18 ознак поганого здоров’я, про які розкажуть ваші стопи

Хочете дізнатися про стан здоров’я будь-якої людини буквально за 10 секунд? При цьому нема потреби витріщатися на цю особу, створюючи думку про себе як про некультурну людину у вашого оточення. “Ви можете визначити все — від діабету до дефіциту поживних речовин. Варто лише вивчити стопи людини”, – запевняє Джейн Андерсен, доктор медичних наук, президент Американської жіночої асоціації лікарів-ортопедів.

Стопи будь-якої людини можуть презентувати величезний матеріал для вивчення. В обох стопах знаходиться чверть від усіх кісток, наявних в людському тілі, і кожна з них має 33 суглоби; сотню сухожиль, м’язів і зв’язок; незліченну кількість нервових закінчень і кровоносних судин, які разом ведуть до серця, хребта і мозку.

Цікаве
Loading...

Саме тому різні проблеми з ногами можуть мати вельми неприємні наслідки для будь-якої частини людського організму. Навіть невеликий біль у стопі, який змушує вас повільніше ходити, може привести до збільшення ваги цілого тіла, не кажучи вже про порушення координації рухів, що, у свою чергу, загрожує падінням і переломом.

Втім, це тільки вершина айсбергу. Набагато більше інформації ви зможете почерпнути, якщо вивчите наступні 18 нюансів про наші стопи.

1. Причина для хвилювань: злегка занурені в шкіру нігті пальців на ногах, які залишають ямку на пальцях. Остання за формою нагадує ложку

Про що це може свідчити? Схожа на ложку, практично увігнута тильна поверхня кінців пальців ніг, з глибоко утопленими в ній нігтями, дуже часто свідчить про анемію (тобто недокрів’я, або дефіцит заліза). Особливо ці ознаки яскраво виражені при важких випадках анемії. Причиною цього є зазвичай нестача гемоглобіну і збагаченого залізом білка в кров’яних клітинах, які відповідають за транспортування кисню. Внутрішні кровотечі та болючий менструальний цикл у жінок також можуть стати причиною виникнення анемії.

Додаткові ознаки, що вказують на наявність цього захворювання: на нігтях і на кінцевих фалангах пальців (неважливо — рук чи ніг) може проявлятися нездорова блідість. Нігті можуть бути занадто ніжними та часто ламатися. Іноді у людини мерзнуть ноги навіть в теплий період часу. Все це — ознаки анемії, також як і втома, утруднене дихання, запаморочення (навіть коли ви просто стоїте) і головні болі.

Що треба зробити? Необхідно пройти повний аналіз крові, тому що саме він найбільш точно дозволить діагностувати анемію. Обстеження у фізіотерапевта допоможе виявити причини захворювання. Найперші заходи, спрямовані на лікування цієї хвороби, передбачають введення препаратів, збагачених залізом, і спеціальна дієта, яка дозволить організму заповнити нестачу заліза і вітаміну С (останній сприяє швидшому розчиненню заліза в організмі).

2. Причина для хвилювань: відсутність волосся на ногах і на пальцях ніг

Про що це може свідчити? Поганий кровообіг, найчастіше викликаний судинними захворюваннями, може стати причиною відсутності волосся на ногах. Наприклад, коли серце втрачає здатність доставляти достатню кількість крові в найвіддаленіші від нього частини організму через артеріосклероз (який ще називають затвердінням артерій), організм змушений самостійно розставляти пріоритети. І волосся на ногах має, очевидно, слабкий пріоритет, саме тому воно починає випадати в першу чергу.

Додаткові ознаки, що вказують на наявність цього захворювання: Знижений кровообіг характеризується також тим, що стає важко прослідкувати пульс в ділянці стоп (якщо ж все гаразд, ви завжди можете перевірити свій пульс, поклавши руку на внутрішню частину щиколотки, трохи вище стопи). Коли людина з поганим кровообігом стоїть, її стопи трохи темніють (або набувають легкого червонуватого кольору). Якщо ж вона підніме ногу, стопа негайно сполотніє. Шкіра у таких людей виглядає, ніби відполірована. Зазвичай люди зі слабким кровообігом вже знають про наявність певних проблем зі своєю серцево-судинною системою. Вони можуть страждати від різного виду серцевих захворювань і захворювань сонних артерій, але при цьому не підозрювати про поганий кровообіг.

