11 загадкових речей, які відбуваються з нами уві сні

Вночі хочеться спокійно спати і відновлювати сили. Проте важко знайти людину, яка б жодного разу не стикалася з дивними і неприємними відчуттями, які супроводжують відхід до сну.

Тутка вирішив розповісти про порушення сну та інших схожі речі, які залишаються загадковими для науки і донині.

Сонний параліч

Що відчуваємо: людина прокидається вночі й не може поворухнутися. До цього додаються лякливі галюцинації і відчуття, що в кімнаті є інші люди. У давнину такий стан асоціювали з підступами нечистої сили.

Чому виникає: у нормальному стані, коли ми засинаємо, нас паралізує, щоб ми не робили дій уві сні. При сонному паралічі наші м’язи «вимикаються», коли мозок ще або вже не спить.

Приблизно 7% населення хоча б раз відчували сонний параліч (факт). Кажуть, це частіше трапляється під час сну на спині.

Гіпнагонічні галюцинації

Що відчуваємо: коли людина перебуває на тонкій межі між сном і неспанням, вона, будучи в свідомості, бачить неконтрольовані картинки перед очима. Часто це страшні особи і фантастичні істоти.

Чому виникає: це один з небагатьох видів галюцинацій, які відвідують психічно здорових людей. Зазвичай з ними стикаються діти (факт), і це може бути причиною того, що вони не хочуть йти спати. Часто такі галюцинації виникають через стрес і просто у людей з хорошою уявою. Можуть з’явитися, якщо ви лягаєте спати п’яним.

Розмови уві сні

Що відчуваємо: зазвичай, сама людина, що страждає сомнілоквією (говорінням уві сні), і не підозрює про це. Цей стан абсолютно не небезпечний у психологічному плані. Хіба що людина з такою проблемою переживає, що стільком людям може вибовкати щось зайве.

Від чого виникає: найчастіше сомнілоквія буває у чоловіків і дітей (факт). Причина в горезвісному стресі. Психіка людини намагається протистояти тому, з чим вона не згідна в реальності.

Сон всередині сну

Що відчуваємо: людина бачить сон, потім прокидається, але з нею продовжують відбуватися дивні речі. Виявляється, що їй просто наснилося, що вона прокинулася. Тема таких снів була піднята у фільмі «Початок». Після цього з’ясувалося, що багато людей переживали схоже.

Від чого виникає: езотерики вважають,  якщо ви побачили такий сон, це свідчить про вашу схильність до духовних практик. Але офіційна наука не може пояснити, чому це відбувається.

Сомнамбулізм

Що відчуваємо: це стан, протилежний сонному паралічу – свідомість спить, але паралічу м’язів не відбувається. Уві сні люди можуть ходити, вилізти на дає або навіть виходити з дому, і найчастіше це дуже небезпечно. На ранок люди нічого не пам’ятають.

Від чого виникає: Сомнамбулізм зустрічається приблизно у 4,6-10,3% населення, при цьому частіше на нього страждають діти (факт). Причина ходіння уві сні досі невідома, як невідомі  методи лікування.

Синдром голови, яка вибухає

Що відчуваємо: людина прокидається від відчуття гучного вибуху або сплеску. Іноді здається, що звук був таким гучним, що можна оглухнути. Він може супроводжуватися  шумом, що наростає, або спалахом. Явище не небезпечне, але викликає у людей страх, деякі думають, що у них стався інсульт.

Від чого виникає: з якоїсь причини відбувається сплеск нейронної активності в ділянках мозку, відповідальних за обробку звуку (факт). Іноді синдром проявляється на тлі безсоння або зміни часового поясу при далеких перельотах.

Апное уві сні

Як відчувається: сонне апное – це раптова зупинка дихання уві сні. Людина при цьому прокидається. Знижується якість сну, мозок відчуває кисневе голодування, стає важко виспатися. Під час нападу підстрибує тиск, що може викликати проблеми з серцем.

Від чого виникає: під час сну м’язи глотки розслаблюються, у деяких це призводить до перекриття повітроносних шляхів. У зоні ризику люди з ожирінням, курці, літні люди. До речі, при апное допомагає гра на австралійській дудці діджеріду (факт).

Повторювані сновидіння

Що відчуваємо: дивні сни, які постійно відтворюють однаковий сюжет, снилися, напевно, кожному.

Від чого виникає: психологи вважають, що за допомогою таких сновидінь мозок намагається звернути нашу увагу на події, які ми не усвідомлюємо. Ці сюжети будуть повертатися, поки ситуація не вирішиться (факт).

Падіння в ліжко

Як відчувається: часом нам здається, що нас з висоти кинуло в ліжко, ми здригаємось і прокидаємося. Іноді перед цим нам сниться, що ми летимо або спотикається і падаємо – досить неприємне відчуття.

Від чого виникає: стан сну чимось нагадує смерть – сповільнюються серцебиття і дихання, тонус м’язів знижується. Мозок «лякається», сприймає це як справжню смерть і перевіряє, чи жива людина, посилаючи імпульси до м’язів.

Вихід в астрал

Як відчувається: нейропсихологічний феномен, при якому людина, перебуваючи між сном і неспанням, бачить себе з боку. У містиків і окультистів розглядається як підтвердження існування душі.

Від чого виникає: явище дуже складне для вивчення. Поки вченим відомо, що ілюзія виходу з тіла дійсно існує, але незрозуміло, як вона працює і чому виникає. Як з цим боротися, поки теж незрозуміло. Деякі люди навіть спеціально входять в цей стан, щоб розширити межі своїх можливостей пізнання.

Раптове осяяння під час сну

Що відчуваємо: іноді ми довго не можемо знайти рішення якоїсь проблеми, постійно думаємо про неї. І тут уві сні мозок сам підказує нам розгадку, головне – запам’ятати її.

Всім відомий приклад Дмитра Менделєєва, який працював над створенням періодичної системи й одного разу побачив її уві сні. Схожа історія сталася з хіміком Кекуле – йому уві сні з’явилася формула бензолу.

Від чого виникає: часом наша підсвідомість вже знає відповідь, хоча свідомості вона ще не досягла. Тут під час сну і приходить осяяння. Що тут сказати, іноді сон дарує і такі приємні несподівані бонуси.

За матеріалами