11 випадків з життя репетитора з англійської мови, в котрого що не день — то пригоди

Репетитори — окрема ланка вчителів, яких і люблять, і недолюблюють. Та ця робота теж непроста: знайти свій підхід до учня, обрати потрібну методику, узгодити все з батьками, виправити те, чого учень не знає, та ще й навчити нового.

Тутка поділиться життєвими історіями репетитора з іноземної мови, яка все життя присвятила викладанню. Дуже цікаві спостереження і думки.

Чи всі можуть навчити іноземної мови?

Як показує практика, не всі, хоча у вузі мову знає чи не кожен. Проблема в іншому — змогти передати свої знання у простій та доступній формі, знайти таку “мову”, щоб учень зрозумів іноземну мову. Здебільшого мої колеги беруться за малюків та дітей молодшого шкільного віку.

Знаю багатьох осіб, які повернулися з-за кордону чи ще навчаються в університеті на факультеті іноземних мов, і тому думають, що вже “вміють” викладати мову. Батьки, будьте уважні! Ви ж платите гроші за навчання, а не поодинокі такі випадки, коли дитину залишають саму віч-на-віч з онлайн програмою вивчення мови, а репетитор займається своїми справами. Такий підхід неправильний і заслуговує гідного осуду.

Чи виправдане благовоління перед репетиторами-носіями мови?

Насправді я завжди за: носій-мови безумовно ту мову краще знає:) Та от як він зможе її дітям донести? Нашою, українською мовою? І чи діти зрозуміють вільний, не контрольований потік мовлення?

Як на мене, варто не переборщити: вчителі, шкільні вчителі — у ваших силах привити дитині любов до англійської, не покладаючись на поміч ні нейтівів, ні репетиторів. Ми вже будемо ту любов розвивати, але ви — найперша ланка в цьому процесі. Інтернет повний цікавих презентацій, змістовних методичних порад та інструментів для ідеального уроку, і так важливо запалити вогник у маленьких дитячих очах.

Про навчання з сімейними групами

Колись до мене на заняття приходили дві мами з їх двома дочками. Дівчата готувалися до вступу, а матусі — просто захотіли підтягнути мову. За рік помітила у них дуже багато цікавого: діти, звісно, за знаннями значно випереджували неньок, навіть давали списувати домашнє завдання і жорстко критикували: “Мамо, ну чого ти нічого не розумієш, тобі ж щойно пояснили”. Ті відбивалися: “Ви ж це ще в школі проходите, та й мислите швидше”. Натомість старше покоління било своїми козирями: “Ти чого зігнулася так? Ану спина рівна”. Тож зізнаюся, що досвіду я після таких занять отримала багато, уроки були дуже теплими та дружними. Дівчатка в підсумку успішно вступили до університету, а чи згодилася мова їх матусям — не знаю.

Чи буде далі популярною професія репетитора?

Можу ствердити: так, буде! І буде ще довго! Сподіваюся, завжди! З усім технологічним прогресом не зрівняється ні користь від живого навчання, ні ефект від спілкування з вчителем. У мене було безліч дорослих учнів з онлайн-перекладачами, наймоднішими й найсучаснішими застосунками для вивчення мови, та приходили вони до мене за живою мовою і поясненнями граматичних та синтаксичних конструкцій.

Чи корисні репетитори старшого віку

Так, дуже корисні, навіть подекуди кращі за нас, молодше покоління! З їх багатющим багажем досвіду, життєвою мудрістю позмагатися важко. Ми з моїм татом (до речі, теж репетитором) колись набрали групу школярів на заняття. Через щільний графік довелося поділитися: одне заняття вчу їх я, наступне — тато.

Діти були дуже активні й галасливі, багато на уроках розмовляли, я вже почала переживати за тата і його хворе серце. Та під час його заняття була приємно враженою: він зумів так налаштувати на себе аудиторію, зацікавити її, що малі рота не могли розкрити від захоплення. А через місяць батьки сором’язливо попросили на уроки лиш тата: “Не ображайтеся. Діти від нього в захваті”.

Чому мене не влаштовують учні, які приходять до початку заняття?

Зараз не хочу осудити дітей, але спитати їх батьків, які наперед привозять дитину на заняття — навіщо ви так робите? Гаразд, я розумію, 5-10 хвилин, а 30-40? Поки я маю інше заняття, я не маю часу стежити за вашою дитиною, де вона і що робить! І, будь ласка, якщо заняття розпочинається о 15:00, а ви вже в 14.30 телефонуєте до мене з допитами: “Де ви? Вас немає вдома, а ми на вас чекаємо”, то не ображайтеся, якщо доведеться зачекати до 15:00 — швидше я з вами позайматися не зможу.

Чому мотивовані діти ходять до репетиторів?

Я теж цього ніяк не могла зрозуміти: до мене приходить дуже багато розумних дітей, які відвідують ще репетиторів з української мови й математики. Поцікавившись якось у дуже розумної дівчинки, навіщо батьки відсилають її ще на додаткові уроки, дитина поділилася, що в класі проблеми з дисципліною: вчителька може увесь урок заспокоювати клас, не пояснити тему, а назавтра дати контрольну чи тести. І що тоді залишається робити чемним дітям? Ходити до репетитора і наздоганяти шкільну програму.

Про забобони та інші шліфування моєї натури

Діти — такі різні, і ситуації на уроках теж бувають різні. Найважливіше — зрозуміти дитину й одразу не сварити за погані вчинки: якщо вийняла з носа величезну соплю і хоче розтягувати по парті — спокійно попросити вийти та помити руки, навіть якщо тобі дуже гидко; заспокоїти, коли дівчинці зіпсували браслетик-оберіг, який має неймовірну силу — можна новий браслетик подарувати! Якщо дитина зуміє побачити у вас відкриту душу, яка зараз стоїть ЗА нею, — вважайте, що 99% ви вже зробили.

Чому мене іноді неприємно дивують студенти?

І неприємно дивують саме студенти факультетів іноземних мов. Так, це престижно, так, це модно, але ін’яз — це ж Сізіфова праця! І праця неймовірна! Я одержувала дуже багато пропозицій від студентів таких інститутів, де мене благали й курсову дописати, і фільм затранскрибувати (звісно, не за маленькі гроші), але я завжди відмовляла. А знаєте, чому? Бо одразу подумалося: якщо студент факультету іноземних мов замовляє виконати за нього роботу з його спеціальності, такі “спеціалісти” викликають у мене сумніви — чи справді ту професію вони обрали?

Як я й урок не провела, і учня втратила, і час свій прогайнувала

Колись мала такий неприємний випадок з однією сім’єю, які дуже безвідповідально ставилися до занять. Старша дочка приходила “просто для себе”, хоча мама божилася, що дитині англійська потрібна для вступу, а молодший син взагалі не прийшов на заняття. Про це мене навіть не попередили. Отож, я припинила співпрацю з такими безвідповідальними людьми, які не цінують час і працю інших людей.

Подарунки на Новий рік та Різдво

Здивували колись батьки моїх діток з села, які перед святами приволокли мені додому і домашніх консервацій, і кроликів, і овочів. Дякували та вітали зі святами. Справді, людську вдячність треба цінувати, але мені тоді стало аж незручно. “Книжки їх дітям подарую”, – вирішила про себе.

Чи користувалися ви послугами репетиторів, чи, може, ви самі — репетитор? Які предмети підтягуєте? Чи потрібні нам зараз такі спеціалісти? Запрошуємо до розмови нижче у коментарях.

Всі ілюстрації та фото з відкритих інтернет джерел