12 неписаних правил, яких дотримуються виховані люди

У будь-якому товаристві існують правила, які всі знають з дитинства: наприклад, у якій руці тримати виделку чи ніж. Ці прості істини відомі кожній людині. Але є і не менш потрібні пункти етикету, про які в підручниках нічого не написано та вголос часто не говорять. А тим часом подякувати касиру або повернути на місце продукти, які ви передумали брати, дуже просто і дуже важливо.

Ми в Тутка трохи поміркували про те, яких неписаних правил було б класно дотримуватися, коли ми знаходимося серед інших людей. І підкріпили нашу думку міркуваннями користувачів мережі.

Не користуйтеся різкими парфумами до того, як сісти в літак

Перебувати в приміщенні, яке погано провітрюється, і без того не супер комфортно, а якщо хтось поблизу вирішив «покупатися» у парфумі, політ може стати нестерпним. До того ж від різкого запаху, який не зникає протягом кількох годин, може початися головний біль.

***

 • Будь ласка, просто прийміть душ та скористайтеся дезодорантом. Намагайтеся взагалі нічим не пахнути.
 • Таке відчуття, що люди не хочуть брати парфум із собою у відпустку та пшикаються парфумами одразу на 2 тижні вперед.

Не пропонуйте розділити суму в чеку порівну, якщо у вас дорожче замовлення

Фото: vectorstock.com

Ділити суму рахунку порівну в компанії – нормально, якщо замовлення у вас та ваших друзів не надто різняться за вартістю. А ось якщо всі пили тільки чай, а одна людина взяла перше, друге і компот, з її боку буде неввічливо просити розділити оплату порівну на всіх.

***

 • Моя сусідка по кімнаті так любить робити. Особливо коли я беру собі тільки першу страву та газовану воду, а вона замовляє закуску, перше і 4 коктейлі.

Поверніть на місце продукти, якщо передумали їх купувати

Багато продуктів можуть зберігатися лише за певної температури. Тому, раптом передумавши купувати йогурт, рибу чи м’ясо, віднесіть непотрібний товар у холодильник. У теплі він зіпсується швидше, аніж його зауважать працівники супермаркету.

***

 • Я підробляв у продуктовому магазині, доки навчався у школі. Мені доводилося викидати дуже багато їжі, особливо м’яса, тому що людям було ліньки пройти 20 м назад, щоб покласти все назад у морозильну камеру чи холодильник.

Будьте добрішими до людей, які вас обслуговують

Привітатися з касиром або подякувати офіціанту за гарне обслуговування зовсім неважко, зате це залишить незабутнє враження про вас як про хорошого клієнта. Будь-яка праця гідна поваги, а грубість щодо продавця чи прибиральника не поставить грубіяна на щабель вище за цих людей. Ніхто з них не винен, що у вас був невдалий день.

***

 • Не розумію людей, які влаштовують гучні з’ясовування стосунків з персоналом у громадському місці. Ти просто виставляєш себе дурнем, от і все. Що б там не зробив офіціант, завжди можна тихенько підійти до менеджера та розв’язати проблему.
 • Я працюю в службі підтримки клієнтів і дуже люблю тих, хто розуміє людей, які залишаються ввічливими та спокійними, навіть якщо у них є проблема. Я ладен зробити все можливе для таких людей. Але не для тих, хто грубить та підвищує голос.

Перш ніж чіпати чужого собаку, запитайте, чи можна погладити його

Чужі собаки можуть здаватися милими, але ніхто не знає, як вони поведуться з незнайомими людьми. Може, це добродушний пес, який вважає всіх довкола своїми друзями, а може, він довіряє лише господареві. Краще уточнити, аніж ризикувати здоров’ям.

***

 • Мій пес був дружним доти, поки хтось не нахилявся, щоб його погладити. Він захищав свій особистий простір і ледь не вкусив кількох людей. Якби вони спочатку спитали, я встиг би сказати, що пес не любить незнайомців.

Не займайте нічий бік, якщо сваряться ваші друзі чи знайома пара

Ці люди з великою ймовірністю вирішать всі свої розбіжності, а ви залишитеся крайнім. Найчастіше їм потрібна банальна підтримка і, може, дружня порада. Навіть якщо один учасник конфлікту наодинці з вами лає іншого останніми словами, не приєднуйтесь до нього. До того ж люди, помирившись, можуть розповісти одне одному про ваші слова та посваритися вже з вами.

