8 хитрощів маркетингу, які щоразу обманюють нашу підсвідомість

Сучасний світ неможливо уявити без реклами. Ми стикаємося з нею кожного дня, тому часто не звертаємо уваги і сприймаємо як докучливий білий шум. А маркетологам доводиться придумувати все нові способи впливу на споживача.

Нам в Тутка видалися цікавими деякі хитрощі, які змушують купити товар, навіть якщо ми не збиралися цього робити.

1. Продукти без «шкідливих» складників

Здавалося б, що всі вже давно в курсі маркетингового обману «Без ГМО», проте відповідні написи на упаковках продовжують з’являтися на етикетках часом дуже несподівано. Наприклад, зараз в магазинах можна побачити сіль або питну воду «Без ГМО».

Також виробники в курсі, що наявність букв «Е» в переліку чинить на покупців негативний ефект. Але не вказувати її не можна за законом. Якщо позбутися «Е» зовсім не можна, то можна хоча б скоротити її кількість. Тому деякі «Е» зі складу продукту виносяться на перший план з розшифровкою: «натуральний барвник», «натуральний ароматизатор» і т.д. Суть не міняється, а у покупця з’являється відчуття, що він зробив корисну покупку. Наприклад, Е100 – це куркумін, натуральний жовтий барвник. Низин (E234) і натаміцин (E235) – це натуральні консерванти, продукти ферментації бактерій. І таких прикладів чимало.

2. Секрет розташування

Зверніть увагу, що в рекламі годинників великих брендів стрілки завжди будуть розташовуватися так: 10:10 або 13:50. Це — неписане правило, якого маркетологи намагаються дотримуватися, адже положення стрілок подає покупцеві товар в максимально вигідному світлі.

По-перше, як правило, логотипи виробників знаходяться у верхній частині циферблату і розташування стрілок на 10 і 2-гій годинах створює рамку навколо логотипу, тим самим виділяючи його. По-друге, такі стрілки нагадують посмішку, і це впливає на підсвідомість.

3. Креативний сторітелінг і міфи

Люди обожнюють історії, тому розповісти щось захопливе про продукт, щоб його купили, — поширений рекламний хід. Сюди відносяться різні «оздоровлювальні», «омолоджувальні» властивості, які підтверджуються дослідженнями, «думками лікарів», розповідями знаменитостей, тестами, опитуваннями та т. д. Але не потрібно забувати, що такі дослідження можуть проводитися спеціально на замовлення компанії.

Найчастіше такими міфами обростають різного виду харчові добавки, корисність яких важко перевірити пересічному споживачеві. Наприклад, ягоди годжі, зелена кава, різні трави, насіння.

4. Ефект ментальної взаємодії

Маркетингові та психологічні дослідження засвідчили: у рекламі дуже важливо стимулювати ментальну взаємодію з покупцем. Дивлячись на товар, клієнт повинен представити, що він вже володіє ним, і, звичайно, не втриматися від покупки.

Наприклад, у 2012 році дослідники Райан Елдер і Аріадна Крішна продемонстрували учасникам експерименту рекламу чашки. Виявилося, що люди з більшою ймовірністю хотіли придбати товар тоді, коли ручка чашки була обернена вправо, тобто в бік провідної руки для більшості людей. Чашка розташована так зручно, що здається, можна прямо зараз взяти її і випити кави.

5. Оформлення в червоному і синьому кольорі

Теоретики кольору вважають, що відтінок впливає на пізнання і поведінку через асоціації. Наприклад, ми зазвичай асоціюємо червоний колір з небезпекою, помилками, тому він активізує спосіб мислення, пов’язаний з механізмом уникнення небезпеки. При активації такого типу мислення людям легше зрозуміти свої проблеми.

Тому, якщо в рекламному оголошенні описується проблема, яку вирішує ваш продукт, червона колірна гамма викличе сильну потребу в товарі.

Синій же використовується для оформлення повідомлення про вигідну пропозицію. У порівнянні з червоним кольором синій пов’язаний зі «зближенням», сприятливим середовищем, приємною користю.

Одне з досліджень визначило, що для реклами зубної пасти, яка запобігає карієсу, підходить оформлення в червоному кольорі, а для тієї, яка відбілює зуби, — в синьому.

6. Хитрощі упаковки

Іноді виробники вдаються до зовсім простих хитрощів. Наприклад, роблячи упаковку привабливою зовні, але при цьому скорочуючи кількість товару всередині. Але деякі хитрощі не можна помітити відразу. Одна з них — це збільшення діаметру отвору в тюбику із зубною пастою. Споживач не звертає уваги на такі дрібниці, проте паста витрачається набагато швидше, тому що легко і непомітно вичавлюється. Тому йти за нею в магазин приходиться частіше.

7. Використання «магії погляду»

Людям властиво іти за пильними поглядами інших. Ця риса допомагала древнім людям швидше виявляти загрози, а еволюція укоренила цю здатність в нашому мозку.

Таку схильність використовують маркетологи в рекламних кампаніях. Наприклад, якщо погляд моделі спрямований на товар або кнопку заклику до дії, то шансів, що його куплять і натиснуть на кнопку, більше. А ось фронтальні зображення привернуть увагу до головного героя замість товару.

8. Тиск на емоції

Вважається, що реклама повинна зачіпати важливі емоції: страх, любов і прихильність, почуття ностальгії, здивування, сміх, щастя, схвалення і підтримку. Якщо вони є, споживач ні за що не забуде цю рекламу.

Наприклад, якщо пекарня рекламує пиріг «зовсім такий, як у бабусі», то така реклама торкнеться відразу кількох емоцій: прихильності, ностальгії, підтримки, схвалення, любов.

А ви помічаєте викрутаси маркетингу? Купували щось просто тому, що реклама взяла за живе?

За матеріалами