14 звичайних речей, які придумали тільки з однією метою – якомога більше заробити

При створенні реклами маркетологи опираються на психологію мас і шукають «больові точки» потенційних покупців, щоб створити попит на певні товари та послуги, завдяки чому ми кожного разу потрапляємо на їх гачок. Чому так важко вийти з торгового центру, нічого не придбавши? Чому образи, створені в рекламі, так сильно на нас впливають – їжа, побутова хімія чи техніка?

Ми в Тутка любимо досліджувати причини і наслідки найбільш різноманітних явищ, в тому числі й реклами. Погляньте на ці 14 яскравих прикладів з історії маркетингу, які змінили уявлення минулих поколінь про покупки, особисту гігієну, сніданок, авто, подарунки і, звичайно, дозволили їх творцям заробити солідний капітал.

1. Шопінг

Торгові центри з’явилися завдяки французькому підприємцю Арістиду Бусіко, що відкрив перший у світі універмаг Au Bon Marché – його назва буквально означає «за гарною ціною». Він перший придумав об’єднати під одним дахом товари різних категорій: парасольки і мереживо, сукні та панчохи, матраци й дитячі іграшки. Ось ще деякі нововведення, які ввів Бусіко:

  • Його універмаг став першим, де був вільний вхід і можна було повернути бракований товар.
  • Він продумав «маршрут ходи» покупця і хитро розташував предмети однієї категорії в різних частинах магазину.
  • В універмазі була кімната відпочинку для чоловіків, які очікують на своїх дружин.
  • Саме Бусіко придумав сезонні розпродажі й продаж товарів за каталогом, тисячі копій якого розсилалися по цілій Франції.

Глава магазину знизив торгову націнку з 40 до 20% і встановив фіксовані ціни, завдяки чому багато хто зміг дозволити собі товари, про які раніше не міг і мріяти. Консьєржки купували сукні за тією ж вартістю, що й герцогині, і це значно збільшило річний оборот магазину.

2. Сліпуча посмішка

До XX століття здоров’я зубів не пов’язували з їх чистотою, проте продажі зубної пасти залежали саме від того, як часто люди її використовують. Про те, що необхідно користуватися зубною щіткою мінімум 2 рази на день і відвідувати стоматолога раз на півроку, американцям повідала реклама пасти Pepsodent, створена майстром копірайтингу XX століття Клодом Гопкінсом.

3. Свіжий подих

Популярний ополіскувач для порожнини рота Listerine був винайдений вкінці ХIX століття як антисептик з сильною бактерицидною дією. Однак незабаром компанія вирішила спробувати впровадити продукт в життя простих людей, але ніяк не могла знайти йому застосування в побуті. Завдяки винахідливим маркетологам Listerine незабаром став широко відомий як засіб для боротьби з поганим запахом з рота, а його реклама рясніла прикладами того, як несвіже дихання може псувати особисте життя і заважати приємному спілкуванню.

4. Гладкі пахи і ноги

У вікторіанську епоху ніхто й не думав, що жінкам треба голитися, адже сукні були настільки закритими, що видно було тільки кисті рук і обличчя. Але вже на початку XX століття у моду увійшли сукні з відкритими руками, і в 1915 році компанія Gillette представила жіночу безпечну бритву як невід’ємний жіночий атрибут, який вирішить «неприємну проблему» пахв.

У 1920-ті роки короткі спідниці оголили ноги, і компанії, які виробляли засоби для депіляції, не гайнували час. Реклама була в основному сезонною і атакувала жінок лише з квітня по вересень, в теплий період. Вже до 1950-х років гладка шкіра стала нормою в будь-який час року, а індустрія депіляції винаходить нові способи позбавлення від волосся і по цей день.

5. Засіб від поту

«У вигині жіночої руки: відверте обговорення теми, якої дуже часто уникають».

Те, що запах людського поту може бути неприємним, не спадало нікому на думку до початку XX століття. Щоб позбутися від нього, люди просто приймали ванну або користувалися парфумами. Тому, коли Една Мерфі запропонувала всім засіб, що блокує вироблення поту, ніхто не зрозумів, навіщо це потрібно. Тоді підприємниця звернулася в рекламне агентство J. Walter Thompson, і копірайтер Джеймс Янг провів опитування, щоб з’ясувати, чому жінки не купують дезодорантів. Виявилося, що в ньому просто немає потреби.