Не варто питати, скільки заробляє ваш знайомий

Якщо це ваш близький друг чи родич, то ви, напевно, і так знаєте про нього все, від улюбленого фільму до розміру зарплатні. Але якщо у вас із людиною ще немає настільки довірливих стосунків, то не варто влаштовувати перехресний допит та випитувати рівень її прибутків. Таке часом трапляється, наприклад, під час знайомства батьків із нареченим дочки чи нареченою сина. Але навіть якщо людина збирається влитися в сім’ю, це ще не привід прямо допитуватися, скільки вона заробляє.

Не порушуйте особистий простір інших людей

Фото: vectorstock.com

Усім знайомі ситуації, коли людина, яка стоїть у черзі позаду, підходить так близько, що буквально стає вам на п’яти, або з цікавістю дивиться на екран чужого телефону в громадських місцях. Більшість людей все ж таки не люблять зайвих тактильних та соціальних контактів поза колом друзів та сім’ї. Тому незнайомець, який стоїть на відстані 20 см або заглядає в телефон, захоплення ні в кого не викличе.

***

 • Та в натовпі на концерті менше порушують особисті межі, ніж у годину пік у метро.

Не насміхайтесь з того, як звучить чужий сміх

Сміх — це найщиріший прояв емоцій, і сказати, що він звучить якось безглуздо, щонайменше неввічливо. Чутливу людину таке зауваження може сильно образити, й вона намагатиметься не сміятися як мінімум при вас, а як максимум — взагалі.

***

 • Це правда. Я довгі роки боролася зі своїм сміхом і з тим, як він звучить, бо мої батьки завжди казали мені, що він звучить некрасиво.
 • Коли я навчалася у коледжі, консультантка порадила мені ніколи більше не сміятися. Коли я запитала її чому, вона відповіла: «Ти ніколи не знайдеш роботу з таким сміхом». Досі згадую цю ситуацію щоразу, коли сміюся.

Не плутайте вибачення з виправданнями

Найчастіше напружена ситуація, наприклад сварка, потребує простих вибачень. І людина, яку образили, зовсім не чекає, що кривдник наводитиме аргументи, які пояснюють, чому він так вчинив. Вона лише хоче, щоб їй сказали «Вибач мені» від щирого серця. А будь-які пояснення в цьому випадку можуть мати такий вигляд «Я мав рацію, і послухай, чому це так».

***

Тільки не кажіть щось на кшталт «Мені шкода, що ти засмутився», коли засмутили людину саме ви. Візьміть на себе відповідальність!

Залишайте все, чим ви скористалися, у такому ж стані, як це було до вас

Це правило можна застосувати до будь-чого: не залишайте сміття в місцях, де ви відпочивали; не забирайте «на згадку» фрагменти пам’яток; по можливості наведіть мінімальний порядок після себе у готельному номері; протріть стіл, пообідавши на офісній кухні. Продовжувати можна до нескінченності, але значення дуже просте: якщо після вас хтось буде користуватися тією ж річчю або відвідувати те саме місце, варто подбати про те, щоб не залишати по собі безлад. А деякі люди вважають, що такого ж правила варто дотримуватись і у взаєминах.

***

 • Особливо на роботі. Потрібні кілька секунд, щоб витерти воду на стільниці перед раковиною, де ви щойно мили руки, щоб наступна людина не намочила свою сорочку.
 • Я навела лад у колекції дисків та касет в апартаментах, де зупинялася безплатно кілька тижнів тому. Думаю, що власники цього закладу були раді, що хтось знайшов час зробити це за них.
 • Це поширюється і на стосунки. Після розлучення підбадьорюйте людей, а не ламайте їх остаточно.

Якщо ви хочете, щоб вам поступилися місцем — просто попросіть

Деякі люди чи то занадто сором’язливі, щоб попросити поступитися їм місцем безпосередньо, чи впевнені, що інші люди читають їх думки та знають, що їм треба поступитися. Такі люди нізащо не скажуть вголос, що їм треба сісти, але стоятимуть поруч, зітхатимуть, спопелятимуть вас поглядом або обурено бурчати собі під ніс. Вони зазвичай не завжди уважні, тому найкращим варіантом буде просто попросити поступитися місцем.

***

 • Точно. Ніхто не розглядає кожну людину, яка сідає в автобус. І якщо вам не поступилися місцем, то, швидше за все, інші люди просто не здогадалися, що вам треба поступитися.
 • Коли я була вагітна, а навколо сиділи одні молоді хлопці з телефонами, я просто торкалася будь-якої людини та голосно просила: «Ти можеш поступитися мені місцем?». І вони завжди поступалися.

А які б правила додали до нашого списку?