in ,

20+ речей, які вважаються загальновизнаною істиною, а насправді – неправдиві

Міфи — річ жива. Один раз дізнавшись помилковий факт, люди раз по разу знаходять йому «підтвердження», і переконати їх вельми важко. Користувачі мережі переконалися в цьому на власному досвіді й вирішили поділитися з усіма тим, в яку нісенітницю наївно вірять їхні знайомі.

Деякі помилки, які люди вперто продовжують називати фактами, нас в Тутка щиро вразили. 20+ найнесподіваніших з них ми розвінчаємо для вас.

 • У мене є лічильник Гейгера, й іноді я виношу його, коли розважаючи з друзями. Не можу описати, скільки людей починає божеволіти, коли бачать на екрані число, більше за 0,00. Вони впевнені, що радіація — це якась жахлива річ. Насправді ми постійно оточені іонізуючим випромінюванням й нічого страшного в цих дозах немає.

 

 • Деякі люди досі вірять, що перед торнадо потрібно відчинити вікна, щоб «вирівняти тиск» і врятувати будинок від руйнування.

 

 • Собака або кішка з мокрим/сухим/холодним/теплим носом необов’язково хвора — це стара казка. А ось якщо наявний кашель/чхання/виділення з носа або очей — покажіть вихованця ветеринару.

 • Черв’яки виповзають назовні, коли падає дощ, тому що починають топитися в своїх норах. Це не зовсім так. Насправді вони роблять це, тому що під час зливи здатні виживати на поверхні набагато довше і швидше пересуватися, знаходячи нові райони для годування і розмноження.

 

 • Верблюди використовують горби для зберігання води. Насправді в них накопичується великий жировий запас, який служить верблюду джерелом енергії. Зберігання жиру по всьому тілу, як у людей, заважало б їх терморегуляції під час спеки.

 

 • Чим сильніше шампунь піниться, тим він ефективніший. Насправді поверхнево-активні речовини додаються виключно з маркетинговою метою (ви ж не купите шампунь, якщо він погано піниться?). При цьому вони часто подразнюють очі. А коли я відвідав косметичну фабрику, то дізнався, що до шампуню можуть додавати блювотні або просто речовини з поганим смаком, щоб уникнути проковтування.

 

 • Я багато років був помічником стоматолога і знаю, що зубна паста піниться і має м’ятний присмак лише для того, щоб створити «відчуття чистоти». З реальною боротьбою з бактеріями це ніяк не пов’язане.

 

 • Мене дратує, коли люди кажуть, що потовиділення — це спосіб звільнити тіло від «токсинів». Які ще токсини? Ми маємо ефективну систему «виведення відходів», яка дає змогу звільнитися від шкідливих речовин в туалеті. А піт потрібен, щоб допомогти тілу охолонути. Посилене потовиділення призведе тільки до втрати рідини й натрію, який нам необхідний.

 • Басейн чистий, якщо від нього іде сильний запах хлору. Насправді це свідчить лише про те, що вода не збалансована хімічно, а іноді й про те, що басейн потребує більшої кількості хлору.

 

 • Якось я переглядав телевізійне шоу, яке розвінчує міф про «запах хлору». Сценаристи підготували 2 зразки води: один з хлором, а інший з хлором і сечею. Коли вони дали людям понюхати зразки, майже всі сказали, що той, в якому є сеча, пахне басейном. Таким чином, аромат, який ми ідентифікуємо як хлор, насправді запах хлору, що реагує з сечею, а також потом і шкірним салом плавців.

 

 • Моя колега, колишня медсестра, досі переконана, що наша кров — блакитного кольору. Червоного кольору вона набуває при контакті з киснем. Бо як ви іще поясните, що синяки — фіолетового відтінку?

 

 • Мій шкільний учитель природних наук, чудовий педагог, витратив купу нашого часу, коли розповідав про те, що глобальне потепління — це теорія змови. Я вірив йому доти, поки не вступив до коледжу.

 

 • Немає жодних доказів того, що продукти з ГМО чимось гірші або кращі за інші. Єдине, для чого потрібні ГМО, — щоб отримати більший урожай без використання пестицидів.

 • Оцінки Ейнштейна в школі взагалі не були поганими. Плутанина сталася через те, що він був німцем, але навчався у швейцарській школі. У Німеччині «1» – найкраща оцінка, а «6» – найгірша. У Швейцарії все навпаки. Тому оцінка «6» з математики так здивувала тих, хто звик до німецьких табелів.

