона буквально спалює наше тіло.

Проявляється це в таких захворюваннях, як шкірні висипи, запалення, нагноєння. Навіть, здавалося б, такі випадковості, як опіки і порізи – теж відносять до категорії зворотної реакції організму на гнів, який гніздиться всередині нас.

Добро і зло – взаємовиключні поняття, так само не можна плутати істинне і неправдиве. Якщо людина зберігає свідомість в чистоті, непорушна у своїй чесності, підтримує ясність думки і чіткість погляду, то вона буде природним чином вільною від проблем та тривог.

Тому мудрець Ши Тяньцзи сказав:

“Лише коли вчений чоловік
наділений чистою свідомістю,
зникають помилки
і усяка надуманість
у вчинках.
Коли в небі світить сонце
темрява розсіюється сама по собі.
Коли людина розуміє цю
чудову думку,
вона позбавляється від хвороби
і отримує довголіття”.

Гнів руйнівний: він з легкістю може знищити наш світ стосунків і як наслідок – здоров’я.

І звільнитися від гніву можна і потрібно.

Як це зробити?

Якщо з Вами вчинили несправедливо, не тримайте емоції в собі. Перше, що потрібно зробити – голосно сказати: “Це мене розізлило”!

Можливо, це не варто говорити своєму керівникові під час наради, але після неї – висловіть свої претензії вголос. Навіть, якщо Ви скажете ці слова в порожній кімнаті, де Вас ніхто не почує – але нехай це станеться. (Пам’ятаєте методи японців – кімната розслаблення з фігурою, яка є копією керівника, де можна висловити все, що ти про нього думаєш!)

Відвідайте спортзал, зіграйте партію у волейбол чи теніс. Або просто позаймайтесь вдома з гантелями.

Тіло буде вдячне Вам за зняте напруження. А якщо при цьому Ви голосно покричите або поспіваєте – спокій після заняття Вам гарантований.

Але найголовніше – будьте справедливі до оточуючих Вас людей.

Пам’ятайте: все у цьому світі повертається – і добро, і зло, і несправедливість.

6-й принцип: Незмінно будьте приємними у спілкуванні

Гармонійність – це одна з головних складових людських стосунків. Будьте доброзичливі, скромні і розважливі, терплячі та з доброю душею, не намагайтесь у всьому чинити тільки за розрахунком і не хвилюйтесь через дурниці.

Дружелюбність у стосунках з іншими зробить щасливими і вас, і оточуючих.

Ключове слово тут – дружелюбність.

Протилежні якості – відраза і антипатія.

Вважається, що ці якості на тонкому рівні дуже сильно впливають на видільну систему.

Якщо у вас проблеми з нирками – наприклад, каміння – проаналізуйте, чи завжди Ви доброзичливі, чи немає серед оточуючих Вас людей таких, які Вам неприємні.

І Ви, замість того, щоб постаратись змінити своє відношення до цієї людини, носите всередині себе згусток антипатії.

Гірше Ви робите тільки собі.

Життя надає нам безліч варіантів існування. І кожна людина в нашому оточенні – це ніби вчитель, який дає нам можливість вибору моделі поведінки. Це як наше домашнє завдання.

І від того, яку ми отримаємо оцінку, певною мірою залежить наше здоров’я.

Постараємось вибрати правильний варіант?!

Фото заголовку
Переклад Тутка за матеріалами