20+ найпростіших хитрощів, без яких не обійтися на кухні та в продуктовому магазині

Гарні кухарі й досвідчені господині непогано розбираються не тільки в тому, як серед сотень продуктів вибрати якісний, але і в тому, як правильно його приготувати. Іноді для цього потрібно уважно читати текст на упаковці або готувати та зберігати продукт незвичним способом. Наприклад, ви колись варили макарони в сковороді з холодною водою або, може, ошпарювали свіжу рибу окропом, щоб швидко зняти шкіру?

Ми в Тутка розібралися в маловідомих фактах про продукти й перевірили на собі прості хитрощі, які напевно стануть в пригоді на кухні кожному.

21. Маркування яєць позначає не якість, а їх розмір і свіжість

 • Буква Д означає кілька категорій яєць:
  “Д” – добірна категорія або ж “Д” – дрібне яйце
 • На маркуванні яєць для реалізації в Україні зазначають:
  – для дієтичних яєць – групу, категорію та дату знесення (число і місяць),
  – для столових та охолоджених яєць — групу і категорію;
 • Висота цифр, що позначають групу та категорію, повинна бути не більше ніж 5 мм, а дату знесення і назву господарства – не менше ніж 3 мм. Дозволено наносити на яйце додаткову інформацію (товарний знак, тощо).
 • Позначення категорій: відбірні яйця – В; вищої категорії – 0; першої категорії – 1; другої категорії – 2; дрібні – М.

Шкаралупа дієтичних і столових яєць повинна бути чистою і непошкодженою. На шкаралупі дієтичних яєць допускається наявність поодиноких крапок або смужок, а у столових – плям, крапок або смужок (сліди від підлоги або транспортера) не більше за 1/8 її поверхні. Але на шкаралупі не повинно бути плям крові або посліду. Яйця, що допущені до реалізації, маркують у встановленому порядку:

 • дієтичні яйця маркують червоною фарбою;
 • столові – синьою фарбою, яка дозволена Міністерством охорони здоров’я України;
 • штампом круглої форми, діаметром 12 мм, або овальної форми, розміром 15 х 10 мм;
 • на штампі для дієтичних яєць позначають категорію і дату сортування (число та місяць);
 • для столових – тільки категорію;
 • висота цифр на штампі дати сортування – 3 мм, а цифр категорії – 5 мм.

20. Щоб оживити зів’ялу зелень, поставте її в склянку, накрийте пакетом і щільно затягніть гумкою

Вийде міні-теплиця з високим рівнем вологості, і вже через годину зелень знову стане свіжою, немов її щойно зірвали з грядки.

19. Щоб швидко зварити кукурудзу, покладіть її в мікрохвильовку на кілька хвилин, не зрізуючи листя

Коли вона буде готова, відріжте корінь, очистьте качан від листя і присипте смаколик сіллю.

18. Вода для дітей може завдати шкоди маляті

Тільки питна вода вищої категорії якості, яка не містить срібла і діоксиду вуглецю, може називатися дитячою. Таку воду можна знайти тільки серед продуктів дитячого харчування. Її склад можуть збагатити різними мінералами (кальцієм, магнієм, фтором) до необхідного рівня, але від цього вона не буде називатися мінеральною.

Але іноді яскраві картинки на упаковці, знайомі дітям персонажі й словосполучення «для дітей» вводять покупців в оману, і вони купують звичайну питну або мінеральну воду, думаючи, що вона теж є дитячою. Будьте обережними, така вода може бути шкідливою і навіть токсичною для малюка, якому менше ніж 3 роки.

17. Макарони НЕ склеюватимуться, якщо готувати їх на сковорідці в холодній воді

А ще це у 2 рази швидше. Просто покладіть макарони в сковорідку, залийте їх звичною кількістю води, головне, щоб вона була холодною, і готуйте на середньому вогні 10 хвилин. В результаті такої теплової обробки вони не злипнуться, а в отриманому бульйоні можна приготувати соус.

