in ,

3 етапи в житті, коли старість приходить швидше

Що виникає в голові при думці про слово “старість”? Кволість, втома, зморшки, вік… Та результати сучасних досліджень вражають: вчені визначили, що найсуттєвіші вікові зміни в організмі відбуваються у 34, 60 і 78 років. Через ці етапи проходять абсолютно всі люди, незалежно від генетики.

Нас в Тутка так здивували ці відкриття, що ми самі захотіли розібратися, як можна надовго зберегти молодість та красу.

Старіння відбувається у 3 етапи

Вчені вивчили кров понад 4 000 людей різного віку й помітили дивну закономірність: у деяких учасників експерименту концентрація і склад білку в плазмі суттєво відрізнялися від інших. Такі відмінності спостерігалися тільки у людей, яким було 34 роки, 60 або 78 років.

Оскільки стан організму безпосередньо залежить від якості крові, дослідники прийшли до висновку, що саме в цьому віці відбуваються найсильніші вікові зміни. Раніше вчені були певні, що старіння відбувається плавно та поступово, однак виявилося, що людина старіє 3 різкими стрибками, а в інші роки ми змінюємося не так очевидно.

Такі результати можуть дати значний поштовх до розвитку нових напрямів медицини, де вчені за допомогою аналізу крові порівнюватимуть вік людини та здоров’я усього її організму. А науковці зможуть більш детально вивчити, яка їжа та звички б’ють по молодості та котрий з органів старіє найшвидше

Хто із людей «старіє» найшвидше?

Кожен з нас змушений проходити ці пороги, але у деяких людей вікові зміни після 34 років будуть більш вираженими. Насамперед це стосується тих, чиї батьки завжди виглядали як мінімум на свій вік або старшими за свої роки. Це пов’язано з генетикою: здатність організму довше зберігати молодість та красу передається у спадок, і навпаки, ранні ознаки старіння ми теж отримуємо від наших предків.

Друга група осіб – це ті, чий біологічний годинник іде швидше за реальний вік. Наприклад, 30-річні люди можуть за біологічним годинником бути або 20-ти, або навіть 60-річними. Людина за 1 календарний рік може постаріти аж на 3, і то не лиш люди, які мають шкідливі звички. На це також впливає темп та ритм життя, вага при народженні та рівень стресу.

Тому ситуація ускладнюється для людей, тіло яких починає старіти передчасно: на них рубіж в 34 роки відіб’ється найсильніше. При цьому іноді ознаки раннього старіння не обмежуються раптовою появою зморшок або втратою пружності шкіри: деякі з них майже не пов’язані з красою обличчя.

Як зрозуміти, що ваше тіло старіє передчасно?

 • Синці на шкірі з’являються від найменшого удару, а проходять не раніше ніж через кілька тижнів. Такий стан шкіри нормальний після 45 років, але ось схожа ознака в 30 років нагадає про передчасне старіння. Те ж саме з подряпинами: якщо сліди кігтів після гри з улюбленим вихованцем не зникають і через 2 тижні, це привід занепокоїтися.
 • Нерегулярний цикл (у жінок). Така нестабільність сигналізує про ймовірність початку раннього клімаксу, а він починається від 46 до 54 років. Якщо ж менопауза настала швидше, можна припустити, що ваші органи старіють швидше за вас.
 • Близькі люди скаржаться, що ви почали хропіти. Звісно, хто цим не «грішить»? Проте різка зміна саме до такого стану може вказати на можливі проблеми із серцево-судинною системою і підвищення артеріального тиску.

 • Вам важко йти в ногу зі своїм ровесником. Зненацька ви помічаєте, що почали увесь час відставати і вашому другу-ровеснику приходиться підганяти вас на прогулянці. Це означає, що тонус м’язів знижується. Для здорового молодого тіла це ненормально, особливо якщо приятелі-однолітки знаходяться в кращій фізичній формі при однаковому способі життя.
 • Вени на шкірі рук легко проглядаються, а шкіра стала більш сухою і тоншою. Якщо у вас усе життя була саме така шкіра рук, то немає чого переживати, адже така ваша фізіологічна особливість. А от якщо такі ознак з’являються в 30 років, варто занепокоїтися.
 • Зайва вага вражає не лиш стегна та живіт, а й задню частину плечей. Так лікарі роблять висновки, що старіння настає передчасно. Якщо ви гладшаєте поступово та при цьому зберігаєте гарну поставу й красу тіла, — все гаразд. Все ж, якщо різке збільшення ваги сталося за короткий час – ваш організм починає старіти передчасно.
 • На обличчі, шиї або в зоні декольте почали з’являтися невеликі коричневі плями. Ця пігментація – реакція шкіри на сонячне світло, але зазвичай вона не виникає раніше 40 років (або плями з’являються тільки в дуже невеликій кількості). Такі зміни характерні для людей, які загоряють без сонцезахисного крему, а взимку не користуються зволожувальними засобами з SPF-фільтрами.

Що робити, щоб «відтермінувати» старість?

Насамперед потрібно не працювати над наслідками, а заздалегідь подбати про свій організм, і робити це слід регулярно. Крім відомих всім способів зберегти молодість, таких як заняття спортом, здорове харчування та достатня кількість води, є і менш очевидні, але важливі речі, які повинні стати звичкою.

  • Слідкуйте за станом крові та кількістю білка в ній. Ці показники розкажуть про загальний стан організму, і краще завжди відстежувати зміни, щоб знати свою норму.
  • Вмивайтеся після спортзалу. Часті вмивання порушують захисний шар шкіри, однак піт, що залишається після тренування на вашій шкірі, викликає роздратування і запалення, а згодом сухість і зморшки. Тому важливо вмиватися не тільки після фізичних вправ, але і вранці: протягом ночі шкіра також виділяє жир і піт.
  • Відстежуйте свій гормональний фон. Він безпосередньо пов’язаний зі швидкістю старіння. І приймайте гормональні препарати тільки за призначенням лікаря: неправильні таблетки тільки погіршать ваш стан і можуть навіть спровокувати збільшення ваги.
  • Перестаньте дивитися в телефон, нахиляючи до нього голову. Це 100-відсотковий спосіб отримати непотрібні зморшки на шиї. Те ж стосується вечірнього перегляду телевізора в лежачому положенні, коли голова відкинута на подушку, розташовану дуже низько: намагайтеся уникати такої пози.
 • Проводьте менше часу за кермом. Кожна поїздка – це стрес для організму: під час водіння підвищується рівень кортизолу та адреналіну, який провокує і ранні зморшки, і загальну втому. Для організму у всіх сенсах корисніше прогулятися, а якщо кожен день на дорогу до офісу ви витрачаєте понад годину, то варто задуматися про роботу, яка розташована ближче до дому.

Чи помічали ви виражені ознаки старіння, які раптово з’явилися після 34 років у себе або своїх знайомих? Розкажіть нам про лайфхаки, якими ви користуєтеся, щоб зберегти молодість.

Всі ілюстрації та фото з відкритих інтернет джерел

Сподобалось?

Де скупчується найбільше жиру і як навчитися його спалювати?

Михайло Лабковський та його 20+ життєвих цитат. Дивуємося красномовності та відвертості цього психолога