in ,

17 науково доведених фактів про здоров’я, які багато людей чомусь продовжують ігнорувати

Наука на сьогодні володіє значним багажем знань про людину, вони широкодоступні. Однак смертність через невідворотні причини досі невтішна: першорядними факторами називають низьку фізичну активність, неправильне харчування та інші людські “слабкості”.

Ми в Тутка дуже турбуємось про своїх підписників і склали цікавий список фактів про здоров’я.

1. Шкоду від цукру можна порівняти з курінням

Надмірне вживання цукру, як і куріння, впливає на серцево-судинну систему, підвищує ризик інсульту і навіть може сприяти розвитку деяких видів раку.

Небезпека суттєво знижується, якщо споживати його не більше 6-8 ложок на добу, але хто цим обмежується? Можна пити каву чи чай без цукру, але його нестачу доповнять солодкі соуси, напої та інші продукти.

2. Активність — ключ до довголіття

У сучасному ритмі життя не всім вдається залишатися фізично активними: більше ходити, відвідувати спортивний зал і групові тренування, але ви й не уявляєте, наскільки це необхідне вашому організму. Пасивність загрожує ще однією недугою — ожирінням, що є ведучою причиною смертності у світі. Остання ще й спричинює інші хвороби, які годі й перерахувати. Недавнє дослідження підтверджує, що різниця в ризику смертності між активними та пасивними людьми може досягати 80%. Такий самий високий ризик смертності мають курці, хворі на діабет і на ішемічну хворобу серця.

3. Оптимізм позитивно впливає на здоров’я

З віком люди стають все більш песимістичними, на що, ймовірно, є свої причини. Але заради здоров’я краще намагатися зберігати оптимізм. Дослідження переконують, що оптимісти більше знають про своє здоров’я, більш соціальні та легше дають раду з хворобами та труднощами. А якщо ще частіше сміятися, знизиться ризик серцево-судинних захворювань.

4. Навіть 10 хвилин фізичних вправ серйозно впливають на ваш організм

Це не просто «більше, ніж нічого», а колосальна різниця. Ви не тільки будете контролювати свою вагу, нарощувати м’язи й захищати суглоби, але і зможете спокійніше переносити стрес. Можна нескінченно виправдовуватися, що на тривалі тренування немає часу, але вже 10 хвилин на день може знайти навіть дуже зайнята людина.

5. Бігати краще по м’якій землі або біговій доріжці

Вчені давно визначили, що для людини комфортніший біг по відносно м’якій поверхні. Він зменшує ризик травм хребта і суглобів. Проте і періодичний біг по твердій поверхні нікому не зашкодить.

6. Ходьба не гірша від бігу

Якщо з якоїсь причини вам важко бігати, то це не обов’язково робити — вистачить лише частіше ходити пішки. Виправдовуватися браком часу неактуально: можна виходити або сідати на одну зупинку раніше, на невеликі відстані ходити тільки пішки, перестати користуватися ліфтом або проїжджати на ньому не увесь шлях. Варіантів — безліч, головне не лінуватися.

7. Сидіти надто прямо погано для спини

Такі чудові засоби, як фітнес і йога, допоможуть виправити поставу, якщо вже є проблеми зі спиною. Всім важко утримувати рівну поставу, якщо хочеться “сидіти, як зручно”.

8. Медитація краща від відпочинку

Ні для кого не дивина, що гарний відпочинок покращує стан цілого організму. Але ефект від нього короткотривалий. Натомість вчені прийшли до висновку, що набагато краще діє медитація — тиша, умиротворення позитивно впливають на увесь організм. Гадаємо, варто спробувати.

9. Ми застуджуємося не від переохолодження

У світі побутує міф, що застуда — результат переохолодження організму, але це не так, вона викликана вірусом. У холодний період середовище для його поширення більш сприятливе: приміщення і транспорт не провітрюються і вірус вільно передається від людини до людини.

До речі, ГРВІ не лікується: антибіотики безсилі проти вірусів, а альтернативна медицина не має доказів ефективності. Єдине, що ми можемо зробити, — полегшити свій стан, борючись з симптомами.

10. Серцево-судинні захворювання страшніші від раку

Зазвичай особи, які не страждають на жодне з цих захворювань, більше бояться раку, ніж проблем із серцем. Однак статистика переконує, що ризик смерті від серцево-судинних захворювань набагато вищий. Наш плюс в тому, що ми багато знаємо про профілактику цих хвороб: відмова від алкоголю і шкідливих звичок, фізична активність і здорове харчування.

11. Від матраца може залежати якість вашого сну

Знову повернемося до науки: вчені довели, що жорсткий матрац чинить сильний тиск на плечі та стегна, що в результаті призводить до болів у спині та шиї. Занадто м’який, навпаки, недостатньо підтримує їх, що призводить до таких самих наслідків. Золота середина — матрац середньої жорсткості.

12. З віком наш мозок зменшується

Після 60-70 років втрата нейронів призводить до зниження розумових здібностей і погіршення пам’яті. Процес неминучий, проте його можна сповільнити через відмову від шкідливих звичок, підтримання свого тіла в гарній формі, а також нескладні розумові навантаження, наприклад розгадування кросвордів чи просто читання.

13. Потовиділення не спалює калорій та жиру

Піт — реакція організму на високу температуру тіла, він просто виводить воду і солі. Кількість поту вища при надмірній вазі або гарній фізичній підготовці. Ви витратите більше ваги від вивільнених речовин, але щойно вип’єте трохи води (а це неодмінно станеться), як все повернеться в норму.

14. Вибіркове спалювання жиру — міф

Всі ці вправи та дієти для нібито вибіркового спалювання жиру мають таку ж ефективність, як і інші, тобто працюють на все тіло. Тільки наш організм вирішує, де йому накопичувати жири, а де ні, і вплинути на це не можна. Хочеться, щоб схудли стегна або живіт — доведеться худнути повністю.

15. Продукти з низьким вмістом жиру не допоможуть схуднути

Якщо в їжі мало жиру, то, мабуть, там багато цукру і солі, що ще гірше. Але так всі шкідливі страви не були б такими смачними. Сам по собі жир не робить людину товстою, її робить такою надлишок калорій, відсутність збалансованого харчування і низька фізична активність.

Достатній вміст жиру в продуктах насичує нас, отже ми довше не захочемо їсти. Деякі жирні продукти навіть допомагають у процесі схуднення. Наприклад, яйця, оливкова олія, молочні продукти, горіхи й авокадо.

16. Не треба випивати по 8 склянок води на день

Будь-який напій, окрім алкогольного, дає вам воду. Денну норму можна набрати зі звичайного добового раціону. Більше води потрібно лише при інтенсивних тренуваннях, тому що спортсмени втрачають багато вологи. Слухайте своє тіло: якщо пити більше, ніж вам хочеться, то це лише змусить вас частіше відвідувати туалет.

17. Натуральний — не завжди здоровий або корисний

Для багатьох людей слова «хімічний» і «синтетичний» почали означати щось, чого слід уникати. Але все довкола складається з хімічних речовин, навіть ми. Одні речовини при цьому абсолютно безпечні для людини або навіть корисні, а інші шкідливі. Так, добавки з натуральних рослин можуть виявитися шкідливішими, ніж отримані в результаті досліджень у лабораторії. Наприклад, синтетичний ванілін нічим не поступається справжньому, але є набагато дешевшим у виробництві.

Чи багато з цього ви не знали? Можете продовжити список своїми прикладами?

Сподобалось?

5 вправ, через які ви виглядаєте товстішими, і 5 альтернатив для них

Найкраща практика для виховання добрих і розумних дітей