in , ,

11 запитань про наш світ, які приходять в голову або психу, або генію

Напевно, у кожного з нас буває таке, що в голову приходить цікаве запитання, але ми боїмося дати його комусь, тому що воно здається нам дурним, а відповідь в інтернеті забуваємо знайти. І з цієї причини дуже багато  відкриттів, що вражають, проходить повз нас.

Для цієї статті Тутка зібрав ті запитання, які не раз виникали у нас в голові, але ми ніяк не наважувалися промовити їх уголос.

Чому хочеться в туалет, коли холодно?

Напевно, з кожним траплялася така ситуація: ви змерзаєте і раптом різко з’являється сильне бажання відвідати туалет, хоча ніякої рідини ви не пили. Чому так відбувається? На те є кілька причин.

По-перше, коли холодно, ми не потіємо, як, наприклад, влітку. Зайва волога в організмі накопичується і намагається вийти назовні єдиним доступним способом – через сечовий міхур. До того ж через звуження судин на нього посилюється тиск.

По-друге, організм намагається вивільнитися від зайвої вологи, щоб не гріти її, адже на це теж витрачається енергія. А навіщо витрачати сили на те, що підлягає виведенню? Краще якомога швидше звільнитися від зайвої рідини.

Чому на холоді поколює в носі?

Насправді це те ж саме оніміння. Через низькі температури слизова охолоджується і кровопостачання носа зменшується. Це впливає на нервові рецептори. До того ж ще й сухе повітря подразнює слизову.

Схожі відчуття можна відчути, якщо, наприклад, довго ліпити сніговика без рукавичок (виникне поколювання в руках) або різко зайти в холодну воду (можуть заніміти ноги).

Чому люди не п’ють молока свині та не готують з нього ніяких продуктів?

Свиня була одомашненою вже давно і стала дуже популярною сільськогосподарською твариною. Але ми ніколи не бачили на прилавках свиняче молоко або сир, хоча від тих же кіз, корів і навіть коней та верблюдів ці продукти ми отримуємо.

Вся річ у фізіології свині. У неї немає спеціальних «цистерн» для зберігання молока, тому щойно воно виробляється, дитинчата його одразу мають випити. Для цього свиня рохканням збирає своїх поросят і годує їх.

До того ж уявіть, яку спритність і наскільки мініатюрні руки потрібно мати, щоб подоїти свиню, адже такого великого вим’я, як у корови або кози, у неї немає.

Чи можуть скарабеї з’їсти людину заживо?

У серії фільмів «Мумія» не раз показується, як злі та жахливі жуки-скарабеї заповзають під шкіру людини і пожирають її заживо зсередини. Бррр! Жахлива, мабуть, смерть… і абсолютно нереальна.

Насправді скарабеї вельми мирні створіння і відносяться до жуків-гнойовиків, отож їсти людину зсередини вони не будуть. А взагалі, вони навіть шанувалися в Древньому Єгипті як захисники від неприємностей і негативної енергії. Отож вони швидше врятують від злої мумії, ніж разом з нею почнуть знищувати людей.

Чим обробляють алмаз, якщо це найтвердіший мінерал на Землі?

Щоб алмаз перетворився на діамант, його потрібно обробити. Але як це зробити, якщо алмаз – це найбільш твердий матеріал? Все просто: для його ограновування використовують… теж алмаз. Його крихту додають до матеріалу, з якого виготовляється спеціальний інструмент для шліфування.

Однак перед початком роботи з дорогоцінним каменем майстри спочатку уважно вивчають його структуру, щоб підібрати правильний кут для обробки. Якщо він вибраний неправильно, то при огранюванні це призведе або до тріщини в камені, або взагалі до відсутності будь-яких результатів, адже щільність алмазу різна в різних місцях.

Сьогодні при ограновуванні алмазів іноді застосовують ще й лазери.

Скільки кінських сил в самому коневі?

Поняття «кінська сила» ввів шотландець Джеймс Ватт, щоб продемонструвати переваги створеної ним парової машини перед, власне, конем. Інженер обчислив, що ця тварина піднімає вантаж вагою в 75 кг на висоту 1 м за 1 секунду, причому кінь здатний виконувати цю роботу досить довго.

