В які міфи про цвіль ми продовжуємо вірити, а дарма

Навколо цвілі ходить багато міфів, які часто збивають людей з пантелику. Врешті одні люди бояться цвілі як вогню, інші, навпаки, зовсім не звертають на неї уваги.

Тутка вирішив розвінчати деякі популярні міфи про плісняву та розповідає, чи варто хвилюватися, якщо вона поселилася у вашій квартирі.

Що таке цвіль

Цвіль — це мікроскопічні гриби, що утворюють розгалужену грибницю без великих і помітних неозброєним оком плодових тіл.

Цвіль — грибок, який харчується матеріалом, на якому росте. Він виділяє спеціальні ферменти, що руйнують органічні сполуки, і згодом укорінюється на поверхні, де росте, дедалі сильніше.

Здебільшого цвіль живиться органічними сполуками, тому може рости на частинах рослин, дерев, залишках тварин. Хоча їжею для грибків можуть стати деякі неорганічні сполуки.

Міфи про плісняву

  • Міф №1: Цвіль росте лише на поверхні їжі, тому можна зрізати пошкоджені частини, а потім вжити

Образно цвіль можна порівняти з айсбергом: її ми можемо бачити на поверхні продукту, але при активному зростанні міцелій грибків може проникати глибоко всередину їжі. У небезпечних видів цвілі токсини зазвичай містяться всередині самих грибних ниток і навколо них, але в деяких випадках вони можуть поширюватися по всьому продукту. Через те, що в домашніх умовах ви навряд чи зможете визначити ступінь ураженості їжі, а також відрізнити небезпечну цвіль від безпечної, вживати цвілий продукт в їжу не варто.

  • Міф №2: Цвіль буває тільки в недоглянутих будинках

Насправді спорт цвілі присутні практично всюди, зокрема й у повітрі, яким ми дихаємо. Абсолютно позбутися від них майже неможливо. Однак лише значна кількість цвілі, яка розрослася в колонії, здатна почати руйнувати ваш дім і може бути небезпечною для здоров’я.

  • Міф №3: Цвіль завжди помітна

Не всі види цвілі бувають помітними. Деякі їх важко розпізнати неозброєним оком. Індикатором наявності цвілі може слугувати затхлий запах, який свідчить про наявність вологи та, ймовірно, спори плісняви.

❗  Не нюхайте предмети, які зацвіли: спори деяких видів цвілі можуть бути небезпечними.

  • Міф №4: Ви можете самостійно відрізнити патогенну плісняву від безпечної

У світі живе безліч видів цвілі, за різними даними — від десятків до сотень тисяч. При такому різноманітті видів безпомилково ідентифікувати кожен із них практично неможливо.

  • Міф №5: Для боротьби з цвіллю можна обробити уражену поверхню відбілювачем або пофарбувати

Фарбування поверхні не захистить її від подальшої руйнації цвіллю. Перед фарбуванням завжди треба видаляти цвіль. Інакше через кілька місяців ви помітите, що фарба почала відшаровуватися, а цвіль проступає крізь неї.

Відбілювач може бути ефективним для знищення деяких видів цвілі, проте він не завжди здатний впоратися із проблемою. Особливо якщо грибниця цвілі проросла глибоко всередину об’єкта.

  • Міф №6: Сири з цвіллю можуть бути небезпечними

Спеціальні харчові форми цвілі використовують при виготовленні деяких видів сирів. Для отримання прожилок на таких сирах, як рокфор, дорблю, горгонзоли тощо, виробники заносять на сир спори блакитної цвілі Penicillium roqueforti, а на камамбер та брі додають білу цвіль. Види цвілі, що використовуються при виробництві сирів, безпечні для споживання.

❗ Не плутайте сир із цвіллю із запліснявілим сиром. У першому випадку пліснява культура додається на поверхню продукту навмисне, тому є безпечною. Від вживання сиру, на якому цвіль утворилася під час зберігання, варто відмовитись.

  • Міф №7: Всі продукти однаково схильні до впливу цвілі

Для зростання цвілі, за великим рахунком, необхідні лише три умови: наявність органічних речовин, вода та кисень. Тому цвіль може зростати на великій кількості різноманітних продуктів. У тому числі й на дуже солоній, солодкій та кислій їжі. Проте вчені з’ясували, що практично не схильні до впливу цвілі страви з ресторанів швидкого харчування. Це відбувається завдяки обробленню, якого зазнають продукти під час приготування. Наприклад, гамбургери не пліснявіють — вони просто старіють.

  • Міф №8: Вплив високих температур вбиває плісняву на їжі, тому деякі продукти з пліснявою можна зварити й після цього вживати

Попри те, що багато видів цвілі дійсно гинуть під впливом високих температур (від 60-70 °C), мікротоксини, які виробляють деякі види грибків, можуть витримувати кип’ятіння. Тобто теплове оброблення може вбити плісняву, але не зруйнує отруйні речовини, які після присутності цієї плісняви ​​залишилися в їжі.

  • Міф №9: Від цвілі в будинку можна позбутися раз і назавжди

На жаль, вивести цвіль — це не означає позбутися її назавжди. Якщо не усунути причину виникнення грибків, таку як підвищена вологість або тривала дія води, цвіль може повернутися.

  • Міф №10: Цвіль у будинку — це тільки косметичний дефект, і невелика пляма не завдасть жодної шкоди

Хоча маленька пляма цвілі — це не привід панікувати, згодом без вжиття відповідних заходів вона може значно збільшитись у розмірах та стати серйозною проблемою. До того ж те, що може зовні виглядати як невелика цятка, насправді здатне мати набагато більші розміри. Не варто забувати, що видима частина колонії — це ще не вся цвіль.

Залишаючи у своєму будинку видиму колонію цвілі, пам’ятайте: деякі її види можуть викликати алергічні реакції, провокувати проблеми з диханням та виробляти отруйні речовини – мікотоксини.