Тоді Янг змінив стратегію реклами: його метою було переконати людей, що пітніти – це соромно. Перша реклама з’явилася в 1919 році в жіночому журналі Ladies’ Home Journal під заголовком «У вигині жіночої руки: відверте обговорення теми, якої дуже часто уникають». Вона була настільки обурлива для свого часу, що 200 осіб відмовилися від передплати на видання. Проте в цьому ж році продажі нового продукту зросли на 112%, а сама реклама стала шаблоном для продажу дезодорантів.

6. Склянка апельсинового соку

Традиція випивати склянку свіжого апельсинового соку вранці з’явилася завдяки надлишку апельсинів у 1908 році. Компанія Sunkist (в той час відома ще як California Fruit Growers Exchange) стала б банкрутом, якби не звернулася до рекламної агенції Lord & Thomas, де в той час працював Клод Гопкінс. Талановитий копірайтер запропонував компанії на додачу до апельсинів продавати під своїм брендом соковитискачі, а сам написав чудесний текст про користь свіжого апельсинового соку під слоганом «Випий апельсин».

7. Фарба для волосся

У 1956 році компанія Clairol вперше представила Америці фарбу для волосся Miss Clairol, яку можна було використовувати в домашніх умовах. У ті часи ще вважалося, що виховані жінки волосся не фарбують, це була доля актрис, представниць богеми та інших несерйозних панянок.

Тому для рекламування засобу фірма звернулася в агентство Foote, Cone & Belding. Кампанію очолила Ширлі Полікоф – єдина жінка-копірайтер в цій фірмі, вона ж придумала легендарний слоган «Does she?.. Or does not she?» (Мається на увазі «Вона фарбується?.. Чи ні?»), акцентуючи увагу на натуральності відтінків марки Clairol. Через 6 років 70% дорослих американок не соромлячись фарбували волосся, продажі компанії виросли вчетверо, а сама Ширлі потрапила в Зал слави американської реклами.

8. Бекон на сніданок

Бекон теж не завжди був частиною традиційного американського сніданку. Більш того, до XX століття сніданок американців складався переважно з каші, поки один з виробників бекону не звернувся до кращого піарника свого часу – племінника Зигмунда Фрейда Едварда Бернейза. Крім праць свого дядька той вивчив «Психологію народів і мас» Гюстава Лебона та инші праці з психології та соціології і першим зробив ставку не на пряму рекламу, а на приховані механізми переконання і масове споживання.

Він обрав сніданок як потенційний час, коли бекон їстимуть всі. Щоб переконати в цьому споживачів, компанія Бернейса опитала тисячі лікарів про те, чи корисні ситні сніданки. Отримавши схвалення фахівців, компанія розповсюдила відомості про це в радіопередачах і газетах, а бекон зробила одним із прикладів відповідних страв для калорійного сніданку. Незабаром всі американці були переконані, що бекон – це основа ранкового прийому їжі, і зараз здається, ніби так було завжди.

9. Санта-Клаус і Coca-Cola

Пам’ятаєте знамениту рекламу Coca-Cola з червоними вантажівками, вогниками і огрядним Сантою, яка вже багато років з екранів телевізорів нагадує нам про наближення свят? Так ось, саме компанія Coca-Cola придумала відомий всім образ рум’яного добродушного старигана в червоному костюмі з білим пушком.

Санта-Клаус, чиї творці надихалися образами Святого Миколая, протягом довгого часу зображувався в зеленому костюмі, а звичний нам образ він знайшов завдяки художнику Хеддону Сандблому, який створив цілу серію рекламних зображень для різдвяної кампанії Coca-Cola в 1931 році.

10. Голлівуд як «фабрика мрій»

Знаменита вивіска Hollywood, яка стала в наші дні символом американської мрії, слави і успіху, спочатку була рекламою нових житлових кварталів, побудованих на пагорбах над районом Голлівуд в Лос-Анджелесі. Планувалося, що реклама простоїть 1,5 року, але величезний знак (кожна буква була заввишки 15 м і шириною 9 м) з розквітом кінематографу став символом «фабрики мрій», і його вирішили залишити.

Не раз вивіска піддавалася вандалізму, ставала мимовільним учасником політичних, соціальних і рекламних акцій і навіть була повністю замінена в 1978 році. Зараз у неї є свій офіційний сайт, спеціальний шатл, оглядові майданчики та похідні стежки, які дозволяють легально максимально близько підійти до легендарних букв (які цілодобово охороняються), і, звичайно, незліченна кількість фільмів, серіалів, кліпів, в яких вивіска Hollywood виступає символом успіху.