Що треба зробити? Ситуацію допоможе виправити лікування судин нижніх кінцівок. Попри те, що волосся на ногах і на пальцях ніг знову відростає вкрай рідко, лікування не стає від цього менш ефективним.

3. Причина для хвилювань: часті судоми ніг

Про що це може розповісти? Різкий, як від удару ножем, біль у ступні (що насправді є защемленням м’язів), може сигналізувати про зневоднення організму або про те, що ви піддали свої стопи великим фізичним навантаженням. Якщо ж спазми трапляються дуже часто, це може свідчити про те, що у вашому раціоні бракує продуктів, багатих кальцієм, калієм або магнієм. Подібного виду спазми часто зустрічаються у вагітних жінок в останні три місяці вагітності. Відбувається це через збільшення об’єму циркулюючої крові в організмі й одночасно погіршення кровотоку до стоп.

Додаткові ознаки, що вказують на наявність цього захворювання: спазм (судоми) м’язів стоп і ніг трапляється дуже несподівано; як правило, людина може взагалі лежати в розслабленому стані. Це можуть бути як поодинокі випадки, так і хвилеподібні спазми, які поступово минають. Найчастіше біль від них може зберігатися протягом тривалого часу.

Що треба зробити? Постарайтеся зігнути ногу і помасажувати ту ділянку, в якій відчувається біль. Ви можете також спробувати зняти напруження, приклавши до ноги пакет з льодом або протерши ногу міцним спиртовим розчином. Щоб запобігти виникненню спазмів, перед сном треба трохи розім’яти ноги. Не завадить прогулянка на свіжому повітрі. Також випивайте перед сном склянку теплого молока — це додасть організму кальцію.

4. Причина для хвилювань: ранки на нижній частині стопи, які повільно гояться

Про що це може свідчити? Це основна ознака діабету. Підвищений рівень вмісту глюкози в крові веде до пошкодження нервових закінчень стоп. Зазвичай на невелике лущення шкіри на стопах, маленькі порізи або висипання, викликані незручним або тісним взуттям, не звертають уваги. Якщо людина не знає про те, що вона хвора на діабет, то вона також не звертає належної уваги на ці пошкодження. Однак в її випадку це може привести до катастрофічних наслідків (навіть до ампутації), адже у хворих на діабет такі ранки дуже швидко запалюються, розносячи інфекцію по всьому тілу.

Додаткові ознаки, що вказують на наявність цього захворювання: гнійні порізи, що виділяють неприємний запах, повинні насторожити будь-кого, оскільки такі ознаки можливі лише в тому випадку, якщо ці порізи не загоюються вже тривалий час. Іншими ознаками, які можуть означати наявність такої хвороби, як діабет, є постійна спрага, часте сечовипускання, підвищена стомлюваність, затуманення зору, занадто сильне почуття голоду і втрата ваги.

Що треба зробити? Необхідно негайно обробити будь-які ранки та порізи на ногах і записатися на прийом до лікаря, щоб пройти медичне обстеження на наявність діабету. Діабетики взагалі повинні досліджувати свої стопи щодня. Людям похилого віку або дуже огрядним людям, часто робити це дуже важко, а тому повинен бути хтось, хто буде допомагати їм у цьому. Крім цього, діабетики мусять регулярно спостерігатися у свого лікуючого лікаря.

