in ,

10, здавалося б, звичайних рис поведінки, які чітко вказують на низьку самооцінку

Наша думка про себе змінюється в залежності від віку, накопиченого досвіду і подій, що відбуваються. Найвищих оцінок вона досягає ближче до старості. Загалом же від схильності до самобичування в тій чи іншій мірі страждають 85% людей.

Тутка підготував перелік неочевидних симптомів, які в комплексі з очевидними ознаками можуть вказувати на занижену самооцінку.

1. Ви займаєте місце в останньому ряду

Не всі люди люблять увагу, деякі свідомо уникають її. Люди з заниженою самооцінкою вважають, що не заслуговують того, щоб бути на видному місці. Відвідуючи концерти, лекції та інші публічні заходи, люди, які себе бичують, швидше займуть місце в останніх рядах, часто вони будуть побоюватися висловлювати свою думку про те, що відбувається.

Заявляти про свої погляди в принципі здається їм неприємним. Необхідність відстоювати свою позицію в суперечці викликає чи не панічний жах. Адже противники можуть дощенту розбити недостатньо вагомі аргументи. Звідси й прагнення уникати конфліктів, дискусій і навіть обмін враженнями усіма правдами і неправдами.

2. Ви купуєте дуже багато речей (часто дешевих)

Компульсивний шопоголізм – один із проявів нелюбові до себе, який часто бере початок ще в ранньому дитинстві. Брак батьківської любові та турботи, відчуття самотності та зневаги з боку довколишніх породжують внутрішню порожнечу і прагнення чимось її заповнити. Один із способів – покупки. Рівень доходу не важливий: деякі шопоголіки примудряються знаходити більш ніж бюджетні варіанти.

3. Ви не виходите з дому в «повсякденному» вигляді

Коли ви ідете в офіс, гості, театр або на дружню вечірку, то обов’язково звертаєте увагу на зовнішній вигляд. Якщо ж людина чепуриться і ретельно підбирає одяг, щоб дійти до найближчого магазину або смітника, це може вказувати на прагнення приховати недоліки.

Така людина не впевнена в собі й боїться здатися справжньою. До речі, презентувати себе в соцмережах для неї теж важко. Ймовірно, на аватарі ви не знайдете світлини, а в анкеті буде вказано мінімум інформації. Прізвище та ім’я теж можуть бути фейковими.

4. Ви часто вживаєте фрази з негативним відтінком

Супутники низької самооцінки – невпевненість і песимізм. Це проявляється і в мовленні: «можливо», «навряд чи», «я не зможу», «мені просто пощастило» – ось типові фрази з лексикону. Важливо, що ці словосполучення з’являються регулярно, а не іноді прослизають у вимову.

Якщо самозакоханий персонаж присвоїть собі заслуги команди, то любитель посипати голову попелом представить ситуацію по-іншому. Він ніби взагалі випадково заблукав посеред всіх цих прекрасних і талановитих людей. Очевидно, насправді це виявиться лише плодом його фантазії.

5. Ви часто змінюєте захоплення

Сьогодні ви зайнялися в’язанням, через місяць перемкнулися на фотографію, потім на футбол і т. д. Таким чином людина спробує чи не всі види хобі. Але не тому, що всі вони її захоплюють, а тому, що не готова долати труднощі та невдачі. Можливо, гуру самобичування вже зіткнувся з першими труднощами: у новоспеченого кухаря салат вийшов пересоленим, а перші тістечка більше нагадували вуглинки.

Відбити бажання рухатися далі може і кілька негативних коментарів у соціальних мережах: ось поетові вказали на банальні рими, і він вирішив закинути перо. Горе-творець не відає, що без провалів на початковому етапі не обходиться ніхто. Він відчуває тривогу, вішає на себе ярлик невдахи і шукає справу, в якій все піде як по маслу.

6. Ви гортаєте телефон на публіці

Внутрішнє відчуття неповноцінності виказує те, що часто людина «зависає» в телефоні, перебуваючи в кафе, кіно, клубі та інших громадських місцях. Одна справа відповісти на терміновий дзвінок або повідомлення, інша – залазити в соцмережі, щойно візаві відійшов до вбиральні.

Причина не завжди криється в нудьзі: закомплексованій особі хочеться здаватися потрібною і зайнятою. Їй здається, що вона буде виглядати немудро, просто розглядаючи пейзаж за вікном або насолоджуючись фоновою музикою. Іншими словами, це дискредитує її в очах незнайомих людей, чиєї думки вона ніколи не дізнається.

7. Ви постійно змагається з довколишніми

Відчувати себе гіршим за инших не подобається нікому, навіть тим, чия самооцінка накульгує. Це викликає внутрішній протест, змушує порівнювати себе з иншими і обхідними шляхами шукати підтримки і схвалення.

Іноді така людина не проти самоствердитися за рахунок тих, чиї показники свідомо гірші за її власні (менш досвідченого колеги наприклад). Або внести змагальний дух туди, де його бути не повинно, наприклад у приготування шашликів на пікніку або швидкості заколисування дитини. Наш герой сприймає це не як жарт, а на повному серйозі.

8. Ви обкусуєте задирки

Сюди ж відноситься постійне бажання забрати з себе невидиму волосинку, смикати пальці рук і т. д. Все це прояви компульсивного самоушкодження або неврозу нав’язливих станів. Спостерігається в тому числі у людей, які самі себе пригноблюють. У запущених випадках людина може нанести собі відчутні пошкодження. Помітили у себе або когось із близьких, друзів таку особливість? Мабуть, треба звернутися до фахівця, щоб встановити причину або знайти засіб боротьби з проблемою.

9. Ви занадто довго спите

Бувають ситуації, коли ми дійсно потребуємо більше часу на відновлення: хвороба, зміна часових поясів, багатогодинна дорога, стресова ситуація і не тільки. Але якщо доросла людина стабільно спить довше, ніж в дитячі й шкільні роки, можливо, є причина насторожитися.

Розлади сну (як безсоння, так і тривалий сон) – класична ознака депресії. Вона, в свою чергу, може бути пов’язана з нелюбов’ю до себе. Занадто тривалий сон пов’язується з відсутністю мотивації до будь-якої діяльності або з поганим настроєм. Оцінювати стан, звичайно, потрібно комплексно, з урахуванням інших факторів.

10. Ви довго не можете вибрати позицію в меню

Людина з низькою самооцінкою схильна змінювати свою думку і не впевнена у своєму виборі й уподобаннях. Це може проявлятися при замовленні страв в кафе або ресторані: спочатку вона думає про рибу, через 5 хвилин хоче взяти яловичий стейк, а ще через 10 – морозиво і чай. Можливо, справа не в тому, що ваш співрозмовник вперше за довгий час відвідав кафе.

А ви помічали будь-які инші риси, які свідчать про низьку самооцінку людини?

За матеріалами

Тепер я знаю, що таке жіночність з точки зору чоловіків

РЕЦЕПТ: Полуничний десерт! На все про все – 30 хвилин, 300 гр. ягід і 100 гр. печива