in , , , ,

16 небезпечних предметів, які повсякчас оточують нас вдома

Якщо ви уважно стежите за своїм здоров’ям (правильно харчуєтеся, регулярно займаєтеся спортом і знаходите час для відпочинку), але при цьому погано почуваєтесь, то причиною цього можуть бути побутові предмети, якими ви користуєтеся щодня.

Тутка знає, що від усього себе вберегти нереально, але якщо є можливість знизити ризики заради власного самопочуття, то це обов’язково треба зробити. Вкінці статті ви знайдете шпаргалку, яка допоможе вибрати безпечний виріб із пластику.

16. Пресовані вироби з дерева (ДСП)

У чому небезпека: Стружки та тирса, склеєні формальдегідними смолами — це отрута, яка негативно впливає на дихальні шляхи, очі та може викликати рак у тварин. Ризик зростає, якщо меблі старі, оскільки нові меблі регулюється стандартами.

Що ви можете зробити: Перевіряйте сертифікати продукції. Відповідно до європейських норм, матеріали з деревини (ЛДСП, МДФ, ОСП) повинні мати клас емісії не більше Е1.

15. Килими

У чому небезпека: Клей і барвники, які використовуються в килимових покриттях, виділяють леткі органічні речовини (VOC), які можуть стати причиною головного болю, алергії, втоми й т.д. Килимове покриття погане тим, що, на відміну від килима, покриття прикріплене до підлоги, через що неможливо вивести пилових кліщів (які також можуть викликати алергію й астму), бо накопичуються під ним.

Що ви можете зробити: Якщо ви купуєте новий килим, то віддайте перевагу необробленим натуральним матеріалам. Крім того, уникайте великих розмірів килимів, тому що їх важче буде прати.

14. Лазерний принтер

У чому небезпека: Дослідження з’ясувало, що лазерні принтери викидають в повітря дрібні частки друкувального порошку, які проникають в легені. В результаті цього можуть виникнути різні захворювання легень і серцево-судинної системи.

Що ви можете зробити: Якщо ви ніяк не можете відмовитися від лазерного принтера вдома, то розташуйте його в приміщенні, яке добре провітрюється.

13. Освіжувач повітря

У чому небезпека: Токсини, виявлені в освіжувачі повітря, можуть накопичуватися в організмі з плином часу. Ці хімічні речовини (фталати) здатні впливати на гормони та репродуктивний розвиток. Особливо негативно вони впливають на дітей і вагітних жінок.

Що ви можете зробити: Принесіть додому більше рослин — вони є природними очисниками повітря.

12. Дитяча пляшечка

У чому небезпека: Полікарбонатний пластик є найбільш поширеним матеріалом для даного виду виробів. Пластмаса, виготовлена з використанням хімічної речовини — бісфенолу А (BPA), має структуру, яка дуже схожа на естроген, і з цієї причини її називають «гормональним руйнівником». Вона може стати причиною серйозного гормонального порушення в організмі дитини.

Що ви можете зробити: Шукайте альтернативу, виготовлену з безпечних матеріалів, і вивчіть маркування перед покупкою.

11. Матрац

У чому небезпека: Багато матраців мають високий рівень полібромованих дифенілових ефірів (ПБДЕ). Проблеми зі здоров’ям, пов’язані з впливом ПБДЕ, охоплюють пошкодження мозку, зниження репродуктивності та проблеми зі щитоподібною залозою. ПБДЕ особливо небезпечні для дітей.

Що ви можете зробити: Матраци старого зразка, швидше за все, містять шкідливі речовини, тому якщо ви давно не міняли свій матрац, то час замінити його на новий (краще віддати перевагу виробам з натуральних органічних волокон).

10. Контейнери для харчових продуктів

В чому небезпека: Більшість пластикових контейнерів виготовлені з хімічних речовин, таких як фталати, які можуть впливати на ендокринну систему організму, репродуктивну систему, стати причиною високого кров’яного тиску і резистентності до інсуліну у підлітків.

Що ви можете зробити: По можливості переходьте до скляної та керамічної тари або вибирайте поліетиленові або поліпропіленові контейнери (позначені номерами 2, 4 і 5). І ніколи не розігрівайте їжу в пластиковому контейнері в мікрохвильовій печі.

9. Пластикові пляшки

У чому небезпека: Токсичні хімікати можуть потрапити до вашого напою. Більшість пляшок тепер виготовляють без BPA (бісфенолу А), однак це не єдиний шкідливий хімікат. Тому намагайтеся завжди користуватися скляною склянкою.

Що ви можете зробити: Перелийте напій в скляну пляшку або в посудину з нержавіючої сталі, а також дивіться на код пластикової пляшки («PP» або код перероблення 5).

8. Кондиціонер для білизни

У чому небезпека: Кондиціонери для білизни покривають ваш одяг тонким шаром токсичних хімічних речовин, що може викликати подразнення шкіри, проблеми з диханням та головні болі.

