5 вражаючих фактів про те, що сидіння небезпечніше від куріння

Провідні медичні експерти впевнені, що тривале сидіння здатне завдати набагато більше шкоди, ніж навіть куріння. Погіршення самопочуття загрожує всім «кріслоголікам», незалежно від віку, статі чи расової приналежності. Положення сидячи погіршує здоров’я набагато сильніше, ніж стоячи або лежачи.

Понад третина всього населення розвинених країн сидить на роботі чи вдома в кріслах або на стільцях понад 10 годин на добу. Половина з них практично не залишає офісного крісла, і любить перекушувати за робочим столом. Приблизно половина всіх офісних службовців скаржаться на біль в попереку.

Людина створена для руху

Людське тіло від початку створене для вертикального положення. Опорно-руховий апарат розрахований на те, що активність буде здійснюватися практично постійно — за полюванням, при заняттях землеробством, домашньою роботою, доглядом за тваринами і так далі. Люди в сільській місцевості колись сідали тільки з конкретною метою — за їжею, роботою або рукоділлям, або для короткочасного перепочинку. Тому і лавки не були призначені для тривалого сидіння.

В наш час людина проводить в сидячому положенні більше ніж 13 годин на день, і треба враховувати, що на сон припадає 8 годин, а на рух залишається не більше трьох. У мегаполісах люди рухаються ще менше. Сидіння завдає шкоди, адже фізіологічно наші тіла для цього не пристосовані. Хребет в нормальному положенні нагадує букву S, але така форма після тривалого положення сидячи нагадує С, блокуючи м’язовий корсет, що підтримує хребет.

Людина починає втрачати поставу, розвивається сутулість, слабшають косі й бічні м’язи, і перестають тримати тіло в нормальному тонусі. У положенні стоячи основне навантаження йде на найміцніші та найбільш розвинені м’язи стегон, колін і кісточок. А сидячи на стільці — на хребетний стовп і тазову ділянку, при цьому збільшується компресія на хребетні диски, розвиваються їх ураження й міжхребцеві грижі.

Факти про шкоду сидіння

Факт 1 — Сидіння провокує розвиток різних хвороб

У офісних службовців і тих, хто віддає перевагу сидячому способу життя, у багато разів зростає ризик цукрового діабету, захворювань серця і судин. При цьому, як встановили фахівці, шкода не знімається руховою активністю або фізичними вправами. У тих, хто проводить сидячи 11 год на добу, можливість раптової смертності збільшується на 40%.

Страждають навіть люди, які сидять близько 4 год щодня — у них підвищується ймовірність розвитку ожиріння, остеопорозу, вони частіше піддаються хронічним захворюванням, підвищенню артеріального тиску і розвитку новоутворень. Малорухливість викликає застійні явища крові, лімфатичної та інших рідин. У жінок збільшуються тромбози, а у чоловіків підвищується ризик хвороби передміхурової залози.

Факт 2 — Зручні стільці не знижують проблем

Компанії-виробники офісних меблів запевняють, що їх продукція прекрасно підтримує хребет і навіть може робити масаж спини. Але лікарі не поділяють їхнього оптимізму. Навіть найбільш зручні крісла або стільці, на яких можна комфортно розміститися протягом декількох годин, шкодять кровообігу і змушують німіти все тіло. Весь час, поки людина сидить, на її хребетний стовп чиниться вдвічі більший тиск, ніж коли вона стоїть, у 8 разів цей показник підвищується, ніж в положенні лежачи.

Факт 3 — Сидіння гірше від гіподинамії

Просто сидіти — набагато гірше, ніж перебувати тривалий час стоячи або лежачи. Якщо людина просто стоїть, її м’язи все одно працюють, адже утримують тулуб у вертикальному положенні. В цей час нервова система їх використовує для низько інтенсивних навантажень, при яких працюють ферменти. Навіть за нерухомого стану, в положенні стоячи, ферменти переробляють жири і холестерин в енергію.

У положенні сидячи всі м’язи розслаблюються, ферменти припиняють активність, і рівень хорошого холестерину знижується. Навстоячки спалювання калорій збільшується в 3 рази, в порівнянні з сидячим, бо не припиняються реакції, що розщеплюють жири і цукор в організмі. Та коли людина сідає — активність процесів припиняється.

Факт 4 — Збільшення стресу

Відсутність руху провокує розвиток стресу і викликає підвищення рівня гормону кортизолу. А велика кількість цього гормону провокує депресії і підвищення ваги. Виникає замкнуте коло — сидіння викликає підвищення кортизолу, під впливом кортизолу людина більше їсть і менше рухається і ще більше сидить.

Факт 5 — Сидіння — це лише звичка

При вивченні проблем ожиріння, фахівці зробили цікавий висновок, чому одні люди на одній і тій же дієті гладшають, а інші — ні. Вони з’ясували, що деякі мають схильність практично весь час сидіти, і така звичка не дає їм скидати вагу з тією ж швидкістю, як тим, у такої схильності немає. Гарна новина в тому, що будь-яку звичку можна змінити. Як тільки тіло починає рухатися, то формується звичка до руху. Мозок поступово до неї пристосовується і починає її підтримувати, формувати нову навичку.

Для того, щоб мозок пристосувався до нової навички руху, буде потрібно приблизно три тижні. Протягом цього часу відбуваються зміни реакцій і «кріслоголік» зможе перетворитися в «ходока», що значно допоможе в оздоровленні всього організму.

Всі ілюстрації та фото з відкритих інтернет джерел

За матеріалами