13 правил етикету за столом, про які знають тільки справжні леді, а решта не мають уявлення

Кожному з нас час від часу приходиться бувати в ресторанах, де треба знати як поводитися, як і годиться культурній людині. Не класти лікті на стіл, тримати ніж в правій руці, не розмовляти з набитим ротом — ці норми поведінки відомі кожному. Але таких приписів набагато більше, ніж здається, а їх незнання може невигідно позначитися на репутації.

Ми в Тутка вирішили заповнити прогалини в знаннях і відшукали 13 правил етикету за столом, про які багато людей і не здогадуються.

1. Курку можна їсти руками

Етикет зобов’язує нас їсти дичину приборами, якщо ми знаходимося в офіційній атмосфері. Однак і тут бувають винятки: іноді в закладах подають полоскальницю для рук. Тоді можна брати їжу руками, а після ополіскувати їх у воді з лимоном.

2. Не можна залишати сліди помади на серветці…

Як відомо, полотняна серветка кладеться на коліна, нею ж дозволяється злегка промокнути рот під час трапези. Робити це, якщо у вас нафарбовані губи, вкрай небажано, забруднена помадою тканина — жахливий моветон. Скористайтеся паперовими серветками, за необхідності попросіть офіціанта принести їх.

3. …і на посуді теж

Не варто легковажно ставитися до помади, що відбилася на посуді: це досить грубе порушення столового етикету. Якщо побоюєтеся, що можете залишити слід на чашці або склянці, промокніть губи паперовою серветкою, перед тим як пити.

4. Для пасти потрібна ложка

Пасту годиться їсти, тримаючи в правій руці виделку, а в лівій — ложку. Потрібно взяти виделкою спагеті, покласти їх на ложку і накрутити, опісля піднести виделку до рота. Ложкою можна підтримувати макарони, що звисають з виделки.

5. Не треба бажати “Смачного”

Вислів прийшов до нас з французької мови, де буквально висловлює побажання набити шлунок. Тому доречніше вживати слова «пригощайтеся», «насолоджуйтеся їжею». Казати «смачного» в крайньому разі може господиня, яка приготувала їжу, або шеф-кухар в ресторані.

6. М’ясо не завжди ріжеться ножем

Не завжди м’ясо потрібно різати ножем, іноді це, навпаки, може свідчити про незнання столового етикету. Так, шматочки страви з рубленого м’яса — котлети, тефтелі, біфштекси – потрібно відламувати ребром виделки.

7. Меню повинно торкатися до столу

Поки вибираєте, що замовити, стежте за тим, як тримаєте меню. Воно повинно або повністю лежати на столі, або торкатися поверхні хоча б одним краєм. Тримати меню в повітрі некультурно.

8. Камінчики не можна витягувати з рота руками

Робити це руками можна в тому випадку, якщо ви поклали цей шматок в рот теж руками. Якщо ж ви їсте виделкою, то і випльовувати камінчики потрібно на виделку.

9. Не треба різати відразу все м’ясо

За правилами, потрібно відрізати один шматочок м’яса і відразу класти його до рота. Нарізати відразу все м’ясо вважається неправильним: так воно швидко остигає і втрачає смакові якості.

10. Хліб не можна кусати

Від скибочки хліба не можна відкушувати частини і вже тим більше не можна різати його ножем. Потрібно відламати правою рукою невеликий шматочок і повністю відправити його до рота.

11. Канапе не завжди їдять руками

Якщо канапе подають як закуску на коктейльній вечірці або до чаю, їх їдять руками. Якщо ви сидите за накритим столом і канапе запропоновані разом з обідом або вечерею, їжте їх столовими приборами.

12. Помідори чері потрібно з’їдати повністю

Якщо помідори подали в складі салату чи іншої страви, їх потрібно їсти приборами. В іншому випадку чері їдять руками, повністю поклавши до рота. Іноді чері бувають занадто великі, щоб з’їсти їх зараз. Тоді можна відкусити половину, попередньо проткнувши шкірку ножем, щоб не забруднити соком все навколо.

13. Лимонний сік треба вичавлювати правильно

До морепродуктів завжди подають лимон, і мало хто починає їсти рибу, креветки або мідії, не скропивши їх лимонним соком. Робити це потрібно максимально обережно, щоб не забруднити інших гостей або скатертину. Для цього лимонну дольку потрібно опустити нижче над тарілкою і прикрити долонею, за необхідності можна навіть використовувати ложку, щоб захистити співрозмовників від бризок.

Чи доводилося вам потрапляти в халепу через незнання правил столового етикету? Що це були за правила?

За матеріалами