7 правил порятунку людей, які тонуть. Радимо опанувати їх вже сьогодні (Бонус: Відео тест на уважність)

Найчастіше в кіно герої, які тонуть, кричать і махають руками над головою. Цей неправильний стереотип поведінки людини в біді знайомий більшості глядачів, тому в реальному житті ми не завжди можемо помітити, що комусь дійсно потрібна допомога. Так, найчастіше батьки думають, що їхня дитина просто грається, підстрибуючи у воді, в той час як вона починає тонути за декілька метрів від них.

Тутка вирішив всебічно підготуватися до відпустки та вивчив дані про те, як насправді виглядає людина, що потребує допомоги рятувальника. Ми хочемо поділитися з вами цією інформацією, адже вона може допомогти врятувати чиєсь життя. А як попереджувальний бонус на вас чекає наочний приклад того, як непомітно для довколишніх може почати тонути дитина.

Цікаве
Loading...

Ознаки, які дозволяють визначити, що людина тоне

Людина намагається втриматися вертикально. Її ноги майже знерухомлені, а руки розташовані горизонтально з боків.

  1. Рот знаходиться на лінії води. Час від часу людина виринає над поверхнею, щоб вдихнути, і знову ховається під нею.
  2. Дихання поверхневе й уривчасте. Людина намагається захопити повітря ротом і при цьому не наковтатися води.
  3. Рухи не злагоджені: жертва намагається пливти, але не рухається з місця; намагається перевернутися на спину — теж безуспішно; рухи нагадують спроби вхопитися за воду, відштовхнутися від неї вгору.
  4. Очі заплющені, або людина дивиться в одну точку порожнім, «скляним» поглядом.
  5. Вона не відповідає на запитання: в ті короткі миті, коли її голова з’являється над водою, людина встигає тільки видихнути та знову набрати повітря. Заціпеніння і страх призводять до того, що людина тоне, не маючи можливості привернути до себе увагу.

Все це заведено називати інстинктивною реакцією людини, яка тоне. А крики про допомогу і розхлюпування води — це прояви паніки, яка іноді передує такій реакції, але частіше не пов’язана з серйозною небезпекою.

Як поводитися, якщо ви виявили, що дитині чи дорослому на воді потрібна допомога

1. Не поспішайте стрибати у воду, якщо глибина велика

Розташуйтеся на краю водойми та простягніть нещасному руку або якийсь предмет (рятівне коло, гілку, рушник, одяг). Так ви убезпечите себе і точно допоможете людині врятуватися.

2. Скористайтеся мотузкою

Якщо людина, яка тоне, знаходиться далеко від берега, найкраще кинути їй легкий предмет на мотузці — так ви зможете підтягнути її до берега. Киньте засіб порятунку якомога далі: краще перекинути й підтягнути коло, ніж не докинути та витратити дорогоцінні секунди на нову спробу.

3. Візьміть з собою у воду рятівний предмет

Якщо не можна допомогти, залишаючись на березі, також скористайтеся рятівним предметом: не дозволяйте людині, яка тоне, вхопитися за вас. Не спускайте з очей те місце, де ви бачили її востаннє: поки ви пливете, потерпілий може піти під воду.

4. Підпливайте ззаду

Під час порятунку треба обов’язково не допустити, щоби людина, яка тоне, вхопилася за вас: ви повинні не тільки врятувати бідолаху, але й самі вижити. Найкраще підпливати до потерпілого ззаду. Якщо це важко, можна пірнути, обхопити його під коліна схрещеними руками, різко розвернути та потім виринути у нього за спиною.

Якщо все ж сталося, що за вас вхопилися і заважають плисти, наберіть якнайбільше повітря і на деякий час пірніть під воду. Тоді людина втратить опору й інстинктивно вас відпустить, а ви зможете перехопити її безпечно для себе і почати тягти до берега.

Один з рекомендованих способів відбуксирування — пересування на боці, тримаючи через спину під руку (див. малюнок вище). Також можна відтягувати на спині, тримаючи за волосся, шию або пахви.

5. Оцініть стан людини та починайте реанімацію

Якщо потерпілий не дихає, у нього в роті блювота, а шкіра має синюватий відтінок — поверніть його голову в бік і очистьте рот від блювотних мас, потім виведіть воду з легень. Для цього покладіть людину животом до себе на коліно так, щоб голова була розташована нижче тулуба, і натисніть на грудну клітку.

Перевірте блювотний рефлекс натисканням на корінь язика: якщо блювотні позиви присутні — треба продовжувати виводити воду з легень. В іншому випадку перевірте наявність пульсу на сонній артерії та терміново зробіть штучне дихання і непрямий масаж серця.

Якщо колір шкіри блідий, отже води в легенях немає і можна відразу почати реанімаційні дії.

6. За необхідності почніть надавати допомогу вже на воді

Якщо до берега далеко, а людина не подає ознак життя, почніть дії з реанімації на воді. Ви можете очистити її легені від води, поклавши потерпілого через плече вниз головою. Перевірте наявність пульсу на сонній артерії й за необхідності виконайте штучне дихання рот в рот.

7. Викличте лікаря

Якщо життю потерпілого нічого не загрожує, загорніть його в ковдру і викличте лікаря. Будьте уважні: стан вашого «пацієнта» може погіршитися.

Важливо: дуже часто люди тонуть, намагаючись врятувати потерпілого на воді. Якщо поруч немає фахівців, прибігти на допомогу краще командою з 2-3 осіб.

Бонус: перегляньте це відео і постарайтеся за 15 секунд визначити, хто з тих осіб, що купаються в басейні, потребує допомоги.

Розкажіть, чи доводилося вам брати участь в порятунку людини на воді або чи ви потрапляли в небезпечну ситуацію на водоймі?

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Завантаження...

Пов'язані статті

Back to top button
Close