22 історичні факти, які змінять ваші уявлення про час

Сьогодні нам здається, що час – це цілком стійке і вивчене поняття, а відомих людей ми легко співвідносимо з певною епохою. Проте іноді наші уявлення про час в історії нас підводять. Наприклад, перший паротяг з’явився раніше, ніж був винайдений велосипед, королева Великобританії – ровесниця Мерилін Монро, а на Плутоні з моменту його відкриття не пройшло й одного сонячного року.

Ми в Тутка підготували 22 історичні факти, які змінять наші звичні уявлення про час. А ще у статті ви знайдете цікавий бонус з теорією про те, що ми, можливо, й зовсім живемо у минулому.

1. Королева Єлизавета II і Мерилін Монро народилися в один рік

Обидві жінки народилися в 1926 році й навіть зустрічалися в Лондоні, коли обом було по 30 років. Тоді проходила прем’єра фільму “Битва біля Ла-Плати”.

2. Черепаха Гарієтта, яка померла в 2006 році, колись належала Чарльзу Дарвіну

Слонова черепаха по кличці Гарієтта народилася приблизно в 1830 році на одному з Галапагоських островів. Дарвін підібрав її під час навколосвітньої експедиції. Черепаха була перевезена спочатку в Англію, а потім в Австралію. У 2006 році Гарієтта померла від сердечної недостатності у віці 177 років. Її вага складала 150 кг, а розміром вона була як невеликий обідній стіл.

3. Останньою з живих акторів із фільму “Віднесені вітром” Олівії де Хевілленд нещодавно виповнилось 102 роки

Актриса Олівія де Хевілленд, відома завдяки ролі Мелані Уілкс в стрічці “Віднесені вітром”, 1 липня 2018 року відзначила свій 102-й день народження. На момент фільмування актрисі було 23 роки (а на фото справа – 100 років). Наступного року знаменита сага відзначить своє 80-річчя – як все-таки швидко летить час.

4. Плутон досі не зробив повний оберт навколо Сонця

Плутон був відкритий у 1930 році. За час, який пройшов з моменту його відкриття, він так і не зробив повний оберт навколо Сонця. Це станеться тільки в 2178 році. Зате в 2006 році він втратив статус 9-ої планети Сонячної системи і був “понижений у званні” до планети-карлика. Плутон став першим небесним тілом, яке втратило статус планети.

До речі, перші чіткі фотографії Плутона вдалося отримати відносно нещодавно – в 2015 році, через 85 років після його відкриття. Завдяки місії “Нові горизонти” ми нарешті знаємо, як виглядає цей далекий крижаний світ. До цього в нашому розпорядженні були лише розпливчасті зображення, створені на основі знімків космічного телескопа “Габбл”.

5. Компанія Nintendo і Ейфелева вежа були створені в одному році

Знаменита вежа у Франції була побудована у 1889 році. Найбільша японська компанія, що випускає відеоігри та ігрові консолі, була заснована восени цього ж року.

6. Перша у світі лінія метро в Лондоні відкрилася в той час, коли в США все ще продовжувалась Громадянська війна

Перша лінія лондонського метро під назвою Metropolitan Railway була відкрита в 1863 році. В цей час в США все ще активно йшла Громадянська війна між Північчю і Півднем. Вона закінчилася в грудні 1865 році, коли була прийнята 13-а поправка до конституції про скасовування рабства.

8. Перший паротяг з’явився набагато раніше за перший велосипед

У 1818 році німецький професор запатентував перший двоколісний самокат з дерев’яною рамою, який виглядав в цілому як велосипед, але без педалей. Перший велосипед, схожий на сучасні моделі, був винайдений через 60 з лишком років і називався Rover-“Блукач”. Що стосується паротяга, то перший прототип був зроблений у Франції в 1769-му, а перший рейковий паровий локомотив був побудований вже в 1801 році.

9. Калькулятор TI-83 потужніше, ніж комп’ютер, що посадив ракету на Місяць

У калькуляторі TI-83, який був випущений в 1999 році, більше обчислювальної потужності, ніж в комп’ютері, який посадив ракету “Аполлон-11” на Місяць в 1969 році. Комп’ютер на борту ракети працював з частотою 1,024 МГц, а це приблизно 1/6 від потужності калькулятора TI-83.