16. По буквах на консервах можна дізнатися, що всередині, якщо етикетка загубилася

Консерви рекомендується брати в похід тільки в металевих банках. Дату виготовлення консервів неважко визначити, прочитавши знаки, виштампувані на дні та кришці консервної банки. Місяць позначається буквами: А — січень, Б — лютий, В — березень, Г — квітень, Д — травень, Е — червень, Ж — липень, І — серпень, К — вересень, Л — жовтень, М — листопад, Н — грудень. Індекс галузі розшифровується таким чином: “Р” – рибна промисловість, “М” – м’ясо-молочна, “К” – плодоовочеві та овочеві консерви. Всі цифри, що стоять праворуч від букви, позначають асортиментний номер даного виду консервів, а дві цифри, що стоять зліва від неї, — число виготовлення, цифра перед датою — номер зміни. Якщо підприємство працює в одну зміну, цифра перед датою не ставиться. Наприклад, на одній стороні банки надруковано: Р 3756. Це означає, що консерви рибні, випущені в 1986 році, заводом № 375.

Цифробуквений ряд на звороті, наприклад, 207В010, читається так: консерви зроблені 7 березня, другою зміною, 010 – асортиментний номер консервів “Печінка тріскова натуральна”.

15. Оладки можна приготувати за кілька хвилин в мікрохвильовці

Вам знадобляться:

 • 1 склянка борошна
 • 1 ст. л. цукру
 • 1 ч. л. порошку до печива
 • 3/4 склянки молока
 • 2 ст. л. гарячого вершкового масла
 • 1 яйце

Змішайте інгредієнти, щоб вийшло густе тісто. Додайте 1 ст. л. рослинної олії й знову перемішайте. Потім покладіть папір для випічки на тарілку, на ньому розподіліть трохи тіста, накрийте зверху іншим шматком паперу для випічки й трохи притисніть. Зверху розподіліть ще трохи тіста і продовжуйте збирати «гірку». Потім поставте тарілку в мікрохвильовку на кілька хвилин. Готово!

14. Щоб хліб не втратив свого смаку і не покрився пліснявою, його треба зберігати в морозильній камері

Незалежно від того, що входить до складу хліба, відразу після придбання для зберігання його можна покласти тільки в морозильну камеру на кілька місяців, а потім «розморожувати» при кімнатній температурі в хлібниці. У холодильнику створюється сприятливе середовище для розмноження бактерій, тому там хліб починає псуватися вже в перші години.

13. Щоб пюре вийшло смачним, не потрібно зливати бульйон, а краще відразу варити картоплю в молоці та маслі

Досить очистити картоплю і зварити її в молоці з додаванням певної кількості води, масла та вершків, а потім гарячу масу перемішати міксером. Так пюре отримає більш насичений смак і ніжну текстуру.

12. Якщо потрібно швидко остудити гарячий напій, просто покладіть в чашку кілька чайних металевих ложок

Метал швидко нагрівається, забираючи частину тепла на себе, і вам не потрібно псувати напій, розводячи його водою або молоком. Особливо зручно, якщо ви готуєте щось для дітей.

11. Щоб отримати добре збиті вершки, додайте до них звичайний вершковий сир для бутербродів

Не завжди вершки досить жирні для того, щоб перетворитися в густий крем при збиванні з цукром. Але є маленька хитрість: додайте туди звичайного вершкового сиру, щоб отримати ідеальний крем для будь-якого десерту.

10. Букви на упаковці м’ясних продуктів позначають цікаву інформацію про м’ясо

Для клеймування м’яса тварин всіх видів встановлюються такі форми клейм:

 • кругле (діаметром 40 мм),
 • квадратне (40*40 мм),
 • трикутне(45*50*50мм),
 • овальне (діаметр D1 – 50 мм і D2 – 40 мм),
 • ромбоподібне (40*40 мм з кутами 60`C і 120`С) крім того, для м’яса, яке поставляється на експорт — овальне (D1 – 65 мм і D2 – 45 мм).

