Молоко для дорослих: коли та скільки можна і треба

Тисячі років люди харчувалися коров’ячим молоком. Воно — дуже популярний продукт, хоча одні сучасні вчені припускають, що молоко може нам і нашкодити, інші ж кардинально заперечують перших. Тож як нам, дорослим, визначити правильну кількість цього напою, а коли від нього слід взагалі відмовитися?

Тутка знайшов плюси та мінуси у споживанні молока та розповість вам, коли краще утриматися від його споживання.

Користь молока

Споживання молока корисне для нашого організму:

 • Воно багате вітамінами й мінералами, як от фосфор, цинк, селен, магній, вітамін А та вітаміни групи B.
 • Цей напій корисний для кісток та зубів. Одна склянка молока містить до 30% добової норми кальцію для дорослої людини. Кальцій необхідний для зубів та кісток. А ще в молоці міститься велика кількість вітаміну D, а саме він сприяє засвоєнню кальцію та мінералів кістками. У одній склянці молока можна знайти до 20% щоденної кількості цього потрібного вітаміну.
 • Молоко потрібне для серця та судин. Цільне молоко підвищує рівень корисного холестерину, що, своєю чергою, знижує ризик серцевих захворювань. І, до слова, цей корисний напій — багате джерело калію, котрий регулює тиск у судинах.
 • Завдяки молоку підтримується вага організму. У одному дослідженні, в якому взяло участь 49 осіб, було визначено, що молочні продукти на довше зберігають у нас відчуття ситості та зменшують частку жиру, яку ми споживаємо. А ще інші науковці довели, що вживання молочки сприяє навіть зменшенню ваги організму.

Коли молоко шкідливе?

Попри всю свою користь, у певних випадках вживання молока може мати небажані наслідки для здоров’я. До прикладу:

 • При вживанні молока загострюються висипання. Метааналіз 14 різних досліджень дав змогу зробити висновок, що щоденне споживання молока підвищував ризик виникнення висипання в осіб, віком від 7 до 30 років. Та, за словами аналітиків дослідження, прямого зв’язку між власне молоком і посиленням акне встановлено не було і дослідження може бути неточним.
 • Призводить до алергій. Всесвітня організація охорони здоров’я підрахувала, що від 1,9 % to 4,9 % дітей у світі схильні до алергій на коров’яче молоко. Хоча алергія і має проявитися в перший рік життя, та може і пізніше. До прикладу, в дорослих вона може з’явитися і все, навіть якщо до цього все було спокійно. До симптомів алергії можна віднести свербіж, почервоніння шкіри, біль в черевній порожнині, сухість чи тріскання губ, нежить та сльозогінність очей. Якщо спостерігаєте в себе ці симптоми — негайно зверніться до лікаря.
 • Веде до непереносності лактози. Поширений стан, коли організм не сприймає лактози — типу цукру, який міститься в молоці та молочних продуктах. Непереносність лактози може розвинутися в будь-якому віці — навіть від 20 до 40 років. Симптоматика зазвичай проявляється через кілька годин по споживанні молочки, до неї відносяться здуття шлунку та дискомфорт. Як і у випадку з алергіями, якщо ви запідозрили в себе непереносність лактози, одразу зверніться до лікаря.

Коли краще утриматися від споживання молока

Прокоментуємо вищенаведені випадки.

 • У разі акне, лікар може порадити спостерігати за ситуацією та відзначати, чи з’являється більше висипань після споживання молочних продуктів. Якщо так, варто на деякий виключити молочку з раціону та подивитися на стан шкіри.
 • За підозри на алергію лікар попросить вас здати певні аналізи. Так він зрозуміє, чи симптоми алергії пов’язані зі споживанням молока, чи тут винні інші хвороби. Через аналізи легко побачити, які продукти провокують алергічну реакцію, і чи це взагалі молоко. І якщо молоко справді є алергеном, лікар запропонує лікування та відповідну дієту.
 • За непереносності лактози без лікаря теж не обійтися. За підозри на цю недугу, фахівець попросить вас обмежити споживання молочних продуктів та поспостерігати за зміною самопочуття. За підтвердження діагнозу допоможе повне виключення молочки з раціону.

Чим замінити коров’яче молоко

Якщо лікар заборонив вживати коров’яче молоко, його можна замінити.

 • Безлактозним молоком та безлактозними продуктами. Містять ті самі вітаміни та мінерали, як звичайні молочні продукти. До них додають лактазу — ензим, що допомагає організму перетравити цукор з молока.
 • Альтернативними видами молока: соєвим, мигдалевим, рисовим, вівсяним, кокосовим молоком та іншими продуктами, які виробляються на цих видах молока.

Пам’ятайте, що молоко та молочні продукти — цінне джерело поживних сполук, і їх заміна не може відбуватися без консультації з лікарем. Навмисне виключення молочки з раціону загрожує дефіцитом кальцію. А за ним не забаряться проблеми з кістками та зубами.