10. Людство висадилося на Місяць раніше, ніж додумалося прикріпити коліщатка до валізи

Виробник дорожніх сумок – компанія Samsonite – запатентував конструкцію валізи з коліщатками тільки в 1974 році. Космічний корабель “Аполлон-11” висадився на Місяць в 1969 році.

11. У рік, коли був випущений перший iPhone, вийшла остання книга про Гаррі Поттера

“Гаррі Поттер і Дари Смерті” – роман Джоан Роулінг, що завершує серію книг про пригоди Гаррі Поттера, – і перша модель iPhone були представлені в 2007 році.

12. Сальвадор Далі помер в той же рік, коли народився актор Деніел Редкліфф

Відомий іспанський художник-сюрреаліст Сальвадор Далі помер у віці 84 років в 1989 році. У цьому ж році народився британський актор Деніел Редкліфф, який здобув популярність після ролі Гаррі Поттера.

13. Найточніший у світі годинник – атомний

На сьогодні найточніший годинник знаходиться в США. Це атомний годинник, створений фізиками із США і Сінгапура. Годинник може помилитися лише на 1 секунду за 15 млрд років.

14. Найдовший безпересадний авіапереліт тривав майже 18 годин

Найтриваліший безперервний рейс здійснив літак сінгапурських авіаліній, що летів із Сінгапура в Нью-Йорк. Політ тривав 17 годин 52 хвилини, причому спочатку планувалося, що літак пробуде в повітрі 18 годин 25 хвилин. За цей час авіалайнер здолав майже 17 тис. км.

15. Час існування людства на Землі складає лише 0,004 % від усієї історії планети

Люди існують на Землі близько 200 тис. років, а нашій планеті 4,54 млрд років. Тобто людство існує тільки на протязі приблизно 0,004 % від усієї історії існування Землі. Крім того, основна частина прогресу в розвитку цивілізації доводиться лише на останні 10 тис. років.

16. Мильна бульбашка тріскає за 0,001 секунди

Мильна бульбашка здатна тріснути за 0,001 секунди, а завдяки уповільненій зйомці можна побачити процес в деталях.

17. За 66-річний відрізок часу людство досягло успіху від простих спроб злетіти до висадки на місяць

Першу спробу злетіти за допомогою саморобного літака зробили брати Райт у 1903 році, і їх політ тривав всього 59 секунд. А через 38 років японці вже використали авіацію для повітряних нальотів на Перл-Харбор. І через ще 28 років, в 1969 році, пілотований космічний корабель “Аполлон-11” сів на поверхню Місяця.

18. От як за 56 років змінилися вимоги для отримання золотої Олімпійської медалі у жінок

Ліворуч – Лариса Латиніна, яка завоювала для СРСР золото на Олімпіаді 1956-го року. Справа – Маккайла Мароні, що завоювала золото для США в 2012-му.

19. Коли була заснована кінокомпанія Warner Brothers, Османська імперія ще існувала

Брати Гаррі, Альберт, Сем і Джек Уорнери відкрили свій перший кінотеатр “Каскад” в Нью-Каслі (штат Пенсильванія) в 1903 році. Між тим, Османська імперія існувала з 1299 до 1923 року, коли Туреччина стала незалежною державою.

20. Люди ніколи насправді не усвідомлюють сьогодення, ми усі фактично живемо у минулому

Кожна людська істота проживає, щонайменше, 80 мілісекунд у минулому. Нейробіолог Девід Іглман вважає, що наша свідомість відстає від реальних подій, і коли ми думаємо, що подія ще тільки відбувається, вона вже насправді сталася раніше, ніж наш мозок це проаналізував і створив цілісну картину.

21. Якщо ви старші за 45 років, то за ваше життя населення Землі збільшилося вдвічі

У 1968 році населення нашої планети складало 3,557,000,000 людей. На сьогодні Землю населяють 7,217,000,000 людей, і ця цифра щодня збільшується на 200,000.

22. Нині ще існують кити, які народилися раніше, ніж був написаний “Мобі Дік”

Деякі гренландські кити, що живуть біля берегів Аляски, старші за 200-річний вік. Вони народилися задовго до того, як в 1851 році був написаний знаменитий роман “Мобі Дік”.