5. Причина для хвилювань: холодні стопи

Про що це може свідчити? Дуже часто (частіше, ніж чоловіки) на свої холодні стопи скаржиться слабка стать (втім, можливо, саме чоловіки скаржаться на холодні стопи своїх жінок!). Це може зовсім нічого не означати або може вказувати на наявність певних проблем зі щитоподібною залозою. Температура в самому центрі жіночого тіла трохи нижча, ніж в чоловічому тілі, що в принципі робить їх більш сприйнятливими до найменшого похолодання (навіть якщо вони абсолютно здорові). З іншого боку, жінки, старше сорока, які скаржаться на холодні ступні, дуже часто страждають від проблем зі щитоподібною залозою, яка регулює температуру організму і відповідає за метаболічні процеси в організмі (за обмін речовин). Крім того, холодні стопи (в обох статей) можуть вказати на погану циркуляцію крові.

Додаткові ознаки, що вказують на наявність цього захворювання:

симптоми гіпотиреозу (захворювань, пов’язаних зі щитоподібною залозою) вельми складно діагностованих. Часом їх дуже важко виявити, бо їх прояв не характеризується будь-якою періодичністю чи іншими ознаками, за якими їх можна було б легко виявити. Але варто знати, що до них можуть відноситися підвищена стомлюваність, депресія, втрата ваги, сухість шкіри

Що треба зробити? В цьому випадку чудово підійде одяг з натуральних тканин, який добре зберігає тепло. Наприклад, вовняні шкарпетки й утеплене взуття. Якщо ви й після цього відчуваєте дискомфорт від холодних стіп, вам варто звернутися до лікаря. Однак, на жаль, лікар навряд чи зможе виявити будь-яку іншу, крім проблем зі щитоподібною залозою. У всіх інших випадках поясненням буде тільки специфічний температурний баланс вашого організму.

6. Причина для хвилювань: неприємного вигляду, товсті, жовті, занадто рівні нігті пальців ніг

Про що це може свідчити? Це може вказати на те, що під нігтями дуже сильно поширилася грибкова інфекція. Оніхомікоз (або як її ще називають, грибкова онихія) може розвиватися в такому режимі роками. До того відбуватися це може абсолютно безболісно. До того моменту, коли вона стає помітною, надаючи неприємного вигляду вашим нігтям на ногах, у вас можуть бути інфіковані навіть нігті на пальцях рук.

Додаткові ознаки, що вказують на наявність цього захворювання: нігті часто можуть мати неприємний запах і набувати темного кольору. Під категорію найбільш вразливих людей, які найбільш схильні до виникнення подібної інфекції, потрапляють діабетики; люди з неправильним кровообігом або люди, у яких організм знаходиться в стані імунодефіциту (наприклад, хворі на ревматоїдний артрит). Іноді, коли людина похилого віку насилу пересувається, це може пояснюватися тим фактом, що її інфіковані нігті стали товстішими й ширшими, вросли в шкіру, і їх стало неможливо обстригти без того, щоб не заподіяти сильного болю.

Що треба зробити? В цьому випадку треба постійно спостерігатися у відповідного фахівця. У найсерйозніших випадках, коли звичайні протигрибкові засоби не допомагають, хворим призначають додатково ліки для приймання всередину. Крім цього, можливо професійне видалення запущених ділянок шкіри, уражених грибком. Втім, завдяки тому, що медицина за останні роки сильно розвинулася в цьому напрямку, сучасні протигрибкові препарати внутрішнього застосування виявляються дуже ефективними та не провокують виникнення серйозних побічних ефектів (на відміну від препаратів минулих років).

7. Причина для хвилювань: великий палець, несподівано опухлий до страшно великих розмірів

Про що це може свідчити? Цілком можлива подагра (хвороба, що викликається через порушення обміну речовин з переважним ураженням суглобів). Так, як не старомодно звучить назва цієї хвороби, подагрою досі хворіють. І необов’язково люди дуже похилого віку — більшості з них немає і 65-ти. За своєю суттю, подагра — це одна з форм артриту (його ще називають подагричним артритом), яка виникає через надлишок сечової кислоти в організмі. Сечова кислота, яка є натуральною субстанцією, формує голкоподібні кристали, особливо при низьких температурах. А найнижча температура в людському тілі, звичайно, в найбільш віддаленій частині від серця — у великих пальцях ніг. “Якщо в більшості випадків при пробудженні ви виявляєте, що великий палець ноги сильно набряк і має яскраво-червоне забарвлення, то це можна класифікувати як перші ознаки подагри”, – пояснює вже згадана вище Джейн Андерсен, доктор медичних наук.