 

 • Багато людей вважають, що компанія White Star Line припустилася жахливої недбалості, розмістивши на «Титаніку» лише 20 рятувальних човнів на 1 178 осіб, притому що на борту знаходилося приблизно 2 208 осіб. Насправді відповідно до норм того часу, судно такої місткості повинне було мати човни на 1 060 осіб. Тобто на «Титаніку» було навіть більше рятувальних човнів, ніж було потрібно за правилами.

 

 • Єгипетські піраміди завжди були золотисто-пісочного кольору, і їх будували раби. Насправді спочатку вони були білими, гладкими і відбивали світло. А будували їх вільні робітники, які одержували оплату за свою працю.

 

 • Насправді вікінги ніколи не пили з черепів ворогів. Цей міф зародився через неправильний переклад древньоскандинавську поезію. В оригіналі згадуються напої з рогів.

 • І рогів на шоломах у них, до речі, теж не було. Навіть в дитинстві я думав, що це вкрай незручно, адже ворог може легко зняти з тебе шолом, вхопившись за роги.

 

 • Пандора відкрила не ящик з бідами. Перекладачі просто переплутали слова pyxis – «ящик» і pithos – «давньогрецьку посудину для зберігання зерна і напоїв». Саме його Пандора і відкрила.

 

 • Мій професор анатомії був прихильником застарілої «карти смаків» (спростована теорія про те, що рецептори, які розпізнають різні смаки, знаходяться в різних частинах язика — прим. Тутка), в якій, до речі, не згадувався умамі. Коли я запитав його про це, він почав заперечувати саме існування «5-го смаку». Я не міг повірити, що чую таке від начебто розумної людини.

 

 • Багато людей звикли визначати ступінь готовності курки по розрізу: він повинен бути білим, а сік, що з нього витікає, — прозорим. Працюючи в ресторані, я дізнався, що насправді курка миттєво пастеризується при 75 °С. При достатній мірі готовності вона ще зберігає рожевий відтінок, а коли біліє — стає сухою і пересмаженою. Це не стосується курячих крил — вони часто здаються готовими, коли ще не досмажились.

 • Моя мама довго сперечалася зі мною, стверджуючи, що відео з роздільною здатністю 8k в 2 рази більше, ніж в 4k. Насправді воно більше в 4 рази.

 

 • Сонце, яке ми бачимо на заході, насправді може взагалі не бути сонцем. Оптична ілюзія дає нам змогу бачити його, коли воно вже давно сховалося за горизонтом.

 

 • Скло не тече при кімнатній температурі, як стверджують деякі люди. Як аргумент вони приводять скло стародавніх вітражів, які найчастіше товстіші внизу, ніж нагорі. На їхню думку, це стається через те, що скло повільно стікає донизу протягом століть. Насправді ця нерівномірність обумовлена процесом виготовлення таких вікон. А скло, хоч і має деякі молекулярні властивості рідин, при кімнатній температурі залишається аморфною твердою речовиною.

 

 • Популярний міф: вік 30 років вважався старістю, коли середня тривалість життя становила приблизно 25 років. Насправді це середнє значення виходило через величезну кількість дитячих смертей. При цьому навіть у групах мисливців і збирачів люди зазвичай доживали приблизно до 60, а 30-річних ніхто не вважав старими.

 

 • Люди помилково вважають, що зараз ми працюємо менше, ніж за всю історію. Насправді стародавні збирачі і мисливці працювали в середньому від 3 до 5 годин на день, а фермери проводили в полях близько 10 години на добу лише 120 днів на рік. Римські документи свідчать, що більшість ремісників працювали близько 6 годин на день з 06:00 ранку до полудня. Приблизно так само було і в середні віки. Тільки в середині XVIII століття робочі зміни стали довшими, а промислова революція XIX століття призвела до того, що працівники фабрик почали працювати по 16 годин на день 311 днів в році. Для порівняння, сьогодні середній офісний працівник США працює 7,8 години на добу 311 днів у році. Тож зараз ми працюємо більше, ніж всі інші покоління аж до XVIII століття.

А в які міфи вірять ваші близькі?

Всі фото з відкритих джерел
За матеріалами

Сподобалось?

Безцінний дар Матінки-Природи: Травка, яка лікує сотні хвороб

8 причин, чому колишні відмінники працюють за копійки, а двієчники гребуть гроші лопатою