18 простих речей, які потрібно знати, якщо на вас напав собака

Собака, звичайно, друг людини, але не завжди готовий подати лапу. А іноді цією лапою може і вдарити. Як і будь-яка інша тварина, навіть на вигляд доброзичливий пес може напасти на людину – і не завжди вийде відбутися лише двома-трьома укусами.

Ми в Тутка розібралися, як поводитися, якщо бродячий пес вирішив на вас напасти. Ці прості правила точно допоможуть уникнути неприємних наслідків.

Собака не атакує, але поводиться агресивно

Мова тіла собаки покаже все: вуха притиснуті, він злісно гарчить і всім виглядом натякає, що гратись він з вами не збирається. В ідеалі треба обійти собаку обхідними шляхами, щоб не злити його. Але що ж робити, якщо не виходить?

 • Не намагайтеся заспокоїти собаку словами і не посміхайтесь. Насторожена тварина сприйме посмішку інакше, ніж люди. Якщо для нас посмішка означає дружелюбність і радість, то для собаки це оскал і прямо-таки виклик на бій.
 • Не дивіться собаці в очі та ігноруйте його. Врешті-решт, йому стане нудно, він перестане звертати на вас увагу і заспокоїться. Простіше кажучи, чим більше ви тривожитеся або махаєте руками, тим сильніше собака хоче вас вкусити.
 • Якщо є можливість, попросіть допомоги у перехожих. Не треба кричати, говоріть спокійно.
 • Не замахуйтеся на собаку палицею і не розпилюйте перцевий балончик. Відповідати агресією на агресію – не найкращий варіант, так ви розсердите собаку ще більше. Навіть доброзичливий пес не зрадіє, якщо біля нього почнуть махати руками і вже тим більше палицею.
 • Відходьте спокійно і повільно, але не обертайтеся спиною. Краще всього йти від собаки боком, спостерігаючи за його поведінкою периферійним зором. І ні в якому разі не втікайте. Собаки і в хорошому настрої не в захваті від велосипедистів і бігунів.

Від агресії до нападу

Без причини тварина на вас не нападе, але причина для нас не завжди очевидна. Собаки нападають лише в деяких випадках: голод, захист цуценят або охорона своєї території.

Сподіваємось, що собака заспокоїться і вас не торкнеться. Але якщо пес все ж напав, то пам’ятайте декілька правил:

 • Крик тільки розсердить собаку. Здається, що в цій ситуації найчастіше нічого іншого робити й не залишається, але постарайтесь не кричати. Адреналін собаки і так вище нікуди.
 • Чудово, якщо у вас є ультразвуковий відлякувач. Ним можна відлякати собаку, не завдаючи їй травм.
  Якщо тварина вже мчить на вас, спробуйте накрити їй голову курткою або кофтою, як тільки собака буде в досяжності. А потім постарайтеся вдертись на підвищення: гараж або дерево. Собаки добре стрибають, але, на відміну від котів, лазити вміють погано.
 • Киньте вбік сумку, рюкзак або інший предмет, щоб відволікти увагу собаки. Тварина зреагує на кидок і перекладе свою агресію на предмет, а у вас буде час втекти. Чудово, якщо у вас є з собою шматок м’яса або ковбаси: можливо, це собаці й потрібно.
 • Якщо вийде, закрийте шию руками, а пальці стисніть в кулак. Шия – вразливе місце, а ще там достатньо життєво важливих вен і артерій, тому не підпускайте собаку до горла. Найбезпечніше місце для укусу – передпліччя і гомілка.
 • Собака може вчепитися в руку або ногу. Але не намагайтеся відсмикувати кінцівки – буде гірше. Як варіант вдарте собаку в ніс або очі. Кінологи також радять схопити собаку за задні лапи і підняти.
 • Використовуйте свою вагу: при нагоді притисніть собаку до землі ліктем або коліном. Собаки добре кусаються, але боротися не вміють. Таким чином, ви знерухомите тварину, поки не прийде допомога.

Може статися і так, що нападе не один собака, а зграя. Загальні правила при цьому приблизно такі ж, але головне – не давайте себе оточити. Краще стати до стіни або в кут, а ось бігти не варто. Це розлютить собак.

Що робити, якщо собака вас вкусив

Можливий результат зустрічі з твариною – укус, роздерті штани або куртка. Якщо останнє можна компенсувати, то здоров’ям краще зайнятися відразу ж:

 • Промийте рану водою з милом або обробіть спиртом.
 • Не так важливо, хто вас вкусив: вуличний або породистий собака знайомих. Треба йти в лікарню або травмпункт. При необхідності у вас візьмуть кров і додаткові аналізи.
 • Після цього вам призначать курс уколів від сказу. Всупереч міфам, їх не 20-30, а всього 6. І колють їх в плече, а не в живіт.
 • Згідно із статистикою, в 99 % випадків саме собаки заражають людину сказом. Симптоми хвороби з’являються через 30-50 днів після укусу. Важливо зробити щеплення впродовж 2 тижнів, інакше наслідки будуть сумними. Лікування від сказу немає, вірус можна вбити тільки у зародку.
 • Вірус передається не лише через укус. Досить попадання крапельок слини хворої тварини на шкіру або слизову оболонку людини. Тому краще всього не давати незнайомому собаці облизувати ваші руки, а вже тим більше обличчя.

По можливості обходьте стороною вуличних тварин і бережіть своє здоров’я. Але якщо неприємної зустрічі з бродячим собакою уникнути не вдалося, тепер ви знаєте, що робити. Сподіваємось, що наші поради спливуть у вашій пам’яті в потрібний момент.

За матеріалами