Додаткові ознаки, що вказують на наявність цього захворювання: припухлості; лискуча (блискуча) або багряниста шкіра, поряд з відчуттям жару і болю у зводі ноги, в ахілловому сухожиллі, в колінах і в ліктях. Не всі можуть захворіти на подагру, хоча чоловіки за 40-50 років більш схильні до цього захворювання. У жінок загострення подагри спостерігається, часто під час періоду постменопаузи.

Що треба зробити? Зверніться до лікаря, який, вірогідно, призначить вам спеціальну дієту, завдяки якій можна буде контролювати напади подагри. А гарний фахівець-ортопед допоможе хворому зняти больові напади й відновити функціональність пальців, якщо вона була втрачена.

8. Причина для хвилювань: втрата чутливості обох стіп

Про що це може свідчити? Відсутність чутливості стіп або навпаки — відчуття поколювання в п’ятах може сигналізувати про наявність такого захворювання, як периферична невропатія. Не виключені й пошкодження периферичної нервової системи. Саме таким чином організм передає інформацію про порушення від головного і спинного мозку до відповідної частини тіла. Периферична невропатія може бути викликана багатьма причинами, але дві найімовірніші — це діабет і алкогольна залежність (тепер або в минулому). Крім того, це може бути результатом проведеної хіміотерапії.

Додаткові ознаки, що вказують на наявність цього захворювання: поколювання або печіння може також відчуватися в руках і поступово поширюватися на долоні та вниз по тілу (по ногах). Через знижену чутливість, яка часто супроводжує це захворювання, ці поколювання можуть бути майже ті самі, які відчуваються при надяганні теплих вовняних шкарпеток на голі ноги, або вовняних рукавичок на руки.

Що треба зробити? Необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем для того, щоб він міг точно визначити причину цього захворювання (особливо у випадках, коли алкоголь однозначно не є причиною). Взагалі периферична невропатія не лікується в наш час, але є велика кількість знеболювальних і антидепресантів, які здатні зняти біль і полегшити симптоми.

9. Причина для хвилювань: пошкоджена шкіра між пальцями ноги

Про що це може свідчити? Про ревматоїдний артрит (запальне захворювання сполучної тканини з переважним ураженням судин) або остеоартрит (артрит з ураженням суглобових кінців кісток, що з’єднуються між собою). Ці болі відчуваються насамперед в дрібних суглобах, таких як, наприклад, кісточки пальців.

Додаткові ознаки, що вказують на наявність цього захворювання: біль, що супроводжується набряками пальців та їх задубіння (втратою рухливості). Як правило, у випадку цього захворювання, біль має симетричний характер, тобто виникає одночасно в обох великих пальцях ніг (або в обох вказівних пальцях рук). Ревматоїдний артрит часто розвивається несподівано (на відміну від дегенеративного артриту); напади болю можуть з’являтися і також несподівано зникати. Жінки приблизно в чотири рази частіше, ніж чоловіки, схильні до цього захворювання.

Що треба зробити? Для того, щоб призначити правильне лікування, у випадку з цим захворюванням, воно завжди потребує детального обстеження (втім, як і у випадку з будь-яким іншим захворюванням суглобів). Науці відомо безліч терапевтичних методик і медикаментів для того, щоб зняти біль і відновити функціональність суглобів при ревматоїдному артриті; хоча найвдаліший варіант, це коли завдяки завчасно поставленому діагнозу вдається уникнути деформації кінцівок (при цьому захворюванні великі пальці ніг часто починають рости неправильно).

