6 японських правил для тих, хто хоче стати сильнішим і витривалішим

Японський інженер та майстер айкідо Кацудзо Нісі у дитинстві був дуже хворобливим, і лікар сказав його батькам, що хлопчик не доживе і до 20 років. Щоб зміцнити його здоров’я, батьки відправили Кацудзо у буддійський монастир, де він провів 3 роки, вивчаючи різні техніки медитації та фехтування.

У пошуках способів поліпшення свого здоров’я Нісі прочитав безліч праць сучасних лікарів і стародавні трактати про східну і європейську медицини. Результатом багатьох років вивчення стала праця Кацудзо, в якій він описує винайдену ним систему оздоровлення організму. Книга вийшла в світ у 1927 році, коли авторові було 44 роки.

Сьогодні Тутка пропонує вам познайомитися з системою Нісі, яка за 90 років свого існування набула масу шанувальників у всьому світі.

Правило № 1. Жорстка постіль

Як відомо, викривлення хребта може спричинити за собою і різні захворювання внутрішніх органів. Тому дуже важливо стежити за своєю поставою не тільки вдень, але і вночі. На думку Нісі, прямий хребет дозволить стати вище на пару сантиметрів, а також позитивно позначиться на роботі органів травлення та кровообігу.

Правило № 2. Твердий валик замість подушки

Самі японці вважають, що викривлена шия — одна з перших ознак короткого життя. І якщо під час неспання ми можемо контролювати положення голови, то уві сні це робити важче. Тому звичайну подушку Нісі рекомендує замінити твердим валиком, який необхідно класти під шию таким чином, щоб на ньому перебували 3-й і 4-й хребці.

Спочатку така «подушка» буде викликати дискомфорт, тому на перших порах її можна обмотати кількома шарами тканини, кількість яких потрібно поступово зменшувати.

Правило № 3. Вправа «Золота рибка»

 • Лягаємо на рівну тверду поверхню.
 • Руки витягаємо вгору.
 • Стопи розташовуємо так, щоб вони були перпендикулярні підлозі.
 • Витягуємо ліву п’ятку вперед і одночасно тягнемо ліву руку вгору, не відриваючи від підлоги. Повторюємо те ж саме для правої п’яти і правої руки. Робимо протягом 2 хвилин.
 • Долоні накладаємо одну на одну, згинаємо руки в ліктях і кладемо під 3-й і 4-й шийні хребці, ноги звести разом, а стопи трішки розводимо. Рухаємо стопи вліво і вправо так, щоб все тіло вібрувало. Виконуємо вправу протягом 2 хвилин.

Правило № 4. Поліпшення капілярного кровообігу

 • Лягаємо на тверду рівну поверхню.
 • Кладемо під 3-й і 4-й шийні хребці твердий валик.
 • Руки і ноги піднімаємо вгору, трохи згинаємо в ліктях і колінах, максимально розслабляємо.
 • Робимо вібруючі рухи руками і ногами. Тривалість вправи становить від 1 до 3 хвилин.

Правило № 5. Вправа на змикання стоп і долонь

Вихідне положення: лягаємо на тверду рівну поверхню і підкладаємо під 3-й і 4-й шийні хребці твердий валик. Ноги згинаємо в колінах, не відриваючи від підлоги, і стуляємо стопи. Всі вправи повторити по 10 разів.

 1. З’єднуємо долоні перпендикулярно тілу і стискаємо подушечки пальців лівої і правої руки. Повторюємо ті ж рухи, але тепер стуляємо не тільки пальці, але й долоні. Не розмикаючи долонь, піднімаємо руки вгору і опускаємо на сонячне сплетіння.
 2. Зімкнуті долоні повертаємо пальцями до обличчя і руки заводимо за голову, не змінюючи положення долонь, а потім повертаємо на сонячне сплетіння.
 3. Повертаємо зімкнуті долоні на сонячне сплетіння, направляємо їх у бік ніг. Робимо горизонтальний рух від грудей до паху. Після 10 повторів піднімаємо руки вгору на рівні сонячного сплетіння, не розтискаючи долонь, і робимо рух до ніг, а потім заводимо за голову.
 4. Повертаємо руки на сонячне сплетіння, піднімаємо долоні вгору і починаємо рухати ногами з зімкнутими стопами вниз-вгору.
 5. Поєднуємо рух ногами з рухом рук, описаним у пункті 2. Якщо ви відчуваєте біль або дискомфорт, кількість повторів цієї вправи на перших порах можна зменшити. Приймаємо початкове положення і лежимо в ньому, закривши очі, 10 хвилин.

Правило № 6. Вправа для живота і хребта

Початкове положення: сядьте на підлогу «по-турецьки» і обхопіть руками гомілку «верхньої» ноги, плечі злегка опустіть.

Всі вправи повторюються по 10 разів. Після кожного блоку проробляти таку вправу: витягніть руки перед собою і покладіть долоні перпендикулярно підлозі. Поверніть голову до лівого плеча і подивіться на свою спину, повторіть те ж саме для правого плеча. Зробіть ту ж вправу, піднявши руки над головою.

 1. Піднімайте і опускайте плечі, не змінюючи положення рук.
 2. Поверніть руки в початкове положення і повільно нагніть голову до лівого плеча, потім повторіть вправу для правого плеча.
 3. Покладіть руки на гомілкостоп і підніміть голову, витягаючи підборіддя вгору, а потім повільно опустіть голову, щоб підборіддя притулилося до грудей.
 4. Підніміть руки в сторони паралельно підлозі і зігніть в ліктях. Зведіть руки на рівні обличчя, одночасно округляючи спину і притискаючи підборіддя до грудей. Потім розведіть руки, звівши лопатки, випряміть спину, закиньте голову назад і зафіксуйте в такій позі на 7 секунд.
 5. Сядьте у вихідну позицію і повторіть вправу з пункту 1, піднімаючи плечі на вдиху і опускаючи на виході.
 6. Залишаючись у вихідній позі вправи для спини і живота, виконуйте нахили вліво і вправо, втягуючи і «відпускаючи» живіт протягом 10 хвилин.

Сам Кацудзо Нісд вважав, що все, що потрібно для здоров’я, закладено в самій природі людини, головне — не лінуватися і скористатися цим безцінним ресурсом.

За матеріалами