Реабілітолог розповів, чому хрустять суглоби та коли варто бігти до лікаря

У нашого організму своє бурхливе, приховане життя, і ми часто не можемо розгадати, які сигнали він нам подає і про що вони свідчать. Лікар-реабілітолог Олексій Ушаков поділився своїм медичним досвідом з користувачами мережі й нарешті роз’яснив інформацію про здоров’я наших суглобів.

Ми в Тутка нарешті дізналися, чому коліна хрустять, чи шкідливо “хрустіти” пальцями й коли варто звернутися до лікаря, і вирішили, що не завадило б розповісти про це і нашим читачам.

Цікаве
Loading...
 • Суглоби видають хрускіт. Найчастіше ми можемо почути цей звук (в пальцях, шиї, колінах) на прийомі у мануального терапевта або остеопата, при розминці. Це НЕ патологія, це НЕ небезпечно, це НЕ викликає артрозу. Причина хрускоту — бульбашки газу, які з’являються в суглобі при зміні тиску. Суглобова рідина — це мастило, в ній розчинений вуглекислий газ. Будь-який суглоб оточує суглобова сумка — щільний, герметичний, але рухомий мішок, в якому є певний гідравлічний тиск. При його розтягуванні цей тиск падає, з’являються бульбашки, їх потріскування ми й чуємо.

 • Є більш “хрусткі” люди, є менш. Це пов’язане з особливістю сполучної тканини: у когось зв’язки та суглобова сумка більш еластичні.
 • Хрускіт не патологія. Більш того, хрускіт можливий тільки в здоровому, герметичному суглобі. Але якщо він відбувається постійно сам по собі, це вимагає обстеження і консультації лікаря.
 • Хрустіти пальцями не корисно і не шкідливо (але звук дуже приємний). Хрускіт не викликає захворювань суглобів. Наприклад, доктор Дональд Унгер хрустів пальцями на одній руці 50 років, і змін в суглобах не виникло. За це дослідження він у 2009 році отримав Шнобелівську премію.
 • У 95% випадків хрускіт не несе нічого поганого ні для кого, крім людей, яких він дратує. Але вам треба звернутися до лікаря при виникненні таких ознак: крім хрускоту присутня скутість і обмеження руху в суглобі; другий етап хрускотіння можна повторити відразу після першого (якщо це газ, то йому потрібно 10-15 хвилин, щоб знову розчинитися); суглоб набрякає і ще гарячий, разом з хрускотом, з’являється біль; це не хрускіт, а тріск (він схожий на хрускіт снігу, перетирання піску). Цей звук свідчить про зіткнення якихось елементів суглобу один з одним. Це не може бути нормою майже ніколи та вимагає обстеження та лікування.

 • У дітей років до 5-6 плоскостопість — норма, не вірте думкам, що її треба лікувати. Вашій дитині не потрібне взуття з супінатором, не потрібне взуття з твердим задником, не потрібні устілки. Все, що потрібно — це займатися вправлянням стопи (вправи можна знайти в інтернеті).
 • Єдине, що потрібно коригувати у дітей, це вальгус п’ят (коли ноги завалюються п’ятами всередину). У дівчаток норма вальгуса 3-4 °, але відхилення має бути однаковим з обох боків. Якщо кут нахилу на обох ногах різний або більш як 4-5 °, треба шукати причину і коригувати її.
 • У США стверджують, що стопа формується до 10 років і раніше її чіпати не треба. Але ми візьмемо європейські стандарти. Вважається, що стопа набуває своєї кінцевої форми (не плутати з розміром) в 7-9 років. У цьому віці ми вже можемо виявити плоскостопість, яка в залежності від ступеня вимагає корекції чи ні.
 • Не використовуйте універсальні ортопедичні устілки, це нісенітниця і маркетинг, скільки б вони не коштували. Краще купіть хороше взуття. Майже у кожного з нас різні права і ліва ноги, неможливо створити правильну універсальну устілку для всіх.
 • Не використовуйте жорсткі устілки (ні дешеві, ні дорогі). По-перше, вони незручні та працюють як гіпс, зневоднюючи стопу і викликаючи зниження тонусу м’язів. По-друге, поперечну дугу стопи вони майже не тримають. Якщо є необхідність в індивідуальних устілках, беріть тільки м’які, це світовий стандарт.
 • Устілки не лікують плоскостопість! Їх завдання — заміщення втраченої функції стопи (амортизація, поштовх, рецепторна функція) і профілактика ускладнень (артрити, артрози, розтягнення).

 • Про міфи про сколіоз: сколіоз не виникає, якщо носити сумку на одному плечі; сколіоз не пройде, якщо поплавати в басейні; сколіоз не з’явиться, якщо сидіти нерівно на стільці (швидше за все ви будете сидіти неправильно, якщо процес почався); сколіоз не може успадковуватися, тобто не може бути “сколіоз, як у мами” (але може бути схильність до порушень опорно-рухового апарату); сколіоз не формується, якщо у дитини недостатньо фізичної активності. “Млява постава”, тобто сколіоз 0-го ступеня, може з’явитися, справжній сколіоз — ні.
 • Справжній сколіоз — це зміна хребта мінімум у 2 площинах (нахил хребта в один бік і одночасно поворот хребців у інший). Сколіоз може бути вродженим або набутим.
 • Причинами сколіозу можуть бути травми, різкі стрибки зросту, порушення функцій суглобів (наприклад вивихи), неправильний прикус, порушення зору і т. д. Якщо не зрозуміти причини, вилікувати сколіоз неможливо, будь-яке лікування треба починати з її пошуку та усунення.
 • Болі в хребті виникають не через відкладення солей! Найчастіше винні спазми м’язів з різних причин (травми, порушення постави, робоча поза і т. д.). Велика частина больових рецепторів знаходиться в м’язах і фасціях. У самих хребцях больових рецепторів немає.
 • Остеохондроз не хвороба, а природний процес.

А у вас є проблеми з суглобами? Як з ними справляєтеся?

Залиште свій коментар

коментарів

Завантаження...

Пов'язані статті

Back to top button
Close