12 жорстких питань, які потрібно дати собі, перш ніж розривати стосунки

Багато одружених людей часто повторюють, що розлучення — це не вихід. Однак не всім шлюбам судилося тривати вічно, і з різних причин людям приходиться йти на радикальні заходи. Найнижчий рівень розлучень зареєстрований на Шрі-Ланці, а лідирує в цьому запитанні Росія. Коли в родині починається криза, багато пар замислюються про те, щоб перервати стосунки. Але, якщо замислитися, жодні особисті зв’язки не обходяться без конфліктів. Потрібно вміти зупинитися і врятувати шлюб, якщо це ще можливо.

Ми в Тутка впевнені: коли ви скажете собі слова «я хочу розлучитися», повернути все назад практично неможливо. Тому не варто рубати з плеча. Ми підготували список запитань, які психологи рекомендують поставити самому собі, щоб запобігти розлуці.

1. Бажання розлучення пов’язане тільки з діями партнера чи з моїм внутрішнім станом?

Те, наскільки близько до серця людина приймає різні ситуації, безпосередньо залежить від її емоційного стану. Якщо ви живете в стані сильного стресу від нестабільного матеріального становища, хвороби, народження дитини, то кожна маленька неприємність буде здаватися величезною і нездоланною, випадково сказане слово — боляче ранити.

Подумайте, як ви реагували на такі ситуації колись, коли перебували в меншій напрузі, і спробуйте зрозуміти, що ж не так зараз. Можливо, справа не в партнері, а у вашому світовідчутті.

2. Чи відноситься чоловік до мене краще, ніж до інших?

З роками у деяких людей змінюється ставлення одне до одного і замість турботи, уваги, любови і поваги раптом приходить грубість і зневага. При спілкуванні партнер не пропускає можливості вколоти, прикро пожартувати або навіть починає поводитися агресивно. Причому з іншими він точно поводився б інакше. Порівняйте, як у аналогічних ситуаціях чоловік спілкується з вами і з друзями, колегами або родичами. І робіть висновки.

3. Чи тисне на мене партнер?

Через деякий час після вступу в шлюб або початку серйозних стосунків багато людей переглядають свою думку щодо різних аспектів життя і змінюються самі — зовні й внутрішньо. Але якщо один з партнерів тисне і намагається насильно змінити іншого, — щось іде не так. Наприклад, один з членів подружжя воліє проводити час вдома, а другий любить спілкування і галасливі компанії. Є два шляхи: знайти формати відпочинку, які влаштовують обох, або намагатися змінити свого партнера шляхом примусу та маніпуляцій. Друге є явною неповагою. Те ж саме стосується і спілкування з родичами, фінансових питань, спілкування з друзями, суперечок про виховання дітей. Важливо вміти поступатися.

4. Хто моя емоційна опора і підтримка?

Часто в подружніх стосунках один з партнерів шукає розуміння та підтримки у когось “за межами” свого шлюбу — у друга або родича. Цей феномен називають “емоційна невірність”. Стосунки з цією людиною аж ніяк не повинні бути романтичними. Багатьом людям, які втратили душевну близькість в шлюбі, буває легше створити емоційний зв’язок з кимось іншим, ніж спілкуватися з чоловіком, і з часом це руйнує стосунки. Найкращий спосіб боротьби з цим — старатися бути більш відкритим і довіряти.

5. Чи часто ми йдемо на компроміси і чи йдемо взагалі?

Компроміси в стосунках неминучі. Ідеально обидві сторони повинні і в чомусь поступатися, і отримувати якусь вигоду від своєї поступки. Якщо на компроміс йде тільки один з пари, то йому навряд чи комфортно в цих стосунках, які не можна назвати чесними.

6. Чи ростемо ми в цих стосунках?

У довготривалих щасливих стосунках люди розвиваються разом, змінюються їхні інтереси, погляди на життя, вони прямують до однієї мети, яка їх пов’язує. Якщо ви помітили, що ваш партнер застряг на одному місці або деградує і не намагається це виправити, то велика ймовірність, що стосунки приречені.

