10 ознак того, що ви намагаєтесь догодити іншим, і як припинити це робити

Зробити інших щасливими та прагнути до позитиву в соціальному житті — дуже добра риса характеру, та лиш до певної міри. Якщо дуже сильно у ній вправлятися, можна стати підлабузником та почати підлещуватися до людей. І прийде хвилина, коли ви усвідомите, що відсуваєте свої потреби на задній план, забуваєте про свій вільний час, доводите себе до стресового стану тільки заради того, щоб іншим було добре.

Тутка піклується про душевне здоров’я своїх читачів. Тож сьогодні мусимо обговорити з вами таку животрепетну проблему та запропонуємо альтернативні вирішення, щоб кожен почав себе більше цінувати.

1. Вам важко відмовити людям

Ви завжди допомагаєте іншим людям, організовуєте за них справи чи просто робите послугу. Тому і не можете відмовити. Можливо, ви боїтеся, що в разі відмови люди розлютяться на вас чи подумають, що вам до них байдуже. А оте ненависне “ні” так тяжіє тягарем на душі, тож ви на всі прохання чемно відповідаєте “так”, ба навіть віддаєте їм свій вільний час.

Рішення: Відчуйте владу слова “ні”. Спочатку важко, а далі буде легше. Ви не станете егоїстом, якщо відмовитеся від того, що завжди забирає ваш вільний час, та будете ставитися до себе з більшою повагою і любов’ю.

2. Домагаєтеся загального схвалення вашої персони

Людей-підлабузників об’єднує ще одна спільна риса — страх бути відкиненими: “Якщо мене не люблять, то я залишуся самотнім?” Так, ви всілякими методами намагаєтеся попередити це, змінюєте поведінку на користь інших людей, а довколишні бачать це й сміливо вами послуговуються.

Рішення: Простий спосіб перевірити, чи вами маніпулюють: якщо більшість людей знає, що ви все для них зробите, вони такої нагоди не пропустять. Солодкі слова: “Тільки ти можеш з цим впоратися” – і ви вже впрягаєтеся за них у ярмо. Коли помітили таке ставлення — постарайтеся поставити в пріоритет себе й свій особистий час.

3. Ви вразливі до негативних емоцій інших людей

Уникнути конфлікту чи перетворити на незручну ситуацію в жарт можна і треба, та людина, яка хоче всім догодити, нездатна перемінити негатив, навіть якщо він не має до неї жодного стосунку. Негативні емоції інших людей — сигнал для них, що вони і ними незадоволені. Щоб виправити ситуацію підлабузник візьме провину на себе і зробить все, щоб покращити настрій співрозмовника.

Рішення: Зрозуміти, що конфліктів не уникнути, та і вони потрібні. Через них люди висловлюють свою думку та розповідають про речі, які їх турбують. Для здоров’я шкідливо придушувати емоції, нікому час від часу не завадить випустити пару.

4. Ви почуваєте вину й вибачаєтесь за все, навіть коли не треба

За першої ж проблемної ситуації ваша відповідь: “Вибачте, мені прикро”. Що б там не було, ви робите себе винним й розв’язуєте ситуацію. Породжена така поведінка внутрішнім бажанням бути милим і послужливим, та насправді ваша самооцінка руйнується й таке поводження переростає у звичку.

Рішення: Пильнуйте, що ви робите, кажете чи відчуваєте: проаналізуйте — як, коли і за що ви починаєте просити вибачення. І до кого воно адресується. Певні, що у більшості випадків вибачення не потрібні, тож їх можна уникнути.

5. Відсуваєте на задній план свої потреби та бажання

Коли думаєш тільки про інших людей, про свої почуття якось забувається. Так ви навчилися відсувати себе назад і не думати про те, чого насправді хочете. І настане такий момент, що ви не зможете дати відповідь на запитання: “Хто я?” І може навіть вийти так, що ви не зможете сказати про свої почуття і бажання.

Рішення: Більше дослухайтеся до себе, що ви любите і хочете. Можна навіть скласти список на аркуші паперу.

6. Ви радше віддаєте, аніж берете, навіть ціною власного комфорту

Для тих, хто прагне догодити іншим людям, самопожертва стає життєвим правилом. До прикладу, ви задихаєтеся в токсичних стосунках, де віддаєте багато, а одержуєте дуже мало. На вашу думку, люди бачать це і цінують, та зазвичай люди звикають до такого вашого ставлення до них, і зрештою вам для себе нічого не залишається.

Рішення: Подумайте, що в пріоритеті спершу для вас, а вже потім для інших. Означте часові рамки, коли можете і будете допомагати іншим людям, наприклад, у вівторок та четвер ввечері. Так у вас однозначно залишиться час на свої захоплення і хобі.

7. Відчуваєте відповідальність за почуття інших

Здається, ви вловлюєте найменші зміни та порухи почуттів і емоцій кожного члена сім’ї, чим дуже тривожитесь. У важкі моменти звинувачуєте себе, що не допомогли людині стати веселою, розважити її. А насправді кожна людина має сама відповідати за свої емоції.

Рішення: застосуйте “емпатичне ставлення”: спробуйте уявити, що відчуває та чи інша людина, стати на її бік, але не звинувачувати себе у всіх бідах світу.

8. Намагаєтеся наслідувати людей

Підлабузники бояться виявляти своє істинне нутро, тож вирішують злитися з натовпом і поводитися, як усі. Таким чином вони бажають сподобатися усім та створити атмосферу зручності.

Рішення: В колі інших людей навчіться бути собою: попри всі схожості з ними поважайте себе за всі відмінності. Вас цінуватимуть за те, ким ви є, які цінності сповідуєте та інтереси маєте. У вас стільки всього унікального, не приховуйте цього.

9. Бажаєте, щоб інші вас хвалили

Завжди шукатимуть схвалення інших людей, що в більшості випадків породжене низькою самооцінкою. Схвалення робить їх потрібними, бажаними, любленими. Вони гадають, що дійсно подобаються людям, тож таким чином зростає їх самооцінка.

Рішення: Досить шукати схвалення. Погляньте, чи своїми вчинками ви справді заслужили визнання. Може, ви надмірно активні в соцмережах саме тому. Усвідомте це, і поведінка зміниться.

10. Не визнаєте зачеплених чи ображених почуттів

А коли? Ви ж робите щасливими інших! Ви приховуєте свої негативні почуття, щоб вони нікого не засмутили. Заперечуєте свій гнів, розчарування чи сум, і одягаєте щасливу маску. Прийде час, і ви взагалі припините себе розуміти.

Рішення: Визнайте свої емоції, адже їх придушення відгукнеться нездоровими наслідками, адже стрес впливає на увесь організм. Турбота про себе така сама важлива, як і про інших. Ставтеся до себе більш поблажливо, поважайте та піклуйтеся про себе.

А ви цінуєте почуття інших людей понад свої? Подискутуємо в коментарях?

За матеріалами