in , , ,

16 фактів про країну, в якій живуть найщасливіші люди у світі

Фінляндія знаходиться на першому місці в рейтингу найщасливіших країн, там мешкають пунктуальні та працелюбні люди. Це невелика північна країна, де дуже розвинений патріотизм, 99 % жителів ходять в сауну хоч би раз на тиждень, а олені розгулюють по вулицях маленьких міст.

Тутка пропонує добірку з 16 фактів про цю красиву і спокійну країну. Незвичайний бонус — у кінці статті.

1. Фіни проводять багато часу на природі

Близько 70 % території Фінляндії покрито лісами. Тому в лісі фіни відчувають себе у своїй стихії. Він захищає й заспокоює. Фіни дуже часто вирушають на природу, регулярно ходять в походи та катаються на велосипедах.

2. Безкоштовна питна вода

Фінляндію інакше називають Країною тисячі озер. Вони з’явилися як наслідок останнього зледеніння, яке закінчилося приблизно 10 000 років тому. Вода там настільки чиста, що її можна пити вдома з-під крана, не піддаючи додатковій обробці. А практично в кожному ресторані вам безкоштовно принесуть глек або пляшку з водою, навіть якщо ви забудете попросити про це офіціанта.

3. Допомога на дитину виплачується щороку, поки їй не виповниться 17 років

У Фінляндії батьки отримують допомогу на дитину в розмірі близько € 100 в місяць. Доплата трохи збільшується на кожне наступне народжене в сім’ї немовля і виплачується до досягнення дитиною 17 років. Ці гроші можна витрачати, але більшість їх не чіпає і до закінчення школи хочуть віддати синові або дочці пристойну суму на їх подальше життя. Крім того, при народженні дитини батьки отримують від держави картонні коробки, які є контейнерами з наборами для немовляти. Коробки містять 64 різні предмети, включаючи одяг, підгузники, іграшки, а також всю необхідну інформацію по догляду за новонародженим.

4. Найкраща у світі піца

Все розпочалося з висловлювання прем’єр-міністра Італії Сільвіо Берлусконі про те, що йому не сподобалася фінська їжа. Особливо різко висловився він про несмачну копчену оленину, що не йде ні в яке порівняння з пармською шинкою. Через 3 роки Фінляндія перемогла на міжнародному конкурсі піци, обійшовши Італію і представивши свою знамениту “піцу Берлусконі” з м’ясом оленя.

5. Країна — один зі світових лідерів з перероблення сміття

Фінляндія дотримується циркулярної економіки, що дозволяє використовувати наявні у суспільства ресурси з мінімальною кількістю відходів. 99 % муніципальних відходів або переробляється, або вирушає на сміттєспалювальні заводи, які згодом генерують енергію. 9 з 10 пластикових пляшок вирушають на перероблення. Те ж відноситься і до скляного посуду, де відсоток переробленого продукту ще вищий.

6. Високий рівень довіри населення до поліції

Особливістю поліції Фінляндії є те, що організаційно це єдине формування, а не декілька окремих структур, як у більшості країн світу. Це зроблено для протидії можливим спробам якої-небудь групи правлячих кругів монополізувати вплив на поліцію. Як показує практика, це було одним з кращих рішень фінського уряду, оскільки довіра фінів до поліцейських складає майже 90 %.

7. Безліч дивних видів спортивних змагань

Для фінів спорт — це невіддільна частина життя. Окрім відомих у всьому світі та звичних нам видів спорту, ця країна вигадала такі змагання, як перенесення дружин, метання мобільного телефону, змагання по лову комарів, грі на уявній гітарі та метання чобота.