10. Причина для хвилювань: нігті на ногах поцятковані ямочками

Про що це може свідчити? Майже в половині випадків захворювання на псоріаз нігті людей сигналізують про наявність цієї хвороби. Як правило, мова йде про велику кількість маленьких дірочок — глибоких і не дуже. Більш ніж три чверті людей хворих на псоріатичний артрит (захворювання, схоже на псоріаз, але яке вражаюче крім шкіри ще й суглоби) також мають нігті, покриті маленькими дірочками.

Додаткові ознаки, що вказують на наявність цього захворювання: нігті хворої людини також стають товстішими (причому, як на ногах, так і на руках). Вони можуть мати буро-жовтуватий відтінок, і можуть характеризуватися помаранчево-рожевими стержнями. Суглоби пальців ближче до нігтів зазвичай покриті сухою червоною запаленою шкірою.

Що треба зробити? Необхідне втручання фахівця і серйозне лікування. Завдяки досягненням сучасної медицини, зараз маємо безліч медикаментів і методик, що дозволяють успішно лікувати як псоріаз, так і псоріатичний артрит. У багатьох випадках (особливо, якщо лікування було розпочато на ранніх стадіях захворювання) нігті, шкіра під нігтями та біля них відновлюється.

11. Причина для хвилювань: неможливо піднятися на п’ятах

Про що це може свідчити? Відвисла стопа — це явище, яке виникає при ураженні малогомілкового нерва. Характеризується нездатністю підняти стопу, що серйозно ускладнює ходьбу. Це може сигналізувати також про певні пошкодження спинного мозку — тоді проблема може перебувати далеко від стопи: в спині, передпліччі чи навіть в шийних хребцях. Найчастіше причиною того, що людина не може підняти п’ятки в процесі ходьби або підвестися на задню частину стопи може бути хіміотерапія, проведена за допомогою певних ліків.

Додаткові ознаки, що вказують на наявність цього захворювання: можливі больові відчуття в стопах та їх оніміння, але не обов’язково. Потім біль поширюється вгору, вражаючи верхню частину стегон або нижню частину хребта, де і знаходиться затиснений нерв, причиною чого може бути, наприклад, хребетна грижа. Іноді хвора людина тягне стопами при ходьбі, хоча рідко спостерігалося, щоб хвороба вражає відразу дві нижні кінцівки.

Що треба зробити? Необхідно повідомити лікаря про всі неприємні та тривожні симптоми. Відвисла стопа може бути явищем постійним або повністю протилежним, в залежності від причин захворювання і методів лікування.

12. Причина для хвилювань: суха шкіра на стопах

Про що це може свідчити? Суха шкіра стіп, що лущиться, повинна викликати у будь-якої людини набагато більше занепокоєння, ніж суха шкіра обличчя чи рук, що лущаться. Важливо зрозуміти, що така проблема може вказати про наявність епідермофітії стіп — грибкового захворювання, при якому шкіра на стопах, яка спочатку суха та лущиться, згодом запалюється і покривається пухирями. Коли ці пухирі тріскають, інфекція поширюється далі по організму. Часто це захворювання називають “стопою атлета”, маючи на увазі той факт, що підхопити цю інфекцію швидше можливо в таких місцях, як підлога роздягальні в спортзалі або в басейні.

Додаткові ознаки, що вказують на наявність цього захворювання: “стопа атлета” зазвичай починає проявлятися між пальцями ноги. Потім грибок може поширюватися на стопи та навіть на інші частини тіла (такі як пахви або пах). Уражені місця сверблять, і через пошкрябування інфекція дуже швидко поширюється по цілому організму.

Що треба зробити? Легкі випадки інфекції можна вилікувати самостійно — для цього треба просто частіше мити ноги й насухо витирати їх. І в майбутньому треба намагатися уникати вологи, для чого в взуття та навіть в шкарпетки необхідно засипати спеціальний порошок від поту і запаху. Якщо протягом двох тижнів не відбудеться покращення або навпаки — інфекція почне поширюватися далі, то необхідно звернутися до лікаря, який призначить інші мазі або ліки для внутрішнього застосування.

