in ,

10 звичних речей, які притуплюють наш мозок

Окрім очевидних причин, які впливають на мозкову активність (алкоголь, неправильне харчування, куріння, пасивний спосіб життя) є ще й такі, про які ми навіть не здогадуємось. А шкоди від них не менше — люди можуть вести здоровий спосіб життя, але повільно вбивати свій мозок.

Тутка простудіював результати найновіших досліджень і розповість вам про ті речі, які шкодять пам’яті та кмітливості.

Небажання мріяти

Мрії — це робота нашої фантазії. Виявилося, мозок під час фантазії активно працює, хоча людині здається, що він розслаблений. Наприклад, в школі вчителі часто сварять дітей за те, що вони посеред уроку замислюються про щось своє, і неуважно слухають вчителя. Насправді така ось «блукаюча свідомість» прекрасно тренує пам’ять, і у дорослих людей в тому числі.

Вчені впевнені, що абстрактні думки і фантазії допомагають нам запам’ятовувати потрібну інформацію, навіть коли навколо багато чинників, які вас відволікають. Як це працює?

Уявіть, що після посиденьок у друга ви обіцяєте йому зателефонувати, коли дістанетеся додому. По дорозі ви зупиняєтеся, щоб заправитися і купити продукти, а потім бачите автомобільну аварію і виходите з автівки, щоб допомогти постраждалим. Коли через 2 години ви нарешті дістанетесь додому, ви не забудете зателефонувати другу. Здатність втримати такі речі в голові залежить саме від «робочої пам’яті». А вона якраз покращується від частих фантазій.

Постійна робота в режимі мозковий штурм

По одному або в парі ми працюємо максимально ефективно, а ось в групі мозок починає деградувати на очах. Кожен з нас відчував, що після чергової ранкової наради взагалі не має сил, думки розбігаються, а рішення прийнятим так і не було. Чому це відбувається?

Вчені з науково-дослідного інституту Вірджинії провели експеримент: група людей з однаковим IQ мала попрацювати в невеликих групах над різними завданнями. Після роботи в групах у більшості учасників помітно знизився показник IQ, а результат роботи був незадовільним. Тож зробимо висновок: успіхів у роботі легше досягти поодинці, а від щоденних виснажливих нарад краще відмовитися.

Погане освітлення

Не варто затримуватися в погано освітлених приміщеннях, а тим більше — працювати в таких умовах. Результати нового дослідження підтверджують, що тьмяне світло може послабити здатність людини вчитися і запам’ятовувати. Особливо сильно погане освітлення впливає на людей похилого віку, а також на людей з порушеннями когнітивних здібностей.

Вчені провели експеримент на пацюках і протягом 4 тижнів тримали тварин в приміщенні з тьмяним світлом. За цей час у тварин на 30% знизилася активність відділу мозку, який відповідає за навчання і пам’ять. Але є і хороші новини: тих тварин потім помістили у світле приміщення, і ще за 4 тижні функції мозку повністю відновилися.

Використання GPS

Самостійна побудова маршруту тримає нас в тонусі і навіть допомагає зберегти ясний розум у літньому віці. Використання навігатора кожен день звільняє нас від цієї можливості. Вчені з’ясували, що люди, які орієнтуються в просторі самостійно, більш активні і кмітливі, ніж ті, хто звик покладатися на GPS.

Тому дуже корисно періодично змінювати щоденні маршрути і прогулюватися по незнайомих кварталах. Такі дії не тільки допоможуть розвинути мозок, а й стануть профілактикою хвороби Альцгеймера.

Маленьке коло спілкування

Зазвичай ми дружимо з людьми, смаки і звички яких схожі до наших. Легше кажучи, до свого кола спілкування ми легше впускаємо людей, схожих на нас самих. Таке спілкування не вимагає складної мозкової активності: нам добре і комфортно, ми розслабляємося і починаємо мислити автоматично.

