6 помилок в спілкуванні з літніми батьками, які завдають їм багато болю

Батьки завжди залишаються для нас батьками. Але що робити, якщо з віком ролі починають змінюватися? Як поводитися, щоб не заподіяти дискомфорт своїм стареньким? З розвитком медицини старші покоління отримують можливість продовжити своє життя (нам на радість). Однак для того, щоб рідні почувалися спокійними і щасливими, нам варто правильно враховувати їх вікові особливості. Сподіваємося, ви не припускаєтеся таких помилок, ну а хто попереджений – той озброєний.

Ми в Тутка щиро бажаємо, щоб непорозуміння в сім’ях було викорінене, оскільки і у вас є свої напрацювання і спостереження, діліться з нами в коментарях.

Не можна нескінченно розповідати їм про свої проблеми

Якщо раніше всесильні мами і татусі могли розігнати хмари над нашими головами і вирішити всі наші проблеми, то зараз ситуація зовсім інша. З віком їм стає все важче нам допомагати, але бажання, звісно, нікуди не зникає. І стається так, що, вислуховуючи чергові скигління, батьки відчувають тільки почуття безпорадності й гіркоту.

Тож постарайтеся видавати інформацію помірковано. Не треба обманювати, звичайно, але хоча б зменште оберти і якщо є можливість, не діліться негативними новинами.

Різко реагувати на спроби маніпулювати вами

Що ж робити, коли ми стикаємося зі справді маніпулятивною поведінкою літніх близьких? В першу чергу, піддаватися на шантаж (а по-іншому це і не назвеш) не можна. Як тільки ви збираєтеся зробити щось, що не подобається старим батькам, у них починається інфаркт, інсульт, нервовий зрив і так далі (насправді цього немає) – це серйозний дзвіночок для вас. Якщо є серйозні захворювання, їх треба лікувати.

А якщо ви відчуваєте, що вами маніпулюють – виділіть час і відверто поспілкуйтеся з близькими. Може, їм просто не вистачає вашої уваги? Поясніть, що ви не будете потурати їхнім примхам і у вас є своє життя, і що треба шукати компроміс. За будь-яким бажанням маніпулювати стоїть якесь серйозне почуття або незреалізована потреба. Ваше завдання – зрозуміти, чого ваші батьки дійсно хочуть від вас.

Відмовлятися від їх турботи про вас

Вони все життя робили одне – дбали про вас. Їм важко прийняти те, що ви виросли. Коли ви відштовхуєте батьківську допомогу (мова йде про прийнятну допомогу), то вони почуваються відкинутими і непотрібними.

Якщо у вас саме той випадок, то постарайтеся змінити свою поведінку. Згадайте, адже коли ви дійсно були маленькими, їх допомога була для вас неоціненною. Не так вже й складно знайти якусь справу, за яку відповідатимуть тільки батьки (забрати онуків з уроків, приготувати обід і т. д.). Головне, щоб вони самі цього хотіли.

Намагатися змінити батьків. Сперечатися і нав’язувати їм свою точку зору

Запам’ятайте одне – переконати ви їх не зможете. Розлютити і засмутити – так, але ось зробити так, щоб вони жили по-вашому – ні. Ваша впертість може тільки зіпсувати стосунки, тому постарайтеся бути більш гнучкими і м’якими.

Не хоче ваша мама купувати кавоварку, а хоче і надалі пити огидну розчинну каву? Будь ласка! Якщо дискусійне запитання стосується тільки їх і ніяк не шкодить здоров’ю – поступіться.

Виключати старших членів сім’ї з обговорення важливих питань

На боці віку мудрість, і ми робимо велику помилку, не прислухаючись до старших. Тож на черговій сімейній нараді надайте слово батькам, так ви проявите свою увагу і повагу, ну і заодно скористаєтеся слушною порадою. Ще один плюс – урок для ваших дітей.

Прислухаючись до своїх старих членів сім’ї, ми даємо хороший приклад для  покоління, яке підростає. Відчуття важливості приналежності до групи підтримає ваших стареньких і дасть їм відчуття захищеності.

Сердитися на них

З віком погіршується якість життя. І хоч медицина зробила крок далеко вперед, побічні ефекти від прийнятих нашими батьками ліків ніхто не може попередити. Тут можуть бути і проблеми зі сном, а як наслідок – дратівливість. І проблеми з пам’яттю, і втрата можливості вести активний спосіб життя.

Зрозумійте, у людей похилого віку з’являється багато страхів: безпорадність, покинутість, смерть врешті решт. І без нашої підтримки їм не впоратися. Розмовляйте з батьками, за можливості намагайтеся забезпечити їм комфортні умови. Не сваріть маму, якщо вона забула вчасно прийняти ліки, краще подаруйте їй зошит, куди вона буде записувати свої медичні назначення.

Бонус: збережіть батьківські історії для майбутніх поколінь

У нашу цифрову епоху що може бути легше, ніж посадити батьків перед камерою, і попросити їх розповісти про найцікавіші моменти свого життя. Якщо розповідати на камеру важко, дайте ручку і папір – нехай пишуть мемуари. Головне, зберегти їх історію для прийдешніх поколінь.

За матеріалами