8. Фінські жінки першими в Європі отримали право голосу і можливість висувати свою кандидатуру на виборах

13 з 19 жінок-депутатів, які були обрані на парламентських виборах у Фінляндії в 1907 році

9. Перша країна у світі, що наділила кожного громадянина правом доступу до Інтернету

З 2010 року Фінляндія стала першою країною у світі, де в число громадянських прав людини став входити доступ до Інтернету. Уряд офіційно зобов’язав провайдерів надати населенню високошвидкісний (широкосмуговий) інтернет і під’єднати тих жителів, у кого на момент ухвалення закону він був відсутній. Якщо в інших країнах влада офіційно не гарантує високошвидкісне підключення через боязнь піратства, то у Фінляндії визнали, що Інтернет в першу чергу потрібний людям для роботи.

10. Батьки проводять зі своїми дітьми більше часу, ніж матері

У країні були прийняті ряд законів, які заохочують активнішу участь батька в житті дітей. Наприклад, відпустка по догляду за дитиною для чоловіків може тривати 9 тижнів і оплачується у розмірі 70 % від середнього заробітку батька. Це перетворило Фінляндію на першу країну у світі, де батьки беруть на себе велику частину турботи про дітей.

11. Друге місце у світі зі споживання кави на людину

Згідно з даними Міжнародної асоціації кави, кожен фін споживає щорічно 12 кг кави. Так звана кава-пауза (kahvitauko) на роботі або навчанню — свята справа для фіна, на неї завжди повинен знайтися час.

12. Поселення Санта-Клауса

Невелике селище в Лапландії під назвою Йоулупуккі (так по-фінськи називають і самого Санту) запрошує в гості до фінського Діда Мороза круглий рік. У фінського Санти навіть є справжній паспорт. У пункті “дата народження” написано “дуже давно”, в пункті “сімейний стан” – “одружений”. Дружиною Йоулупуккі є Муорі (Тітонька Різдво).

13. Безкоштовна освіта

Для навчання у Фінляндії знадобиться хороше знання англійської або фінської мови, підтверджене міжнародними іспитами. Навчання в державних установах, як в школах так і у внз, є безкоштовним для громадян ЄС, а освіта в цій країні вважається однією з кращих у світі.

14. Найбільше груп, що виконують хеві-метал, на душу населення

Група Lordi, що виграла пісенний конкурс “Євробачення” у 2006 році.

У Фінляндії на 100 тис. населення припадає 53 “металеві” колективи. Така статистика стала об’єктом безлічі жартів, а Барак Обама одного разу сказав: “Я хочу підкреслити, що у Фінляндії, можливо, найбільша кількість груп, що виконують хеві-метал, на душу населення, країна також залишається на перших рядках в рейтингах якості державного управління. Вже не знаю, чи є тут якийсь зв’язок”.

15. Деякий час був заборонений для показу “Ну, постривай”!

У 80-х роках у Фінляндії заборонили показувати по телебаченню радянський мультфільм “Ну, постривай”! через зайву жорстокість Зайця стосовно Вовка.

16. Філософія щастя: сису і калсарікянні

Слово Sisu не має точного еквівалента в українській мові, але його часто перекладають як “рішучість”, “наполегливість”, цим словом також означають здатність стоїчно переносити труднощі. Сису — це незворушний спокій, життєва енергія, сила й емоційний самоконтроль. У XX столітті у Фінляндії це поняття виросло в цілу філософію і стало для жителів країни своєрідним способом життя. У вихованні сису — це свого роду навіювання дитині, що вона зможе. Як протилежність сису фінами було придумано kalsarikännit, що означає домашній відпочинок в піжамі наодинці з собою або коханою людиною з келихом вина або пива.

Бонус: пес фінського президента дуже фотогенічний

Бостон-тер’єр по кличці Ленні, вихованець президента Фінляндії Саулі Нііністьо, вже давно став зіркою соцмереж. У пса навіть є власний хештег, а його промовиста морда стала предметом безлічі жартів.

Діліться в коментарях, хотіли б ви пожити у Фінляндії?

10 життєвих ситуацій, коли варто тримати язика за зубами

РЕЦЕПТ: Картопля з часником у рукаві — ловіть “правильний” рецепт