10 крутих екологічних проектів, які роблять планету чистішою. У деяких з них ви, напевно, прийняли участь

Пляшка з пластику використовується в середньому 15 хвилин, розкладається 200 років, а у світі продається 1 млн пластикових пляшок кожної хвилини. Всього 9 % використаного пластику переробляється, 12 % спалюється, решта потрапляє на звалища і в океан, а також в питну воду, їжу і організми тварин і людини. Адже це усього лише один з численних видів забруднення Землі. Здається, для кожного з нас настав момент замислитися над тим, як взяти участь в порятунку планети.

Тутка перераховує успішні екологічні проекти, які придумали небайдужі до проблеми забруднення люди. Можливо, ви теж взяли участь в деяких з них, просто кинувши пластикову пляшку в спеціальний контейнер або здавши непотрібні речі в пункт перероблення.

1. Взуття з перероблених пластикових пляшок

Бренд Rothy’s робить взуття з перероблених пластикових пляшок. Особливо популярні різнокольорові балетки, які миються, наприклад, їх одягала Меган Маркл під час візиту в Австралію. Компанія переробила вже 25 млн пластикових пляшок.

2. Дитячі меблі зі зламаних пластикових іграшок

Голландський проект EcoBirdy робить меблі із зламаних дитячих іграшок. Окрім виробництва компанія запустила освітній проект про шкоду пластику та встановила в дитячих садочках спеціальні контейнери, куди діти можуть викинути іграшку, яка зламалася. Всього компанією вже перероблено 25 тонн іграшок.

3. Велосипеди з перероблених пляшок ПЕТ

Бразильська компанія Muzzicycles випускає велосипеди, рами яких зроблені з перероблених пластикових пляшок. На кожну раму йде 200 штук. Велосипеди легші за звичайні та дешевші у виробництві. Гарантія на виріб – 100 років.

4. Автомат, який видає корм для тварин, якщо опустити в нього пластикову пляшку

Турецька компанія Pugedon випускає автомати для збору пластикових і скляних пляшок. Такий автомат працює на сонячній енергії і замість сміття видасть собачий або котячий корм.

5. Розпилювальний душ, який економить 70 % води

Американська компанія Nebia придумала душову систему, яка економить до 70 % води. Систему розробили інженери з NASA, Tesla і Apple, і замість звичних водяних струменів в ній використовується принцип розпилення найдрібніших крапель. У винаходу знамениті інвестори, наприклад, глава Apple Тім Кук.

6. Будинки з конопель

Хембетон (Hempcrete) – це екологічний будівельний матеріал з суміші конопляної крихти і вапна. Він легкий, чудово тримає тепло і регулює вологість, з ним просто працювати, і він підходить для більшості кліматичних умов. Стіни такого будинку здатні поглинати з атмосфери вуглекислий газ, вапно поступово кальцинується, роблячи будинок все міцнішим і міцнішим з часом.

7. Пластикові дороги

PlasticRoad – голландська компанія, яка робить будівельні модулі з переробленого пластику. Будувати дороги з них простіше і дешевше, ніж з асфальту, – модулі мало важать і легко кріпляться один до одного. До того ж вони порожнисті, тому всередині можна прокладати труби і кабелі. Такі дороги служать декілька десятків років, а потім їх можна розібрати і знову переробити. Першу велосипедну доріжку з пластикових модулів вже побудували в голландському місті Зволле.

8. “Деревина” з газет

Голландського дизайнера Мікі Мейєра обурювали непродані наклади газет, адже для того, щоб їх надрукувати, вирубують ліси! І тоді він придумав “газетну деревину” (Newspaper Wood) – матеріал з пресованих старих газет і органічного клею, який по вигляду і міцності нагадує дерево: його можна пиляти, шліфувати і свердлити. Зараз з нього роблять меблі й предмети для прикраси інтер’єру.

9. Вивезення і повторне використання непотрібних речей

Російський сервіс “Звалище” займається вивезенням непотрібних речей: старих меблів і техніки, одягу, книг, посуду та іграшок. Треба просто згребти усе непотрібне в одну велику купу в квартирі або гаражі та зателефонувати в сервіс – співробітники приїдуть і заберуть все відразу. Речі відновлюють і продають на барахолці, а частина прибутку йде на доброчинність.

10. Пастка для пластику в океані

Пластик, що плаває в океані, важить як 1 000 Ейфелевих веж. Щоб зібрати його, треба 79 тис. років. Але 24-річний голландець Боян Слат винайшов пастку для сміття – систему U-подібної форми з поплавцями, яка зможе захоплювати на поверхні океану пластик, що плаває. За допомогою 60 таких пасток Боян сподівається зібрати все сміття за 20 років. У проекті беруть участь відомі інвестори, наприклад, співзасновник платіжної системи PayPal Пітер Тіль. У вересні 2018 року на воду була спущена перша пастка. Планується, що кожні декілька місяців корабель-сміттєвоз забиратиме зібраний пластик і відправлятиме його на перероблення.

Бонус: плавальне місто-офшор з пластикового сміття

Австралійська компанія Freischärler запропонувала інший спосіб боротьби із забрудненням океану – проект плавального міста, побудованого з океанічного пластику за допомогою 3d-принтерів і дронів. “Об’єднана пластикова нація”, що нагадує айсберг з надводною і підводною частинами, стане незалежною від інших країн офшорною зоною, де рослини вирощуватимуться методом аквапоніки, а всі відходи повністю перероблятимуться.

А де ваша пластикова пляшка з-під мінералки сьогодні – ліворуч або справа?

За матеріалами