13. Причина для хвилювань: колір пальців ніг змінюється

Про що це може свідчити? У холодну погоду так званий феномен Рейно або віброхвороба (захворювання, при якому порушений тонус кровоносних судин) призводить до того, що пальці ніг біліють, потім набувають синюшного відтінку; потім поступово стають червоними й тільки потім набувають натурального кольору. Через причину, яка ще не до кінця вивчена, відбуваються періодичні спазми кровоносних судин, які, власне, і викликають таке буяння фарб.

Додаткові ознаки, що вказують на наявність цього захворювання: при наявності цього захворювання (феномена Рейно) подібна “гра фарб” може спостерігатися також і на інших ділянках тіла. Кольорами може заграти ніс, пальці рук, губи, мочки вух. На дотик вони здаються холодними, відчувається поколювання. Жінки схильні до ризику розвитку цього захворювання сильніше, ніж чоловіки, особливо ті, які живуть в холодному кліматі. Феномен Рейно зазвичай проявляється у людей до 25 років або після 40. Стресові ситуації також можуть спровокувати виникнення даного захворювання.

Що треба зробити? Необхідно проконсультуватися з фахівцем для того, щоб вибрати правильний препарат для розширення судин. Правильне лікування допоможе взагалі усунути або пом’якшити симптоми захворювання.

14. Причина для хвилювань: сильний біль в стопах при ходьбі

Про що це може свідчити? Маршова стопа чи перелом стопи ніг може стати причиною такого болю — звернення до лікаря обов’язкове. Дискомфорт може відчуватися локально, на бічних частинах стіп, вище склепіння стопи; або може боліти ціла стопа. Ці переломи, які відбуваються досить часто і несподівано, можуть викликати й іншу серйозну проблему. Йдеться про остеопенію (порушення остеогенезу), коли знижується щільність кісткової тканини, а, відповідно, її міцність. Найчастіше це спостерігається у жінок після 50-ти років. Іноді причиною цього може стати недостатнє харчування, дефіцит вітаміну D, проблеми з абсорбцією кальцію, анорексія.

Додаткові ознаки, що вказують на наявність цього захворювання: дуже часто людина може довго отак ходити, біль при цьому неймовірний. Однак деякі люди з високим порогом болю, можуть роками не знати про ці переломи, тому що рідко звертаються до лікарів.

Що треба зробити? Будь-який біль у стопах повинен вас змусити одразу піти до лікаря. Звісно, якщо ви довго ходили пішки та в поганому взутті, нічого дивного тут немає, однак якщо біль з’являється, наприклад, у жінки років 55-ти, яка в основному займається сидячою роботою, то, звичайно, потрібне обстеження кісток стіп. Звичайний рентген здатний розкрити причину такого болю, і дати можливість лікарю призначити правильне лікування, яке, безсумнівно, має допомогти.

15. Причина для хвилювань: потовщення кінцевих фаланг пальців ніг

Про що це може свідчити? Коли кінцеві фаланги пальців ніг значно товстішають, пальці втрачають природну гнучкість, набуваючи неприродну, можна говорити про наявність так званого симптому барабанних паличок (його ще називають пальцями Гіппократа, адже саме великий давньогрецький лікар вперше описав цей феномен 2000 років тому). Ці симптоми можуть вказати на наявність різних хронічних захворювань легенів, серед яких фіброз легень чи навіть рак легень. Також причинами симптому барабанних паличок можуть бути хвороби серця, захворювання шлунково-кишкового тракту (так звана хвороба Крона) та інші.

Додаткові ознаки, що вказують на наявність цього захворювання: пальці рук зазнають таких самих змін, як і пальці ніг. Можуть бути уражені всі пальці чи тільки деякі.

Що треба зробити? Лікування залежить від причин, які лежать в основі захворювання. Це означає, що лікування може призначити тільки лікар. Крім того, в процесі лікування треба регулярно спостерігатися у спеціаліста, щоб він міг коригувати весь його хід.