А ось спілкування з людьми, які до нас протилежні, працює як вихід із зони комфорту. Такі контакти в прямому сенсі змушують нас постійно засвоювати нове і розвиватися. З іншими людьми ми намагаємося ніби дивитися за межі очевидних речей, а це, у свою чергу, допомагає нам мислити креативно.

Постійний високий рівень шуму

Більшість з нас, особливо жителі мегаполісів, кожен день змушені боротися з гучним шумом: автомобільні клаксони, літаки, що пролітають поруч, гамір в офісах і кафе. Ми або терпимо це, або перекриваємо шум гучною музикою в навушниках. Виявилося, високий рівень шуму погано впливає не тільки на наш слух.

Нове дослідження підтвердило, що люди з порушенням слуху частіше страждають від погіршення пам’яті і гірше сприймають інформацію. Тому треба берегти слух усіма можливими методами. Наприклад, придбати спеціальні протишумні вкладки для вух.

Залежність від Інтернету

Вчені з жалем б’ють на сполох: рівень IQ по цілому світу поступово знижується. Чому це відбувається, якщо рівень освіти і нових технологій у світі продовжує зростати? Відповідь проста: ми самі створюємо для себе середовище, в якому перестаємо розвиватися.

Ми не бачимо потреби запам’ятовувати факти, адже під рукою завжди є телефон з пошуковою системою. Тому навіть дізнаючись щось нове, ми несвідомо не збираємося утримувати ці факти в голові: у потрібний момент Інтернет нагадає. Це означає, що ми починаємо відмовляємось від реальних знань на користь віртуального помічника, який все знає за нас.

Скарги

В середньому людина під час бесіди скаржиться на світ 1 раз на хвилину. Мозок звикає до постійних скарг і вибудовує своєрідний місток, який призводить до того, що ми починаємо скаржитися просто за звичкою, навіть не помічаючи цього.

Виявилося, через постійні скарги нашому мозку набагато важче розв’язувати проблеми і розвиватися інтелектуально. Отож, виходить що скаргами ми провокуємо себе на єдиний алгоритм: легше постраждати на публіку, ніж дійсно щось змінити.

Робота в режимі багатозадачності

А здавалося, що все навпаки: чим більше у нас завдань, тим інтенсивніше працює мозок. Насправді людина не може якісно обробляти більше одного потоку інформації, і так всі завдання виконує поверхнево, не заглиблюючись в них. Більш того, робота в режимі багатозадачності знижує рівень IQ аж на 15 пунктів. Це дорівнює тому, ніби людину змусили думати після безсонної ночі. До слова, постійна робота в такому режимі може привести до незворотних порушень пам’яті і здатності пізнавати нове.

Вечірні тренування

Рух необхідний нашому організму для здоров’я в цілому, в тому числі для активного і гострого розуму. Фізичні вправи вранці налаштовують на продуктивну роботу і допомагають запуску обміну речовин.

А ось з вечірніми тренуваннями все навпаки. Активні рухи підвищують рівень адреналіну, і наш організм налаштовується на роботу, а не на відпочинок, тому сон після таких тренувань зазвичай буває неглибоким і переривчастим. Крім того, нашому тілу потрібен час на відновлення, і організм просто змушений робити це вночі. Так ми погано висипаємося, втрачаємо сили і потім вдень міркуємо набагато гірше.

Якщо у вас зовсім немає часу на тренування вранці, стежте за своїм самопочуттям після тренувань ввечері: пийте більше води і їжте білкову їжу. Так ви захистите себе від зневоднення.

На щастя, більшість таких змін в мозку оборотні і досить просто трохи змінити свої звички і спосіб життя. Тим більше що деякі з правил досить приємні, наприклад, спілкування з новими цікавими людьми або хвилинка тиші за чашкою кави.

Чи помічали ви те, як скарги впливають на кмітливість ваших знайомих? Як думаєте, можна відмовитися від такої звички?

Сподобалось?

Турбують тонзиліти? Наші 11 методів зарадять і ви зітхнете з полегшенням

Найшвидший тест ДНК: звірити свої фото та фото батьків (20+ ФОТО)