6 доказів того, що собор Паризької Богоматері, який згорів – втрата не лиш для Франції, але і для цілого світу

Увечері 15 квітня в соборі Паризької Богоматері спалахнула пожежа. Найвірогідніша її причина – необережність реставраторів. Через вогонь дах і шпиль будівлі повністю завалилися, пожежні побоювалися, що впоратися з ним не вдасться, а представник Нотр-Дама заявив, що, мабуть, від собору нічого не залишиться. Парижани цілу ніч стояли на колінах і молилися з надією, що полум’я вщухне.

Ми в Тутка разом з усіма стежили за цією, без перебільшення, світовою трагедією. Сьогодні ми хочемо розповісти про Нотр-Дам і пояснити, чому він так важливий не тільки для Франції, але і загальнолюдської історії та культури.

Цікаве
Loading...

1. Найдавніший релігійний пам’ятник

Собор стоїть на землі, яка вважалася святою століттями: за часів Римської імперії там знаходився храм Юпітера, з приходом християнства – церква Святого Стефана, яку пізніше і замінив Нотр-Дам-де-Парі.

На його зведення знадобилося два століття. У 1163 році король Людовик VII заклав перший камінь, а готову споруду Париж побачив лише в 1345 році. Тут хрестили, вінчали і коронували королів, молилися хрестоносці, перш ніж вирушити на війну, і скликали перший парламент. Століттями Нотр-Дам був одним з найбільших культурних, релігійних та політичних центрів Франції. У 2013 році він відсвяткував 850-річчя.

2. Унікальна архітектурна споруда

Король Людовик хотів, щоб споруда вміщувала усіх жителів Парижа. На той момент населення міста складало 10 тисяч осіб, і саме стільки собор вміщує сьогодні. Він розділений на нефи – внутрішні витягнуті приміщення. У найбільшому нефі Нотр-Дама вміститься 12-поверховий будинок.

Одна з головних цінностей будівлі – фасад. Скульптури в подробицях відтворюють історію християнства від гріхопадіння до Страшного суду. В середні віки вважалося, що бідняки, які не вміли читати, могли за ними вивчати Біблію. Не менш знамениті химери й горгулі. Філософи і вчені минулого вбачали за ними і окультні навчання. А для сучасної культури собор – ідеальний зразок архітектури романського і готичного стилів. Щороку його відвідують близько 14 млн осіб.

3. Місце найдавніших реліквій

Одна з найбільших цінностей скарбниці Нотр-Дама – терновий вінок Ісуса Христа. Король Людовик IX купив його у візантійського імператора, потім його передали в сховище собору. На щастя, воно знаходиться в частині будівлі, яку не зачепила пожежа – влада вже повідомила, що найважливіші цінності, серед яких вінок і туніку святого Людовіка, вдалося врятувати.

Крім того, перед пожежею з даху собору зняли для реставрації кілька статуй, скульптури 12 апостолів і частину інших цінностей. Однак багато унікальних пам’яток живопису і скульптури Середньовіччя і Нового Часу все-таки згоріли в пожежі.

4. Собор уже був на межі знищення

За майже 1 000 років існування Нотр-Дам піддавався різним небезпекам. Помітно постраждало його оздоблення під час Французької революції: тоді в будівлю увірвалися обурені містяни, відбили голови статуй юдейських царів, розграбували скарбниці, знищили частину реліквій і шпиль. Революціонери хотіли підірвати собор, але, на щастя, до моменту його захоплення вибухівка у них вже закінчилася.

Але хоч Нотр-Дам і не знесли, собором він бути перестав: будівлю проголосили «Храмом розуму», перестали проводити там служби, в XIX столітті він зазнав сильного занепаду і потребував реставрації.

5. Нотр-Дам-де-Парі врятували самі жителі

Французи зібралися біля Собору Паризької Богоматері й на колінах співають “Богородице Діво”

Насправді парижани врятували найголовнішу пам’ятку міста навіть не один раз. Один з лідерів революції, Робесп’єр хотів знищити цей символ монархії і релігії. Жителям міста, щоб зберегти собор, довелося платити податок на його утримання. Але хоч його і вдалося зберегти, виглядав він так погано, що внутрішнє оздоблення доводилося завішувати килимами. Надихнути місто на його реставрацію зміг Віктор Гюго.

У 1830 році вийшла його книга «Собор Паризької Богоматері» з короткою передмовою: «Одна з головних моїх цілей – надихнути націю любов’ю до нашої архітектури». Після цього влада замислилася про збереження унікальної будівлі, залучила архітекторів і вперше провела повноцінну реставрацію: відновили знищений шпиль і розбиті статуї й розчистили найближчу територію, щоб покращити вигляд на будівлю.

6. На щастя, собор зміг пережити і сьогоднішню трагедію

Але жителі Парижа, схоже, не дарма молилися цілу ніч: до ранку пожежники загасили основне вогнище загоряння, велика частина реліквій не постраждала, а глава Франції пообіцяв відновити головний пам’ятник архітектури та історії країни.

Невідомо, скільки часу піде на реставрацію, але шанси, що Нотр-Дам знову відкриє свої двері, великі. А ви встигли побувати в цьому унікальному місці до трагедії?

Залиште свій коментар

коментарів

Завантаження...

Пов'язані статті

Back to top button
Close