10 фактів про Землю, які ви не знали (Увага: не пропустіть 2034 рік)

За всю історію свого існування людство так і не змогло повністю вивчити свою планету. Але ті факти, які раз у раз стають відомі, не перестають нас дивувати і мотивують все більше пізнавати світ, у якому ми живемо. Чи знаєте ви, з якою швидкістю весна крокує по Землі? А в якому стані знаходиться сьогодні озоновий шар? Жителі якого острова можуть не купувати мило в крамниці, а просто накопати його у дворі?

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Тутка підібрав чергову порцію дивовижних речей, які ви, можливо, не знали про нашу планету.

1. Озонова діра зменшується

Дослідження вчених довели, що в порівнянні з 2000 роком у 2015-му озонова діра (тонкий прошарок озонового шару) над Антарктикою зменшилася на 4 млн кв. км і продовжує ущільнюватися. Імовірно, таке «стиснення» стало можливим завдяки прийнятому в 1987 році Монреальському протоколу, який заборонив використання хімічних речовин, що руйнують озон. Вчені й раніше відзначали, що озоновий шар відновлюється, але тепер вони отримали незаперечні докази цього.

2. -89,2 °С – найнижча температура, зареєстрована на Землі

-89,2 °C – саме такою є найнижча температура, яка була зареєстрована на поверхні Землі. Такий холодний «літній день» випав на 21 липня 1983 року в Антарктиді, на станції «Восток».

3. Весна рухається зі швидкістю 50 км/добу

Швидкість, з якою весна крокує по планеті, становить приблизно 50 км/добу. Вчені визначили це, спостерігаючи за суцвіттями окремо взятих рослин і звертаючи увагу на час цвітіння одного виду на різних територіях. Було відзначено, що після закінчення зимового сезону суцвіття одного і того ж виду розпускаються через 24 години на території, яка знаходиться в 50 км від рослини, що вже зацвіла.

4. Північний Тянь-Шань – єдине гірське місце, де людям не загрожує підвищення кров’яного тиску

Підвищення кров’яного тиску – звичайна річ при підйомі високо в гори. Але на Землі є місце в горах, де таке з людьми не трапляється. Це Північний Тянь-Шань – рай для гіпертоніків. У місцевого населення тут тиск в звичайному стані нижчий, ніж у жителів рівнини.

5. Земля на острові Кімолос складається з жирного мила

Гористий грецький острів Кімолос площею лише 37 кв. км має одну цікаву особливість. Коли йде дощ, острів покривається мильною піною. Річ в тому, що шар землі на Кімолосі складається з жирної мильної глини – такого природного мила, яке місцеві жителі використовують за прямим призначенням.

6. Тектоніка плит рятує Землю від перегрівання

Земля – єдина відома на цей момент планета з тектонікою плит. 7 величезних плит земної кори – континенти – рухаються в різних напрямках зі швидкістю до 10 см на рік. Завдяки цій тектонічній системі на земній кулі постійно здійснюється кругообіг вуглецю, що запобігає перегріванню нашої планети. Вуглець – найважливіший компонент, що забезпечує можливість подальшого існування життя на Землі.

7. Амазонка має підземну річку-двійника

Хамза – умовна, поки ще офіційно не визнана річка, яка тече паралельно до річки Амазонки на глибині приблизно 4 000 метрів під землею. Її довжина – до 6 000 км, а ширина – приблизно 400 км. Хамза рухається з дуже малою швидкістю, лише кілька метрів на рік, а це ще повільніше, ніж рух льодовиків. На великій глибині води Хамзи впадають в Атлантичний океан.

8. Суперконтинент Пангея повертається

Приблизно 300 млн років тому практично вся суша Землі була об’єднана в єдиний суперконтинент – Пангею. У юрський період Пангея розкололася на два континенти, кожен з яких також з часом розділився. Так, з північного континенту, Лавразії, утворилися Північна Америка і Євразія, а з південного континенту, Гондвани, утворилися Індія, Австралія, Південна Америка, Африка та Антарктида. На думку вчених, через 250 млн років всі континенти знову об’єднаються в суперконтинент – Нову Пангею.

9. З Антарктиди зникло 3 трлн тонн льоду за останні 25 років

Дослідження останніх 25 років визначили, що в Антарктиді стало на 3 трлн тонн льоду менше. Тільки в 2017 році від льодовикового шельфу Ларсен З відколовся айсберг, один з найбільших в історії, його вага – понад 1 трлн тонн, а площа – половина острова Ямайки.

10. Величезну тінь, що накриває Землю, можна буде знову побачити в 2034 році

Унікальне явище зняв в 2016 році космічний апарат Himawari-8, що належить японському агентству, яке співпрацює з NASA: спочатку на планеті настав день, а потім всю територію Землі по діагоналі зліва направо накрила величезна тінь. Відео було знято 9 березня у час сонячного затемнення на відстані 35 тис. км від Землі. Тепер побачити таке незвичайне явище можна буде тільки навесні 2034 року.

Нас в Тутка дуже втішив факт відновлення озонового шару.

Переклад Тутка за матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Пов'язані статті

Back to top button
Close