in ,

8 речей, яких ніхто за жодних обставин не повинен соромитись

Страх і сором — навіть Біблія навчає не допускати до свого серця ці нищівні емоції. Кров стугонить у скронях, рум’янець вкриває обличчя, долоні пітніють — як керувати своїм тілом? Як чоловіки, так і жінки в однаковій мірі переживають і хвилюються іноді без значної причини, а через стереотипи, нав’язані нам суспільством.

Тутка розпитав психологів та виокремив 8 речей, яких ніколи не варто соромитися.

1. “Несерйозної роботи”

Працівники сфери обслуговування і послуг настільки знецінюють важливість своєї роботи, що при пошуку нової навіть не вносять її до резюме. Та при цьому вони забувають ряд важливих моментів:

 • кожна робота — важлива, а важка — то і поготів;
 • щоденне виконання важких і рутинних завдань виховує і загартовує особистість, а якщо ви робите їх на совість — навички ці згодяться на все майбутнє життя;
 • такі працівники набувають набагато більш цінного досвіду, ніж представники “чистих” професій;

2. Розлучення

Багато соціальних прошарків вважають розлучення восьмим смертним гріхом, і людина, яка страждає в шлюбі, боїться припуститися такої помилки й змінити своє життя. Хоч би що там було, навіть розлучення має позитивні моменти:

 • процес допоможе виявити справжню сутність родичів та близьких чи далеких друзів. Якщо вас починають пресувати й ображати за рішення, які ви приймаєте у своєму житті, варто переглянути важливість спілкування з такими токсичними особами;
 • розлучення може перетворитися на потужний стимул і мотиватор до подальшого щасливого життя. Сказати “ні” нещастю і дозволити собі щось краще може тільки дуже смілива людина;
 • якщо стосунки завершилися — не варто мучити ні себе, ані чоловіка/дружину, ані дітей: розлучення дає можливість зробити позитивний вибір на користь усіх сторін “конфлікту”

3. Бідність

Психологи дослідили цікаву закономірність: чим сильніше ми хочемо вирватися з бідності, тим гірше ми себе в неї заганяємо. Уявіть, ви знайшли гарну роботу з пристойною зарплатнею. Коли одержали її, то замість того, щоб вкласти гроші у вартісну справу, ви хутко накупили собі всіляких цяцьок і розтринькали усі гроші. А чому ви так зробили? Щоб прикрити внутрішній сором і задовільнити незадоволені потреби. Натомість можна і не соромно ходити у джинсах, які ви придбали минулого року та користуватися не найновішим айфоном.

А ще такі люди бояться та уникають спілкування з успішними багатими людьми. І замкнене коло стискається ще гірше.

4. Спосіб фарбуватися

Скільки лиш упереджень самі люди не розгорнули довкола косметики:

 • “Яскраво нафарбована” – розпусниця;
 • “Не нафарбована” – сіра мишка;
 • “Багато тонального крему” – або хоче привернути до себе увагу, або її б’є чоловік;
 • “Взагалі ним не користується” – та в 30 зморшки можна було б вже трошки підрихтувати
 • “Господи, які червоні губи” – точно хоче забрати мого чоловіка;
 • “Які стрілки, як у Полякової” – точно щось ворожить, і цей перелік можна продовжувати до нескінченності.

Ми самі собі вороги, і ми мусимо зрозуміти, що макіяж чи його відсутність — це особиста справа певної людини, не її керівника чи мами, а її власна. Кожна жінка чи дівчина знає і відчуває своє тіло, коли варто підвести очі чи губи, а коли просто чистим личком притулитися до грудей коханого.

5. Фінансові рішення

Люди керують своїм життям так, як вважають за потрібне. Батьки сваряться, що ви купили мотоцикл, а могли придбати нову квартиру? Це ваша особиста справа. Ви купили собі як подарунок на іменини нову прикрасу до браслету Pandora, а подружка лиш заздрісно прицмокнула, — це ваш особистий вибір.

Абсолютно нормально:

 • економити на одязі чи аксесуарах, вкладаючи гроші у більш цінні речі;
 • не позичати людям навіть незначні суми;
 • жити з батьками;
 • працювати не за спеціальністю, та на престижній і улюбленій роботі

6. Брак освіти

Попри всю світову глобалізація та індустріалізацію, у 2018-му році 14% населення планети (а це 1 млрд осіб) були безграмотними. І в багатьох країнах світу вища освіта досі вважається привілеєм.

Якщо ви осуджуєте людину за відсутність чи недостатню освіту, ви робите дуже неправильно, бо критикуєте не саму особистість, а її можливості до навчання. Така критика може призвести до важких психологічних травм і розвитку комплексу неповноцінності.

7. Небажання мати дітей

Наявність чи відсутність дітей, на думку спеціалістів, свідчить про дозрілий характер людини та її вміння приймати зважені й помірковані рішення. Не варто ділити людей на “правильних”, які мають дітей і “тих, з ким щось не так”, бо вони ще не мають спадкоємців.

Навіть більше: неправильно народжувати дітей, бо “вже час”, “всі так роблять”, щоб заповнити душевну порожнечу чи врятувати шлюб на межі розвалу. Якщо ви вже батьки, то будьте ними відповідальними.

8. Самотність

Чому молоду людину — чоловіка чи жінку — які в 35-40 років досі живуть без пари, суспільство вважає диваками й “ненормальними”? Вам не пахне деякою зарозумілістю і вищістю?

Зумійте розрізнити два поняття: самотність і усамітнення. Вам добре самому, ви любите своє життя, — нехай інші залишаються при своїй думці та переконаннях.

А чого соромитеся ви? Не соромтеся — розкажіть усім нам.

Всі ілюстрації та фото з відкритих інтернет джерел

Сподобалось?

Тетяна Чернігівська: “Робіть перерви у навчанні й не бійтеся помилок”

Яку користь для кімнатних рослин дають дріжджі?