11. Контейнери для їжі

Ерл Таппер – хімік, вчений-винахідник, який створив унікальний метод очищення полімеру, в 1946 році представив суспільству «чудо-чашу» – пластикову миску з герметичною кришкою, що дозволяла довше зберігати свіжість продуктів. Спочатку продажі продукції Таппера йшли не дуже добре, але через 2 роки підприємець вирішив скористатися методом сарафанного радіо і придумав влаштовувати спеціальні вечірки з демонстрацією контейнерів, що стало інноваційним методом просування товару і суттєво збільшило продажі.

12. Реклама Volkswagen в Америці

«Потворний тільки зовні».

Рекламна кампанія, створена для рекламування автомобіля Volkswagen Beetle в США в 60-х роках минулого століття, воістину легендарна: британський режисер Джо Маркантоніо навіть зняв про неї 18-хвилинний документальний фільм. Автомобіль, створений в 30-х роках спеціально для робітничого класу Німеччини завдяки самому Адольфу Гітлеру, було непросто рекламувати в Америці, яка воювала проти нацистів. Американцям, які звикли до розкішних, великих машин з екстравагантним дизайном, потрібно було продати крихітну машинку, зовнішній вигляд якої не змінювався вже 30 років.

Тоді рекламне агентство зробило ставку на чесність і практичні якості машини. А гумор допоміг зробити їх перевагами «Жука»: баскетболіст в машину не влізе, але якщо закінчиться бензин, машину легко штовхати. За $ 3 000 можна купити великий американський автомобіль, а можна за ті ж гроші взяти маленький Volkswagen, холодильник, 2 телевізори, пральну машину і музичний програвач. Рекламна кампанія Volkswagen зробила справжній прорив і вплинула на всю рекламу, довівши, що вона не обов’язково повинна бути зухвалою, кричущою і «преміальною».

13. Милі листівки для будь-якого випадку

Традиція прикладати листівки до подарунків з будь-якого приводу з’явилася завдяки Джойсу Голлу, який в 1910 році почав продавати поштові картки. Згодом до справи приєдналися обидва його брати, і компанію назвали Hall Brothers. Розквіту бізнесу Голла сприяли його вміння відчувати потреби своїх покупців і винахідливість. Так, в Hall Brothers помітили, що краще продаються листівки з привітаннями, і почали випускати картки до свят, а незабаром почали продавати їх разом з конвертом.

Також компанія винайшла декоративний обгортковий папір, коли в магазині закінчився звичайний пакувальний і довелося використовувати кольоровий, надрукований спеціально для конвертів. Згодом марка стала випускати цілий ряд продукції для святкового декору, і далі компанія була перейменована в Hallmark. Вже вже в 50-х роках ХХ століття під цим брендом на телебаченні вийшла серія передач, а в 90-х з’явився окремий кабельний канал, що спеціалізується на програмах для сімейного дозвілля.

14. Сучасні цигарки

Масове куріння почалося з конкретної людини – американця Джеймса Б’юкенена Дьюка, також відомого як Бака Дьюка, який створив не тільки сучасні цигарки, а й стратегію для їх рекламування. У 1880 році у віці 24 років Дьюк зайнявся виготовленням самокруток. Через 2 роки він почав працювати з молодим інженером Джеймсом Бонсаком, який винайшов механізований процес виробництва тютюнової продукції. Нова машина випускала 120 тисяч цигарок на день -значно більше, ніж Дьюк міг продати. Потрібно було придумати, як захопити ринок.

Він почав спонсорувати перегони, роздавав свою продукцію на конкурсах краси, а також розміщував рекламу в перших глянцевих журналах. Як і очікувалося, людям сподобався новий товар. Він був більш сучасним і гігієнічним, на відміну від сигар, які виготовляли вручну і за допомогою слини.

Дьюк побачив в цигарках ще один потенціал: їх можна було використовувати в місцях, де було заборонено куріння трубок і сигар, наприклад в ресторанах і салонах. Їх було легко запалити, і вони пречудово підходили для перерв на каву у великому місті. Крім того, тютюнова продукція цього типу позиціонувалася як засіб від застуди та туберкульозу і до 1906 року займала своє чільне місце в фармацевтичних енциклопедіях.

А ви замислювалися над тим, чому купуєте той чи інший товар без гострої необхідності?