10 запитань, які змінять ваше життя

Правильне питання, поставлене у відповідний час, може змінити вас, заспокоїти або дати опору. І навіть якщо ви не знайдете відповідь відразу ж, саме воно допоможе по-іншому подивитися на своє життя.

1. З ким я проводжу час?

Якщо дитина дружить з однолітками, які ні до чого не прагнуть, ми вважаємо, що і сама вона нічого не доб’ється в житті. Але чомусь ми не враховуємо, що це поширюється і на дорослих. Якщо ваші приятелі терплять нецікаву роботу або ведуть нездоровий спосіб життя, ви теж, імовірно, будете приймати схожі рішення. Подумайте про своїх друзів і колег: вони надихають і підтримують вас чи навпаки тягнуть вниз?
Те саме можна сказати і до того, що ви читаєте, дивитеся, про що думаєте. Наше життя з часом починає бути схожим на наше оточення, тому вибирайте його ретельно.

2. Чи можу я на це вплинути?

За словами Епіктета, головне завдання філософа – розрізняти, що він може контролювати, а що – ні.

Зазвичай ми витрачаємо величезну кількість часу на те, що від нас ніяк не залежить. Свої вчинки, думки, почуття ми можемо контролювати. Інших людей, погоду, зовнішні події – ні. Але ось ставлення до людей, погоди та зовнішніх подій повністю піддаються нашому контролю. Навчившись розрізняти це, ви перестанете засмучуватися через те, що вам не під силу.

3. Як виглядає мій ідеальний день?

Не знаючи цього, ви просто не зможете побудувати свій графік так, щоб вам було комфортно. Згадайте найбільш приємні дні свого життя. Що ви робили? В ідеалі ваша робота, особисте життя, дім повинні допомагати вам проживати якомога більше днів саме так.

Ведіть спосіб життя, який дозволяє вам бути собою, а не змушує постійно прикидатися кимось іншим.

4. Бути чи робити?

Таке запитання давав своїм потенційним помічникам військовий стратег Джон Бойд. Який шлях виберете ви? Будете прагнути до успіху чи зосередитеся на більш високій меті? Зациклитеся на своїй посаді, кількості фанатів, розмірі зарплати або сконцентруєтеся на дійсно вагомих досягненнях? Що ви вибирали досі?

5. Що я пропускаю, коли витрачаю час на тривоги і страх?

Різні життєві проблеми викликають у нас смуток, тривогу, страхи. Єдиний спосіб пережити ці проблеми – намагатися тримати такі почуття під контролем. Тому коли наступного разу помітите, що занурилися в негативні емоції, нагадайте собі про те, яку високу ціну треба за них платити. Адже відволікаючись на них, ви пропускаєте щось важливе.

6. Чи роблю я свою справу?

Чи знаєте ви взагалі, що це за справа? Можна працювати не покладаючи рук, до знемоги, і все одно не виконувати своєї справи. Ми часто заглиблюємося в дрібні справи, займаємося чужою роботою або просто занурюємось у прокрастинацію. Все це створює відчуття зайнятості, але не наближує нас до того, що для нас важливе.

7. Що для мене найважливіше?

Якщо ви не знаєте, що для вас важливе, ви не можете знати, чи приділяєте ви цьому достатньо часу і сил. Що б це не було – сім’я, гроші, робота, – ви повинні знати і приймати це. Тільки тоді ви перестанете порівнювати себе з людьми, у яких зовсім інші пріоритети. Тільки тоді ви зможете відмовитися від гонки за «успіхом» і досягти того стану спокою, яке Сенека називав «упевненістю, що ви на правильному шляху і не збивається, дивлячись на сліди людей, що перетинають вашу дорогу».

8. Для кого це?

Якщо ви щось створюєте, продаєте або намагаєтеся залучити людей, ви обов’язково повинні знати відповідь на це запитання. Необхідно знати свою аудиторію. Подумайте: «Чого ці люди хочуть? Що їм потрібно? Що я можу їм запропонувати?» Не покладайтеся на удачу. Дайте це питання і постарайтеся знайти чітку відповідь.

9. Чи справді це так важливо?

З огляду на швидкоплинність життя, чи має взагалі значення те, про що я зараз думаю, турбуюся, сперечаюся? На жаль, найчастіше відповіддю буде «ні».

Не забувайте давати собі це запитання, щоб не витрачати часу даремно. Беріть приклад з Марка Аврелія і нагадуйте собі, що в цей  момент ви можете померти. Нехай це визначає ваші вчинки, думки і слова.

10. Я той, ким я хочу бути?

Ми – те, що ми робимо. Тому роблячи щось, запитуйте себе: «Чи відображає це те, якою людиною я хочу бути? Те, яким я бачу себе?»

Те, як ми робимо щось одне, говорить і про те, як ми робимо все інше, про те, ким ми є. Тому намагайтеся при кожному своєму вчинку, кожній думці, кожному слову давати запитання, чи відповідає це тому, ким ви хочете бути.

За матеріалами