27 покинутих міст-привидів по всьому світу

Всі ми бачили покинуті села, міста і цілі країни по телевізору і в кіно. У постапокаліптичних фільмах часто показують спустошені місця, де колись вирувало життя, і це видовище незмінно викликає мороз по шкірі.

Але і в реальному світі є чимало таких місць. Тутка їх сьогодні покаже. На відміну від руїн, міста-примари — це занедбані поселення, в яких збереглися більш-менш цілі будівлі. Вони зазвичай нежилі, але іноді в них проживають нечисленні мешканці. В деякі доступ повністю закритий або обмежений, а деякі стали туристичними пам’ятками.

Ось 27 найцікавіших міст-примар:

1. Крако (Італія)

Стародавнє місто Крако почали евакуйовувати в 1963 році через зсуви, а після землетрусу в 1980-му повністю виселили. Сьогодні це популярне місце у туристів і кіномайстрів.

2. Боді, штат Каліфорнія (США)

Місто виникло на піку золотої лихоманки в XIX столітті і було покинуте, коли родовище повністю виснажили. Тут збереглися 110 будівель, і це — найпопулярніша визначна пам’ятка.

3. Орадур-сюр-Глан (Франція)

Село з усіма мешканцями спалили нацисти в 1944 році. Після війни президент Франції Шарль де Голль розпорядився зберегти останки будинків як меморіал. Неподалік була заново побудоване село з тією ж назвою.

4. Прип’ять (Україна)

Місто було евакуйовано після аварії на Чорнобильській АЕС. На 27 квітня 1986 року населення складало 49 360 осіб. Сюди можна потрапити тільки з екскурсією.

5. Вароша (Кіпр)

Це покинутий район міста Фамагуста, який колись був головним туристичним напрямком світу. Після окупації Туреччиною в 1974 році з Вароші відселили всіх людей, і в’їзд сюди заборонений.

6. Гарнет, штат Монтана (США)

Ще одне американське місто, створене золотою лихоманкою і згодом занедбане. Воно було побудоване в 1860-х і чудово збереглося досі. Гарнет відвідують 16 000 туристів щорічно.

7. Острів Хасіма (Японія)

Це — шахтарський острів, де колись видобували вугілля з підводних шахт. У 1959 році тут жило понад 5 000 осіб, але в 1974-му вугілля закінчилося, і острів закинули. З 2009 року сюди можна потрапити з екскурсією.

8. Кахаба, штат Алабама (США)

Колишня столиця штату Алабама з 1820 по 1825 роки була залишеною в 1826-ому через повені. Відтоді місто зберігається як історична пам’ятка.

9. Кеннекотт, штат Аляска (США)

Тут колись були мідні родовища, навколо яких і виникло поселення. Місто покинуте з 1938-го, коли руда закінчилася і всі шахти були закриті.

10. Баннак, штат Монтана (США)

Баннак був заснований в 1862 році після того, як тут відкрили золоту жилу. Це було досить великий місто — на піку тут проживало 10 000 осіб. Остаточно його закинули лише в 1970-х, і тепер це національний парк.

11. Гленріо, штати Нью-Мексико і Техас (США)

Це місто на кордоні двох штатів колись було залізничним вузлом, а пізніше — важливою зупинкою на знаменитому шосе №66. Після завершення будівництва нової траси місто було покинуте і сьогодні охороняється як історичний пам’ятник.

12. Ліфта (Ізраїль)

Античне місто, яке в різний час населяли палестинці і євреї. Останні сім’ї виїхали звідси в 1971 році, і до 2017-го тут залишалися тільки реабілітаційна клініка і школа. Зараз це заповідник.

13. Дханушкоді (Індія)

Місто був покинуте в 1964 році після руйнівного циклону, який забрав близько 1 800 життів. Сьогодні це популярне місце серед туристів.

14. Тармонд, штат Західна Вірджинія (США)

Колись жваве шахтарське місто, в якому сьогодні залишилася тільки залізнична станція. Станція діє, але практично не використовується. У місті живе близько п’яти осіб.

15. Колманскоп (Намібія)

Німецьке містечко в Африці, що виникло навколо алмазного родовища в 1908 році. Місто було покинуте в 1956-му і з того часу повільно поглинається пустелею. Сюди можна потрапити тільки за пропуском.

16. Валь-Жальбер (Канада)

Місто було засноване навколо лісопилки в 1901 році. Її закрили в 1927-му, і з того часу місто незаселене. У 1960-му його перетворили в парк, і сьогодні це один з найкраще збережених міст-примар в Канаді.

17. Сент-Елмо, штат Колорадо (США)

Ще одне місто, що виникло на срібних і золотих копальнях. З 1922 року сюди не ходять потяги, і місто вважається історичним пам’ятником, хоча тут досі живуть кілька людей.

18. Острів Великий Бласкет (Ірландія)

Острів був заселений до 1953 року, коли уряд вирішив, що не може гарантувати безпеку жителям через суворі погодні умови і важкодоступність. Населення було виселено, але будинки стоять дотепер.

19. Віттенум (Австралія)

Місто було засноване в 1946 році. Тут добували блакитний азбест — один з найбільш токсичних видів азбесту. У 1966 році родовища закрили, а з 2007 року Віттенум офіційно стертий з карти Австралії. Попри токсичність, його досі відвідують тисячі любителів екстремального туризму.

20. Кломіно (Польща)

Колишнє військове містечко, що вважається єдиним в Польщі містом-примарою. Сьогодні тут живе менш як десять осіб.

21. Каліко, штат Каліфорнія (США)

Чергове місто на срібному родовищі, засноване у 1881 році. Пізніше тут добували борні руди, а в 1907 році закинули. Зараз це туристичне місце.

22. Плімут (Монтсеррат)

Колишня столиця британської заморської території Монтсеррат. У 1997 році місто було евакуйовано через виверження вулкану. Формально це досі столиця острова — єдина в світі столиця-привид.

23. Деллерсгайм (Австрія)

Село XII століття, яке було евакуйоване і перетворене на військовий полігон після анексії Австрії нацистською Німеччиною в 1938 році. Зараз воно частково належить збройним силам Австрії, але деякі будівлі доступні для туристів.

24. Каяккй (Туреччина)

Колишнє грецьке поселення, занедбане в 1920-х роках. Уряд намагався заселити Каякей турками, але план провалився. Сьогодні це туристична пам’ятка.

25. Голдфілд, штат Арізона (США)

Місто виникло на золотоносній жилі в 182 році і було покинуте лише через п’ять років. Сьогодні сюди водять екскурсії.

26. Акармара, Абхазія (Грузія)

Передмістя міста Ткварчели, покинуте в ході війни на початку 1990-х. Зараз тут бувають тільки туристи.

27. Піраміда (Норвегія)

Російське шахтарське селище на острові Західний Шпіцберген, побудоване шведами в 1910 році й продане Радянському Союзу в 1927-му. У 1998 році був законсервований. З 2007 року в селищі постійно живуть і працюють 3 людини взимку і до 20 осіб влітку. Тут є музей і готель для туристів.

Котре з цих місць ви б хотіли відвідати?