7 звичок, які ми вважаємо корисними для здоров’я, але насправді все навпаки (А іноді лиш шкода)

Існує чимало правил, яких ми дотримуємося або намагаємося дотримуватися, щоб підтримувати здоров’я або схуднути. Проте деякі з них на перевірку виявляються даремними або навіть шкідливими для організму.

Ми в Тутка дізналися, що кажуть лікарі та вчені з цього приводу, і зібрали звички, які варто переглянути, щоб вирішити, чи дійсно вони вам потрібні.

1. П’ємо воду з лимоном, щоб схуднути

Прискорення метаболізму і спалювання жиру — ці властивості приписуються воді з часточкою лимона, яку варто випивати кожен ранок і бажано впродовж дня. Але гастроентерологи говорять про те, що з лимоном або без, але вода залишається водою, тобто напоєм без калорій. Спалювати й метаболізувати нічого. Є можливість витратити трохи калорій, якщо вода буде прохолодною, проте це ніяк не залежить від того, буде в ній лимон чи ні.

Вода дає необхідне зволоження, щоб наші органи працювали нормально. Об’єктивний чинник “схуднення”: регулярне споживання води наповнює шлунок, тобто ваш мозок перестає думати про їжу, але сам лимон чарівним чином жир не спалює. Проте з ним в організм може потрапляти невелика кількість вітаміну С. Крім того, деякі люди можуть випити більше рідини, якщо вона має смак.

2. Виключаємо глютен, тому що “це шкідливо”

Розмови про шкідливий вплив глютену на організм пов’язані із захворюванням під назвою “целіакія”. Це абсолютна непереносимість глютену, і страждає на це захворювання близько 1 % всіх жителів Землі. Існує також стан, при якому глютен може негативно впливати на організм, — це алергія, яку він може спровокувати, як і будь-який інший харчовий білок. І 3-й стан, який визначають лікарі, — це чутливість до глютену, коли, вживаючи його, людина постійно відчуває біль в області кишківника, страждає від здуття, схильна до головних болів і болів у суглобах.

Негативний же вплив глютену на здорових людей не доведений, до того ж лікарі відмічають, що, виключаючи глютен, люди часто позбавляють себе цільнозернової їжі, яка потрібна організму, якщо немає протипоказань. Лікарі пов’язують зменшення загальної тривалості життя у тому числі й з нестачею потрібної кількості цільнозернових продуктів в раціоні.

3. Уникаємо жирів заради стрункості

Жир в продуктах підсвідомо сприймається як щось погане. Але відмова від продуктів з нормальною жирністю може зіграти поганий жарт з нами. Так, насичені жири та трансжири варто виключити з раціону — майонез, випічка, маргарин й інші подібні продукти не принесуть клітинам нічого хорошого. Але поліненасичені та мононенасичені жири треба обов’язково включати в раціон: це сир, горіхи, жирна риба, рослинні олії, молочна продукція.

Відомо, що дієта з низьким вмістом жирів і присутність в раціоні знежирених продуктів уповільнюють метаболізм. І роблячи вибір на користь того або іншого продукту, треба звертати увагу не на його жирність, а на калорійність і кількість з’їденого. Дієтологи також відзначають, що продукти з написом “знежирений” ми готові споживати у більшій кількості.

4. Бігаємо, тому що це корисно для здоров’я

Людям, які рідко або нерегулярно займаються спортом, лікарі рекомендують розпочинати не з бігу, а зі швидкої ходьби. Раптове захоплення бігом може бути небезпечним для здоров’я непідготовленої людини, особливо якщо є зайва вага.

Проблеми з суглобами, потовщення стінок серця, негативний вплив на міжхребетні диски — такі проблеми можуть виникнути при зловживанні бігом. Навіть якщо ви досить треновані, не рекомендується бігати понад 50 хвилин на день.

5. Вживаємо пробіотики, забуваючи про пребіотики

Ці два поняття часто плутають, проте треба запам’ятати наступне.

Пробіотики — це живі організми, які формують мікрофлору кишківника, протидіючи шкідливим мікроорганізмам і зміцнюючи імунітет. Це різні біфідо- і лактобактерії. Їх чисельність можна поповнити, вживаючи кисломолочні продукти та продукти природного квашення — квашену капусту, огірки.

Пребіотики — це хімічні сполуки, компоненти їжі, які не перетравлюються, не засвоюються, але ферментуються мікрофлорою товстого кишківника людини та стимулюють ріст і життєдіяльність пробіотиків. Містяться в таких продуктах, як банани, томати, цільнозернові продукти, цикорій і так далі.

Вони працюють разом, тому, щоб мікрофлора кишківника була в нормі, треба підтримувати цей баланс.

6. Використовуємо замінники цукру замість цукру

При вживанні замінників цукру організм втрачає запаси аденозинтрифосфорної кислоти (основного джерела енергії). Концентрація глюкози в клітинах знижується, оскільки зазвичай організм поповнює її запаси саме з цукровмісних продуктів та самого цукру. Цей дефіцит призводить до зниження синтезу важливих речовин, які потрібні для правильної роботи головного мозку і центральної нервової системи людини.

7. Замінюємо кокосовою олією інші олії

Кокосова олія — один з найпопулярніших суперфудів останніх років, йому приписують вплив на швидкість метаболізму, здатність зниження поганого холестерину. Проте, згідно з дослідженнями, кокосову олію треба вживати з обережністю.

Вчені кажуть, що корисність кокосової олії залежить від того, що саме ви нею замінюєте в раціоні. Якщо йдеться про вершкове масло, то кокосова олія може мати нейтральний ефект або трохи знижувати рівень поганого холестерину. Якщо ж нею замінити всі рослинні олії в раціоні, то рівень поганого холестерину значно зросте. Тобто корисність кокосової олії сильно перебільшена, а низькі показники серцево-судинних захворювань в країнах, де кокосова олія природно поширена, можуть залежати й від інших чинників — способу життя, вітамінів, екології.

А які у вас є звички в харчуванні?