8 пасток мозку, які не дозволяють вам більше заробляти

Наш мозок любить грати з нами в ігри. Це так звані когнітивні викривлення, які немов фільтрують нашу свідомість і не дають нам сприймати світ таким, яким він є. Декотрі з них впливають на нашу кар’єру і… навіть відбиваються на нашому достатку не найкращим чином.

Ми в Тутка особливо цінуємо знання, які допомагають інакше поглянути на звичні речі. На перший погляд всі ці явища здаються цілком природними, а тим часом вони неабияк псують нам життя. Ці 8 пасток свідомості – цьому прямий доказ.

1. Ілюзорна кореляція

Яскраві образи, які колись зустрічалися нам в житті, мають властивість надовго залишатися в пам’яті. І не тільки залишатися, а впливати на наш наступний вибір, вибудовувати взаємозв’язки (створювати кореляційну залежність) між зовсім несхожими речами. Тому ефект і називається ілюзорним. Наприклад, під час співбесіди керівниця може пов’язати образ нового кандидата з образом колишнього безладного співробітника. І лише тому, що у них схожа манера говорити. У підсумку вона може втратити цінного працівника тільки через схожий ілюзорний взаємозв’язок.

Як бачите, це може заважати нам при наборі персоналу та працевлаштуванні, змушує нас пропускати вигідні контракти і бути упередженими до колег і підлеглих.

2. Ефект третьої особи

Вплив цього психологічного ефекту виражається в тому, що людина вважає, що реклама, пропаганда та інші методи переконання впливають на більшість людей, але сама вона при цьому є винятком, її погляди ґрунтуються тільки на власному життєвому досвіді й фактах. Тому людина недооцінює ступінь впливу джерел інформації на неї саму. Це може негативно відбитися на прийнятті рішення і, як наслідок, на професійному зрості та рівні прибутків.

Уявімо, спочатку ви були критично налаштовані щодо тих людей, які їдуть в Європу на постійне місце проживання, але переглянули кілька цікавих блогів на цю тему і почали пакувати валізи.

3. Ефект Даннінга – Крюґера

Цей парадокс полягає в тому, що люди з низьким рівнем кваліфікації часто припускаються багатьох помилок і навіть не можуть усвідомити їх. Якщо вказати їм на їх промахи, вірогідно вони їх просто не зрозуміють, тому що у них немає уявлення про правильний варіант. У них не розвинена самокритика, і це призводить до виникнення завищених уявлень про власні здібності. Піддавшись своїм амбіціям, вони можуть братися за справи, які відверто їм поки не під силу.

У той же час дійсно висококваліфіковані люди, навпаки, схильні занижувати свої здібності, вважати інших більш компетентними. Через це вони часто пропускають гарні можливості щодо роботи, так і не набравшись рішучості спробувати свої сили.

4. Ефект контексту

Навколишня атмосфера впливає на те, як ми сприймаємо дійсність. Якщо вона приємна, комфортна, ми схильні більш позитивно сприймати інформацію, отриману тут, якщо ж навпаки, то буде протилежний результат. Наприклад, нас можуть зовсім не влаштовувати наша заробітна платня і суть роботи, але все це може прикрасити затишний сучасний офіс, доброзичливий колектив і близьке розташування роботи поруч з домом. Однак що з цього насправді важливіше?

5. Принцип Поліанни

Це психологічний феномен, названий на честь однойменної героїні з книги Елеонор Портер. Згідно з ним, люди схильні погоджуватися першочергово з позитивними повідомленнями на свою адресу і які частково їх стосуються. Це призводить до того, що людина може сприймати світ в перебільшено веселковому світлі.

Вміння адекватно сприймати критику, робити з неї висновки – дуже корисна риса, адже, вміло нею керуючись, ми можемо рости як особистісно, так і професійно.

6. Недооцінка бездіяльності

Ця помилка нашого розуму полягає в тому, що люди схильні в більшій мірі прогнозувати результати своїх дій, аніж підсумки своєї бездіяльності. У розумінні більшості з нас, до певного результату можуть призводити тільки дії, але ніяк не їх відсутність. В результаті вони недооцінюють наслідки простою в будь-якому напрямку і можуть отримати результати, яких зовсім не очікували.

Надії на те, що важливі, але неприємні справи вирішаться самі собою, мають мало шансів на втілення. А ось те, що це негативно позначиться на кар’єрі та фінансовій винагороді, вже більш імовірно.

7. Ефект втрачених вкладів

Таке когнітивне викривлення полягає в такому: чим більше грошей вже витрачено, тим важче зупинитися. Наприклад, гравець в казино часто не може втриматися від подальшої гри, він враховує вкладені раніше кошти і продовжує робити ставки, сподіваючись все повернути. Але це призводить лише до того, що вартість призу підвищується, при цьому все одно немає гарантій, що його вдасться виграти.

В роботі такий ефект виражається в тому, що ми можемо брати участь в проектах, які вже показали свою збитковість, але нам шкода своїх зусиль і грошей, а тому ми продовжуємо свої дії.

8. Ефект дійсного моменту

Багатьом з нас дуже важко співвідносити себе сьогоднішніх з завтрашніми, тому дуже часто ми дозволяємо собі сьогодні робити те, що нам подобається. При цьому ми можемо нехтувати тим, що наші сьогоднішні бажання кардинально суперечать планам на майбутнє.

У кар’єрі це може заважати тим, що ми не робимо дій, які поступово приведуть нас до наших цілей. День за днем відкладаємо те, що можна зробити вже сьогодні.

А вплив яких з цих ефектів ви відчуваєте на собі?

За матеріалами