14 психологічних фактів, які знімуть рожеві окуляри з ваших очей

Хочете підвищити самооцінку? Стати більш врівноваженим і щасливим? Розвинути креативність і легше починати знайомства з протилежною статтю? Ми підготували 14 цікавих фактів з психології, які спростять ваше життя і допоможуть в досягненні цієї мети.

Ми в Тутка сподіваємося, що вам буде цікаво випробувати дію якогось психологічного прийому на практиці. Або просто отримати нову інформацію.

1. Середній школяр XXI століття настільки тривожний, як і пацієнт психіатричної лікарні на початку 1950-х років

З кожним десятиліттям значно зростає тривожність у дорослих і дітей. І це відбувається через певні причини:

  • ми менше відчуваємо соціальну прив’язаність – частіше змінюємо роботу, рідше є частиною релігійних або інших громадських організацій, пізніше створюємо шлюб і більше часу проводимо на самоті;
  • у нас дуже великі запити – ми жадаємо багатства, ідеальних стосунків, маємо нереалістичні уявлення про те, якими мають бути наша зовнішність або поведінка партнера;
  • ми отримуємо дуже багато новин про катастрофи і війни з новин, і це створює відчуття, що світ – небезпечне місце.

2. Лише за 3 години людині можна навіяти, що вона скоїла серйозний злочин

І це без будь-якого насильства, в дружній атмосфері, що нагадує інтерв’ю.

Багатьом відомо, що коли ми згадуємо певні події, ми кожного разу перезаписуємо їх заново. Дослідження визначило, якщо інтерв’юер знає деякі подробиці життя людини, то в ході бесіди, вводячи кілька помилкових деталей і використовуючи спеціальні методи відтворення спогадів, він може переконати людину в тому, що вона є злочинцем.

У переважної більшості учасників, що проходили експеримент, вдалося таким чином викликати спогади про участь в крадіжках, нападах в підліткові роки або травмах, яких насправді не було.

3. Якщо хочете знайти кохання, візьміть з собою на зустріч собаку

Якщо ви прийдете на побачення або зустріч разом з собакою, то значно підвищите свої шанси на успіх. Люди відчувають себе більш впевнено, наближаючись до привабливої особи, якщо поруч з ними знаходиться вірний кудлатий друг.

Дослідження, що проводилися в Бретані (Франція), визначили, що дівчата більш охоче знайомляться і втричі рази частіше залишають свій номер телефону, якщо юнака супроводжує собака. І в загальному люди, які гуляють з твариною, більш невимушені та викликають більше довіри.

4. Улюблена пісня – це та, з якою людина пов’язує важливу подію у своєму житті

Пісні, які ми полюбляємо, зазвичай асоціюються у нас з якоюсь особистою історією, людиною або емоційним переживанням.

5. Деякі люди можуть боятися щастя

Страх перед щастям може виникати у людей, у яких сталася якась особиста трагедія в той період, коли вони переживали яскраві та приємні моменти. Тому вони несвідомо чекають після щастя неприємностей і уникають його. Такі люди можуть вважати себе інтровертами і не відвідувати вечірки та інші приємні заходи, але насправді вони бояться не товариства інших людей, а можливості відчути себе щасливими.

6. Паніка від втрати телефона прирівнюється до стресу від теракту

Хоча найбільш стресовими подіями є смерть близької людини і тюремне ув’язнення, страх через втрату смартфона або запізнення на поїзд люди прирівняли до переживань від теракту. У топ-5 найбільш стресових ситуацій також увійшли природні катаклізми (пожежа, повінь), звільнення і важка хвороба.

7. Ведення щоденника може поліпшити фізичне здоров’я

Особливо корисно робити щоденні записи людям, що страждають депресією або розладами харчової поведінки. Ведення щоденника може зміцнити імунітет, допомогти побороти стрес і навіть послабити напади астми. І ще одна незаперечна перевага: ви зможете тверезо оцінити свої помилки, щоб не припускатися їх надалі, а також відкрити для себе задоволення від згадування забутих моментів з минулого.

При цьому необов’язково писати багато: досить накидати кілька рядків на день, бажано в один і той самий час. Ці записи допоможуть вам висловити почуття, які накопичилися і проаналізувати ситуацію.

8. Для креативності головне – не якість ідей, а їх кількість

Дослідники з’ясували,  якщо людям платили за кількість ідей, а не за їх якість, то їх результати виявлялися кращими. Але тільки за умови, що їм було запропоновано невеликий період відпочинку. І вивели рецепт креативності: створюйте якомога більше ідей, в тому числі і відверто безглуздих, а потім дозвольте собі забути про них на якийсь час і займіться іншими справами (мінімум на 20 хвилин). І лише після перерви поверніться до поставленого завдання.

9. 20-хвилинна прогулянка по парку зробить вас щасливішими

Контакт з живою природою робить нас спокійнішими і дарує емоційний спокій. Люди, які хоча б 20 хвилин проводять у парковій зоні, відчувають себе більш задоволеними життям. І не має значення, що ви робите: бігаєте чи просто гуляєте.

10. Фонова музика погіршує творчі здібності

Будь-яка мелодія або пісня, як на рідній, так і на іноземній мові, заважає проявити словесну креативність, якщо її слухати під час роботи. Тому якщо ваша діяльність якось пов’язана з письменницькою сферою, вмикайте музику лише в неробочі години або під час перерви.

11. Для запам’ятовування інформації краще малювати, а не писати

Малювання більш ефективно відкладає інформацію в пам’яті, ніж написання нотаток, візуалізація або перегляд зображень. При цьому не потрібно мати талант: навіть примітивні замальовки допоможуть краще укласти новий матеріал в мозку.

Особливо корисне малювання для літніх людей: завдяки йому вони можуть зберегти гарну пам’ять до глибокої старості.

12. Перемога улюбленої команди підвищує самооцінку

Виявляється, люди не просто так люблять дивитися спортивні змагання: це позитивно впливає на їх самооцінку. Кожна перемога улюбленої команди сприяє самоствердженню і покращує настрій як мінімум на 2 дні. При цьому програш клубу лише трохи позначається на душевному стані й ніяк не діє на самооцінку.

Дивитися спортивні змагання краще в компанії – тоді радість від перемоги подвоюється, а розчарування від поразки стає набагато меншим.

13. Наявність запасного плану дій зменшує шанси на успіх

Якщо ви починаєте нову справу – відкриваєте свій бізнес, переходите до іншої компанії, не будуйте запасних планів. Навіть думаючи, що у вас є ще один варіант, ви зменшуєте свої шанси на успіх. Починайте нову діяльність як командири армій – спалюючи за собою всі мости. В цьому випадку ви з більшою ймовірністю досягнете бажаного результату.

14. Щоб підштовхнути себе до змін, дайте собі запитання: «Чи буду я це робити?»

Якщо ви хочете себе мотивувати на будь-які зміни – сісти на дієту, кинути палити або проводити більше часу з дитиною – ніколи не віддавайте собі наказу: «Я буду бігати вранці», «Я буду менше часу проводити в соцмережах». Поставте собі таке запитання: «Чи буду я це робити?» Якщо ви не будете відчувати внутрішнього тиску, а обговорите проблему, що склалася з самим собою, то ви швидше відчуєте бажання діяти. Як стверджує психолог Ібрагім Синай, даючи запитання, ви підсвідомо спрямовуєте своє мислення на пошуки внутрішньої мотивації.

Як ви думаєте, чи дійсно сучасні люди страждають від сильного стресу і як можна вирішити цю проблему? Чи є у вас свої секрети досягнення щастя або тренування сили волі?