Встановлюються також буквені штампи висотою 20 мм без обідка, які означають:

 • М – м’ясо молодняку ВРХ, свинина 5-ї категорії (м’ясо поросят), свинина м’ясна від забою молодняку свиней спеціалізованих м’ясних порід, м’ясо підсвинків;
 • Б – м’ясо некастрованих биків віком понад 3 роки;
 • В – м’ясо призначене для виробництва продуктів дитячого харчування;
 • К – м’ясо-козлятина;
 • Т – м’ясо-телятина;
 • ПП – м’ясо з дефектами технологічної обробки;
 • В — туші, одержані від забою тварин вищої вгодованості;
 • С — туші, одержані від забою тварин середньої вгодованості;
 • Н — туші, одержані від забою тварин нижче середньої вгодованості.

9. Поки розігріваєте сковорідку, перші кілька млинців можна перетворити на закуску до супів

Приготувати з тіста для млинців кріпси для супів можна, якщо трохи остудити розігріту перед смаженням сковороду: розлийте масу для млинців, щоб вийшов тонкий млинець, і смажте трохи довше, ніж зазвичай, поки млинець не покриється хрусткою скоринкою. Зробіть кілька таких млинців, розкришіть їх на шматочки та складіть в банку. Використовуйте для посипання крем-супу.

8. Вчорашню піцу найкраще підігрівати на сковороді, скропивши холодною водою

Поставте сковороду з антипригарним покриттям на слабкий вогонь, покладіть туди піцу, скропіть її декількома краплями води й накрийте кришкою або алюмінієвою фольгою. Вже через кілька хвилин вона знову буде смачною і соковитою, ніби її щойно приготували.

Мікрохвильовка теж підігріє її, але витягне всю рідину, зробивши більш черствою.

7. Лимонний сік робить м’ясо м’яким і соковитим

Кухарі рекомендують готувати з лимонного соку маринад, змішуючи зі спеціями. М’ясо замочується туди на пів години, а потім готується в духовці або на грилі. Після цього готову страву можна додатково скропити соком, щоб підкреслити «м’ясний» смак.

6. Злийте перший бульйон, щоб він став менш жирним і калорійним

Щоб додатково зменшити калорійність м’ясного бульйону у 2-3 рази, злийте перший навар, що утворився в перші 30-40 хвилин варіння. Потім додайте води та продовжуйте готувати. Рекомендується для дитячих і дієтичних супів.

5. Обірвати листя зелені легше за допомогою друшляка

Досить вставити гілочки зелені в друшляк і потягнути за кінчики з іншого боку: в друшляку залишаться тільки листя.

4. Щоб сир не висох в холодильнику, просто змастіть його зрізані краї вершковим маслом

А потім заховайте в холодильник на верхню полицю, закривши кришкою місткість для зберігання або обгорнувши продукт харчовою плівкою. Так ви продовжите свіжість сиру ще на кілька днів.

3. До сковороди нічого не прилипне при смаженні, якщо розігрівати її, посипавши сіллю

А вже потім додавайте олію. Цей же прийом використовуйте, якщо плануєте приправити страву спеціями і часником: короткочасне обсмажування допомагає їм розкритися і передати олії потрібні смак і запах.

2. Перетворіть фруктове пюре на прохолодні ласощі, щоб заспокоїти дитину

На папері для запікання розмастіть густе дитяче фруктове пюре у вигляді фігурок, а потім сховайте в морозильну камеру на кілька годин. Готові заморожені ласощі можна давати малюкам, щоб охолодити ясна і зняти біль від зубів, які ростуть.

1. Зняти з свіжої риби шкіру можна за секунду, обливши її окропом

Той самий прийом використовується, коли знімають окропом шкірку з помідорів. Просто ошпарте свіжу рибу, поки не побачите, що шкіра почала підніматися, а краї трохи піднялися. Потім візьміть будь край і потягніть на себе. Готово!

А які хитрощі і прийоми на кухні використовуєте ви? Діліться в коментарях своїми знахідками.

За матеріалами