Однак ця величина була досить умовною: різні тварини працювали по-різному на різних видах робіт. Тому в 1960 році була введена універсальна одиниця виміру потужності – ват (Вт).

Але повернемося до тварин. Сьогодні існує величезна кількість різних порід – від поні до жвавих скакунів і величезних ваговозів. І, зрозуміло, значення потужності будуть відрізнятися в залежності від породи, ваги та інших показників. Отож, якщо враховувати всі різновиди коней, ця тварина може мати від 0,3 до 3 к. с., а при ривку досягати і всіх 15.

Чому мухи прилипають до павутини, а павуки – ні?

Муха прилипає до павутини і стає легкою здобиччю, але сам павук може швидко і без проблем пересуватися по своїй сітці. Понад 100 років вчені намагалися зрозуміти, чому так відбувається. І сьогодні відповідь знайдена.

Кінчики лапок павуків покриті маслянистою речовиною, що перешкоджає їх прилипанню. До того ж на ногах у цих тварин є тонкі волосинки, які зменшують безпосередній контакт з павутиною. І, нарешті, не вся павукова мережа липка. Клейкими є кругові нитки, та й то часом не повністю: на них можуть бути лише окремі крапельки липкої речовини. А по радіальних нитках, що йдуть від центру, павук може вільно переміщуватися.

До речі, це не єдина унікальна властивість павутини. Ви знали, що якби вона була товщиною приблизно з олівець, то змогла б зупинити літак, який летить?

Чи є безсмертні істоти?

На Землі є одна істота, яку офіційно визнано безсмертною. Це медуза Turritopsis nutricula. Правда, померти вона, звичайно, може, якщо її з’їдять або розчавлять, наприклад. Однак несприятливий вплив середовища, травми або час на тривалість життя медузи не впливають.

Медуза вміє запускати початкову стадію свого розвитку практично з нуля. При несприятливих умовах або погіршенні стану здоров’я вона опускається на дно і тимчасово стає поліпом, покритим хітиновою оболонкою. На ньому в подальшому утворюються бруньки, з яких потім і формуються медузи. «Заново народжуватися» Turritopsis nutricula може нескінченну кількість разів.

Чому місце укусу комара свербить, а не болить?

Укус комара викликає свербіння, а якщо жалить оса, то ми відчуваємо біль. Чому відбувається саме так, а не навпаки? Комар кусає, щоб напитися крові та залишити після себе потомство. Оса робить це з метою самозахисту. Отож, у першого завдання – залишитися непоміченим, а у другої, навпаки, звернути на себе увагу і попередити, що вона небезпечна.

Слина комара має анестезувальну дію і перешкоджає згортанню крові. Свербіння і запалення – це природна реакція нашого організму на чужорідні білки, що потрапили в кров при укусі комахи.

В отруті оси ж містяться токсини, які руйнують стінки клітин і впливають на нервові закінчення. До того ж вона здатна викликати дуже сильну алергічну реакцію організму в залежності від індивідуальних особливостей людини.

Навіщо огірку пухирці?

Спочатку в дикого огірка були колючки, якими він захищався від тварин, що бажали поласувати його плодами. Потім в ході еволюції цього овоча в тропічному кліматі колючки перетворилися на горбики, через які виходила зайва волога. Та й людина віддавала перевагу більш «мирній» рослині, тому за допомогою селекції змінила зовнішній вигляд огірка.

Чому від перцю пече в роті?

Коли ми їмо гострий перець, нам здається, що в роті розгоряється пожежа. Відбувається це через наявну в овочі речовину – капсаїцин. Він взаємодіє з рецепторами на язику, від яких до мозку надходить сигнал, що температура підвищена. Тоді організм намагається охолодитися, і у нас виділяється слиз із носа та з’являється сильне бажання випити холодної води.

Однак останнього робити точно не варто: це лише посилить біль. Щоб нейтралізувати дію капсаїцину, краще випийте прохолодного молока. Казеїн (білок, що міститься в молочних продуктах) нейтралізує капсаїцин, а напій з холодильника швидше зніме печіння.

А на які ще «дитячі» запитання ви б хотіли отримати відповіді?

За матеріалами

Сподобалось?

Чи можна добитися успіху і визнання, якщо ви інтроверт?

РЕЦЕПТ: Желейні десерти — ТОП-6 дивовижних смаколиків тільки для вас