12 історичних пам’яток, загадки яких досі не розгадані

Люди, що жили за тисячі років до нас, часом створювали просто вражаючі будівлі. Настільки масштабні, що вчені століттями ламають голови над тим, ким і для чого, а головне – як вони були споруджені. І висловлюють найрізноманітніші теорії, аж до неземних і містичних.

ТУТКА в TELEGRAM – не пропустіть найцікавіше

Ми в Тутка теж захотіли доторкнутися до вікових таємниць і склали список місць, які своєю старовинною чарівністю і шлейфом загадки ваблять до себе.

Стоунхендж, Англія

Згідно епосу, кам’яний комплекс спорудив чарівник Мерлін. Насправді ж Стоунхендж з’явився задовго до гіпотетичного часу життя супутника короля Артура. Але як люди транспортували непідйомні брили з каменоломні, знайденої за сотню кілометрів? Не зовсім зрозуміле і призначення споруди: чи то це була обсерваторія (розташування мегалітів – точна модель сонячної системи), то чи святилище (саме в такій ролі її використовували жерці кельтів – друїди).

Баальбек, Ліван

Перлина руїн колись процвітаючого міста – храмовий ансамбль в античному стилі. Тільки ось римляни не мали технологій, що дозволяють встановлювати кам’яні блоки вагою до 1 000 тонн (саме такі лежать в основі). Для порівняння: афінський Парфенон менший за ліванського гіганта в два рази, а найбільший блок піраміди Хеопса важить «лише» 90 тонн. Заслугу створення фундаменту приписують то єгиптянам, то і взагалі велетням. А дехто вважає, що це могло бути основою Вавилонської вежі.

Ньюгрейндж, Ірландія

Незважаючи на те, що дорожні робітники випадково натрапили на пам’ятник в XVII столітті, його дослідження почалося лише через майже три століття. В результаті розкопок погляду відкрився курган: ідеально круглий, зі значним діаметром і старшим за єгипетські піраміди. У центрі археологи виявили гробницю. Перебуваючи в ній в дні сонцестояння, можна побачити справжній астрономічний феномен – як промінь світла поступово заливає всю камеру. Забобони ірландців свідчать, що це місце – вхід в країну ельфів і фей.

 

Тікаль, Гватемала

Одне з найбільших поселень майя зачаїлося в зелених джунглях. Тут є і штучні ставки, і поле для гри в м’яч, і палаци. Але особливу увагу привертають піраміди, що утворюють площу міста. Будували їх за тимчасовою закономірністю, що відповідала періодам його розвитку. Теорій про їх функції чимало: культові споруди, наукові центри, кладовища або і те й інше. Незрозуміла і етимологія назви «Тікаль». Зате є більш зрозуміле «прізвисько» – Місто голосів. Тому що навіть шепіт в ньому гучно відлунюється.

Петра, Йорданія

Монументальне «гніздечко» на висоті 900 метрів над рівнем моря сховалося прямо в скелях. Майстрам довелося проявити незвичайне терпіння, виточуючи з них краси Петри. Так, вкінці прохолодного каньйону Сід відкривається фантастичний краєвид на фасад з колонами і портиками – Ель-Хазне (в перекладі з арабської – «скарбниця»). Можливо, храм, а можливо, мавзолей. Завдання з безліччю невідомих – зрозуміти, як працювали різьбярі. Адже без будівельних лісів не обійтися, але взятися їм не було звідки.

Кам’яні кулі, Коста-Ріка

Доісторичні кам’яні кулі з тихоокеанського узбережжя ледь не стали жертвами вандалізму: робочі, що їх знайшли, вірили, що всередині заховане золото. Так чи інакше, артефакти все одно постраждали: щоб заманити туристів, їх встановили на міських площах. Через постійні переміщення точна дата неможлива. Теорія їх походження під дією води виявилася неспроможною. І, врешті-решт, що це взагалі таке: символи планет, позначення меж? Припущення без доказів.

Теракотова армія, Китай

Мавзолей Цінь Ши Хуан-ді зберігає понад 8 000 статуй китайських воїнів і коней. Їх поховали разом з правителем всупереч традиції – замість людей і тварин. Рукотворна армія 200-х років до нашої ери виконана в натуральну величину, з найдрібнішими деталями, немає жодної повторюваної особи. Під час розкопок (а тривають вони з 1970-х років) діяти доводиться дуже акуратно. У тому числі з міркувань безпеки через старовинне передання: імператора на той світ повинні були супроводжувати річки ртуті.

Ангкор-Ват, Камбоджа

Європейці не знали про комплекс до XIX століття. А дізнавшись, засумнівалися в тому, що його побудували кхмери. Викладення каменю дуже щільне: шов часом не відшукаєш. Камені надзвичайно гладкі. Тримаються конструкції під важкістю власної ваги. Ансамбль з 200 храмів спланували так, що подорожній, що наближається з будь-якого боку бачить тільки три з них. Особливо приголомшливий вид у сезон дощів: широкий рів, заповнений водою, робить Анкгор-Ват схожим на острів посеред безмежного океану.

Тімбукту, Малі

Згідно з переказами, місто виникло завдяки старій Букту і її криниці («тім» по-туарегському), радо зустрічали каравани. Воно було головним героєм середньовічних небилиць: вулиці із золота і жителі-мудреці… Сміливці, які намагалися підкорити африканське Ельдорадо, не поверталися назад, поки француз Рене Кальє не притворився паломником. Яке ж було його здивування, коли він побачив бідне містечко з глиняних будинків. Отож тепер любителів пригод вабить унікальна архітектура мечетей.

Статуї острова Пасхи, Чилі

Маленький шматочок суші у водах Тихого океану всіяний гігантськими моаї. Є відомості, що їх переміщували з місця на місце і перевертали. Тут є і ритуальні підставки, набагато важчі за самих ідолів. На жаль, люди, нащадки яких зараз могли б прояснити ситуацію, давно загинули через работорговців. Шлях до розгадки таємниць острова один – звернутися безпосередньо до мовчазних статуй. Але експерименти підтвердили тільки те, що всі маніпуляції з ними були можливі як такі.

Великий Сфінкс, Єгипет

Колосальна скульптура посеред пісків – мабуть, найбільша загадка. Вважалося, що це справа рук фараонів. Однак вони тільки реставрували Сфінкса. Його тіло, що нагадує лева, роз’їдене борознами. Якщо вірити найсміливішим припущенням, то це сліди Великого потопу. Ще дивно, що голова явно суперечить пропорціям. До того ж виявилося, що всередині велетня і під ним є приміщення. Спроби вивчити їх приводили то до пригод, то до заборон влади. Невже це сторож не пустелі, а різних таємних знань, що залишилися, наприклад, від затонулої Атлантиди?

Геогліфи Наски, Перу

Гігантські зображення на плато Наска в Перу були виявлені на початку ХХ століття з борту літака, хоча в джерелах XVI століття вже згадувалася велика дорога інків зі знаками, що виднілися в піску. Близько 30 таємничих малюнків на поверхні Землі чітко видно досі завдяки клімату напівпустелі. Хто, коли, навіщо і яким чином їх створив — справжня загадка. Єдине, в чому сходяться вчені, — вони з’явилися задовго до того, коли в долину прийшли інки.

Ящірка в 188 метрів, 50-метрова колібрі і ще купа загадкових символів — кожен з них виконаний однією безперервною лінією. Таємничі знаки можна розгледіти з висоти пташиного польоту або як треба придивившись Google Earth за координатами 14°41’18.0″S 75°07’22.0″W.

Переклад Тутка за матеріалами