Як підвищити імунітет завдяки каві?

Кава допомагає нам впоратися з хворобами чи навпаки, робить нас вразливішими?

Якщо ввести в пошукову систему словосполучення «кава корисна» і «кава шкідлива», то кількість результатів буде приблизно однаковою. З одного боку, у кавових зернах багато унікальних антиоксидантів, які допомагають протистояти хворобам серця, хворобі Паркінсона, цукровому діабету першого та другого типу і навіть деяким видам онкологічних хвороб.

З іншого боку, цей напій порушує сон, підвищує кислотність шлункового соку, заважає засвоєнню деяких важливих вітамінів і може призвести до зневоднення організму. Але найбільше питання, яке турбує всіх нас в епоху пандемії, це, звичайно ж, вплив кави на імунітет. Кава допомагає нам впоратися із хворобами чи навпаки, підвищує нашу вразливість перед вірусом? Спробуймо з’ясувати.

Кава та «застуди» – який зв’язок?

Якщо ви вже захворіли на вірусну інфекцію – невинну «простуду» або більш небезпечну хворобу – від кави та навіть чаю варто відмовитися. По-перше, кофеїн дійсно сприяє зневодненню, через що організму ще важче дати собі ради з вірусом. По-друге, багато людей п’є каву з цукром, а під час хвороби від солодкого краще відмовитися взагалі, тому що воно пригнічує імунну систему. Нарешті, підбадьорлива дія кофеїну не дає нам як слід відпочивати, що критично важливо для швидкого та повного одужання.

Як кава впливає імунітет?

Одна з основних властивостей кофеїну – підвищення гормону кортизолу. Саме цей «стресовий» гормон наш організм виробляє протягом усього дня, він допомагає нам залишатися бадьорими та енергійними. Але надлишок, особливо хронічний, цього гормону небезпечний для нашого здоров’я. Дослідження підтвердили зв’язок між постійним підвищенням кортизолу та високим ризиком діабету, захворювань серця, ожиріння та інших хвороб. Крім того, підвищений кортизол пригнічує імунну систему і ми стаємо вразливішими для різних захворювань.

Ще одна небажана властивість кави – здатність блокувати вітамін С, який, як відомо, особливо важливий для боротьби з вірусами.

То що, виходить, що кава послаблює наш імунітет? Не зовсім так: якщо пити каву правильно, то вона не тільки не послабить, а й зміцнить нашу опірність хворобам.

Як пити каву, щоб менше хворіти?

Напишемо кілька правил, яких варто дотримуватися всім поціновувачам кави, щоб напій давав не лише задоволення, а й користь.

  • По-перше, кожне горнятко кави супроводжуйте склянкою води – так ви підтримаєте баланс вологи та захистите себе від зневоднення.
  • По-друге, намагайтеся пити каву без цукру та десертів, особливо якщо відчуваєте, що хворієте.
  • По-третє, останнє горнятко кави випивайте за шість годин до сну: кофеїн досить довго виводиться з організму, а поки він з нами, він підстьобує вироблення кортизолу.
  • По-четверте, влаштовуйте дні без кофеїну: невеликі перерви відновлюють толерантність до кофеїну та дозволяють обходитися меншою дозою.

А найголовніше – намагайтеся насолоджуватися кожним горнятком і навіть кожним ковтком: адже чим ми щасливіші та краще ми почуваємося, тим вищий наш природний захист!