Що ви можете зробити: При нечастому й обережному використанні кондиціонери можуть бути безпечними, але краще відмовитися від них при пранні дитячих речей. Є багато натуральних засобів, які чудово пом’якшують і ароматизують білизну при пранні.

7. Тефлоновий посуд

У чому небезпека: За високих температур політетрафторетилен, завдяки якому тефлон відштовхує жир, воду і бруд, виділяє токсичний газ, який накопичується в організмі. Дослідження на тваринах свідчать, що політетрафторетилен викликає рак, пошкодження печінки та пошкодження імунної системи.

Що ви можете зробити: Вибирайте нержавіючу сталь або чавун. Якщо ви не готові відмовитися від улюбленого тефлонового посуду, то при його використанні не користуйтеся ножем, виделкою чи іншими металевими приладами, інакше можна пошкодити покриття. Мити такий посуд треба в теплій воді за допомогою м’якої губки й мийного засобу.

6. Шторка для душу

У чому небезпека: Фталати також використовуються для пом’якшення пластику, який входить до складу шторок для душу. Фталат шкодить дітям, впливаючи на функції їх мозку, що загрожує зниженням здатності до навчання і погіршенням пам’яті.

Що ви можете зробити: Вибирайте вироби з нетоксичного пластику (PEVA) або віддайте перевагу натуральним матеріалам (бавовна, бамбук, конопляне волокно і т.д.).

5. Засіб для дезінфекції рук

У чому небезпека: Триклозан широко використовується для знищення мікробів і зустрічається майже всюди, від засобів для рук, що дезінфікують до зубної пасти. Але він може викликати гормональні проблеми, включаючи проблеми з вагітністю.

Що ви можете зробити: Уникайте антибактеріальних продуктів, використовуйте звичайне мило — воно вб’є стільки ж мікробів. Якщо ви не можете обійтися без дезінфекційного засобу для рук, виберіть той, склад якого базується на спирті та не містить триклозан, триклокарбан або інший споріднений хімікат.

4. Папір туалетний

У чому небезпека: Якщо ви бачите на етикетці слово «ароматизований», то це означає, що в його складі є фталати та інші шкідливі речовини. Хоча вплив фталатів відбувається головно при вдиханні, ця речовина може створити серйозні проблеми й при контакті зі шкірою.

Що ви можете зробити: Чим простіше, тим краще — вибирайте продукцію без ароматизаторів і віддайте перевагу простішим виробникам, тому що ймовірність наявності формальдегіду в дорогому туалетному папері набагато вища.

3. Тефлонові серветки

У чому небезпека: Тефлонові серветки містять високий рівень свинцю — НЕЙРОТОКСИЧНОГО металу, який небезпечний для дітей і вагітних жінок.

Що ви можете зробити: Віддайте перевагу натуральному текстилю (бавовна і льон).

2. Вінілові килимки

У чому небезпека: Матеріал в нековзних килимках містить фталат і хлор. Вчені американського екологічного центру Healthy Stuff настійно радять уникати будь-яких продуктів, до складу яких входить вініл.

Що ви можете зробити: Краще користуватися поручнем.

1. Диван

У чому небезпека: Протипожежний склад для захисту тканини найчастіше використовується в диванах і містить полібромовані дифенілові ефіри (ПБДЕ), через які виникають проблеми зі здоров’ям, такі як пошкодження мозку і репродуктивної системи, проблеми зі щитоподібною залозою.

Що ви можете зробити: Замініть старі меблі на сучасні.

Маркування пластику

  • PETE (PET) — поліетилентерефталат. Тільки для одноразового застосування, надалі виділяються фталати.
  • HDPE (PE-HD) — поліетилен високої щільності. Відносно нешкідливий, з часом піддається термостарінню, яке супроводжується виділенням альдегідів, кетонів, перекису водню та ін.
  • PVC (V) — полівінілхлорид. Заборонено для харчового застосування. Містить бісфенол А, вінілхлорид, фталати, а також можуть міститися ртуть і кадмій.
  • LDPE (PEBD) – поліетилен низької щільності. Дещо безпечний для харчового застосування, в рідкісних випадках може виділяти формальдегід.
  • PP — поліпропілен. Досить безпечний, не містить бісфенолу А, фталатів і ПВХ.
  • PS — полістирол (застосовується у для виготовлення одноразового посуду, скляночок для йогуртів, контейнерів для їжі й т.д.). Може утворювати стирол, тому одноразовий посуд і називається одноразовим.
  • №№ 7-19 — вільні номери для інших пластмас (полікарбонат, поліамід та інші види пластмас). Деякі пластмаси з цієї групи містять бісфенол А, а деякі, навпаки, відрізняються підвищеною екологічною чистотою.

Сподобалось?

15 простих кулінарних трюків, які значно заощадять ваш час і нерви

Як зарадити подрузі, яка страждає від знущань аб’юзера