7. Чи є у мене бажання підтримувати фізичний контакт з партнером?

Йдеться загалом про бажання доторкатися до людини: взяти за руку, обійняти, доторкнутися. До речі, буває так, що партнери зберігають інтимну близькість як спосіб задоволення фізіологічних потреб, проте в повсякденному житті навіть не торкаються одне до одного. І дарма, адже саме такі прості дії допомагають зберегти зв’язок на довгі роки та швидко налагодити стосунки.

8. Чи зрозуміло партнеру, що саме мене не влаштовує?

Чоловік або дружина можуть бути просто не в курсі ваших претензій та причин невдоволення, якщо ви ніколи раніше не розповідали про них безпосередньо. І навіть якщо ви висловлювалися, то партнер, можливо, не засвоїв інформацію, бо зазвичай люди чують не все, що їм кажуть.

Можливо, поведінка супутника життя не змінюється тільки тому, що він досі не знає, що від нього вимагається. Потрібно вибрати момент, коли чоловік або дружина не зайняті своїми справами, і ще раз коротко і по суті висловити об’єктивні претензії, очікування та запропонувати можливі шляхи вирішення.

9. Наскільки якісно я спілкуюся зі своїм партнером?

Брак спілкування в шлюбі — одна з причин розлучення. Недостатньо просто ділити побут і жити інтересами дітей — потрібно бути разом емоційно, спілкуватися і прагнути зрозуміти один одного. Щоб зв’язок був міцнішим, треба близько 20 хвилин в день приділити бесіді з партнером — просто поговорити, обмінятися думками з того чи іншого приводу, розповісти про злети й падіння.

10. Чи зможу я впоратися фінансово?

Гроші часто утримують людей від радикальних рішень. Потрібно розуміти, чи буде можливість впоратися з повсякденними труднощами самостійно. Чи є постійне джерело прибутків, чи вистачить грошей, щоб оплатити житло, забезпечити дітям звичний рівень життя? Однак якщо в сім’ї застосовується фізичне насильство і ви в скрутному фінансовому становищі, то варто звернутися в найближчий кризовий центр допомоги жертвам домашнього насильства. Вони можуть надати психологічну, фінансову та юридичну допомогу.

11. Чи буду я докладати зусиль, щоб врятувати шлюб?

Перш ніж стати частиною статистики розлучень, варто вирішити для себе, чи хочете ви зробити щось, щоб врятувати ситуацію. У стосунках завжди беруть участь двоє, і впливають на стосунки теж двоє. Визнати свої помилки не означає взяти всю відповідальність за ситуацію, що склалася на себе.

Рекомендується зробити таку вправу: на одному боці аркуша паперу складіть список того, що необхідно зробити, щоб зберегти стосунки, а з іншого боку напишіть, що повинен зробити ваш партнер. І нехай чоловік складе такий самий список. Важливо, щоб ви обидвоє виконали цю вправу і показали записи одне одному. Можливо, все виявиться не так страшно, ви спробуєте змінитися, і шлюб буде врятований.

12. Яким буде моє життя без партнера?

Уявіть і продумайте, як все буде. Тут важливо все — від емоційного стану до побутових труднощів і фінансових питань. Чітке уявлення про те, як будуть виглядати всі сфери вашого життя після розлучення, допоможе прийняти рішення. Але якщо ви дійсно нещасні разом, найкраще розлучитися.

Якщо у вас є діти, то ви завжди будете батьками і вам судилося бути присутнім в житті одне одного до кінця своїх днів. Важливо звести до мінімуму вплив ситуації на дітей, адже вони часто приймають все глибоко і починають звинувачувати себе в сімейних проблемах. Головне — зберегти в їх житті маму і тата, які хоч і не живуть разом, але попри все люблять своїх малюків.

А які у вас є способи і секрети збереження сімейних стосунків?

За матеріалами