16. Причина для хвилювань: стріляючий біль в п’ятах

Про що це може свідчити? Підошовний фасцит (п’яткова шпора) – назва запального процесу сполучної тканини (фасції), який поширюється вздовж підошовної частини стопи. При цьому спостерігається ненормальне напруження тканини в місці прикріплення до п’яткового вузла.

Додаткові ознаки, що вказують на наявність цього захворювання: Біль починається з самого ранку, коли ви робите ваші перші кроки, і часто посилюється протягом дня. Як правило, вона концентрується в п’ятах (одній або двох), але може також відчуватися у верхній частині стопи або в задній. Причиною цього може послужити сильна фізична активність — біг або стрибки, але не тільки. Іноді це спостерігається у тих людей, хто дуже багато ходить босоніж; носить старе взуття або легкі шльопанці; цим можуть страждати люди, які стрімко набирають у вазі або ті, хто змушений багато ходити по дрібних камінцях.

Що треба зробити? Якщо біль зберігається протягом декількох тижнів, або навіть посилюється, необхідно обов’язково відвідати лікаря-ортопеда. Перейдіть на взуття на низькій, але твердій (підтримуючій) підошві на час лікування. Саме лікування може мати на увазі носіння спеціального взуття та прийом препаратів, які допоможуть зняти запалення.

17. Причина для хвилювань: огидний запах

Про що це може свідчити? Попри те, що поганий запах ніг, який часто обумовлений гіпергідрозом (посиленою пітливістю), рідко є ознакою наявності якихось серйозних проблем в організмі. Річ у тім, що стопи містять більше потових залоз, ніж будь-яка інша частина тіла людини — близько 250000 потових залоз на кожній стопі! І багато людей більш пітніють, ніж інші. Додайте сюди синтетичні шкарпетки, які посилюють пітливість або неправильне взуття, і ви зрозумієте, чому звичайні бактерії, які нормально живуть на нашому тілі, в результаті стають причиною запаху, який, як то кажуть, очі ріже. При цьому ноги можуть погано пахнути в обох статей, хоча у чоловіків цей запах сильніший.

Додаткові ознаки, що вказують на наявність цього захворювання: в даному випадку для діагностування підвищеної пітливості досить різкого неприємного запаху.

Що треба зробити? Радимо мити ноги спеціальним антибактеріальним милом і насухо витирати їх. Натирайте стопи антиперспірантами — засобами від пітливості. Користуйтеся натуральними матеріалами — бавовняними шкарпетками, шкіряним взуттям. Ноги в таких шкарпетках і такому взутті пітніють менше, ніж в шкарпетках і взутті зі штучних матеріалів. Після того, як ви зняли взуття, повністю його розшнуруйте і залиште провітрюватися. Не одягайте його доти, поки не випарується неприємний запах.

18. Причина для хвилювань: старе взуття

Про що це може свідчити? Воно небезпечне саме по собі. Якщо взуття, в якому ви ходите майже щодня, має понад два роки або якщо ви пройшли в такому взутті (або пробігали) від 600 до 900 кілометрів, це взуття непридатне для використання! Старе взуття не робить стопі ту підтримку, яка їй необхідна. Багато фахівців наполягають на цьому твердженні, і наводять як доказ ознаки множинних захворювань, викликаних старим взуттям.

Додаткові ознаки, що вказують на наявність цього захворювання: в даному випадку мова йде про такі ознаки, як пухирі (вузьке взуття), ґулі на великому пальці стопи (занадто розношене взуття), біль в п’ятах (осіла підошва, відсутність супінаторів). Якщо ви маєте хоч одну з цих тривожних ознак, то шанси, що в цьому винне тільки ваше взуття, десь 50 на 50. Люди похилого віку особливо вразливі, бо вони часто звикають до одного і того ж взуття, не підозрюючи, що воно може завдавати шкоди їх стопам.

Що треба зробити? Все дуже просто: пора відправитися в магазин взуття на шопінг!

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Завантаження...

Пов'язані статті

Back to top button
Close