9 дуже дивних фактів про спідню білизну

Жодна сучасна людина не обходиться сьогодні без спідньої білизни. Час витрачаємо на те, щоб обрати ідеальні розміри, тканину й форму, цінуємо спіднє за легкість, зручність та якість. Та так було не завжди — ці предмети гардеробу не були такими зручними. І скільком людям довелося докласти зусиль та уяви, щоб спіднє стало дійсно зручним.

Нас в Тутка зацікавило питання, як змінювалася позиція суспільства щодо спідньої білизни впродовж віків. Порівняємо звички людей минулого століття та представників нашої епохи.

1. Зразок сучасного бюстгальтера пошили за одну ніч

До 1914-го року бюстгальтери виглядали як корсети. Власне, вони і були корсетами, хоча дещо вкороченими. Модні сукні змінювалися блискавично, до спіднього ж такі новації доходили не так швидко. Врешті, жінкам терпець увірвався. Мері Фелл Джейкоб, уродженка Нью-Йорку, вигадала цей корисний атрибут за декілька годин до його представлення публіці. Для неї виявилося неможливим одягнути корсет під напівпрозору сукню з відкритою спиною, тож жінка взяла дві напівпрозорі носові хустинки і зшила їх докупи. Отак і народився бюстгальтер.

Пізніше вона запатентувала свій винахід та навіть розпочала його пошиття, та через небажання чоловіка бачити її у бізнесі змушена була відмовитися від справи. Компанія the Warner Brothers Corset купила в неї патент за $1500 і заробила на ньому щонайменше $15 мільйонів.

2. Перші нічні панталони мала честь носити лише знать, і то не лише жінки

Звичка носити нічні панталони прижилася лише в епоху Середньовіччя, а до цього часу люди спали або голяка, або в тому одязі, який носили протягом дня. Таке спіднє вироблялося з дорогої, легкої тканини, тож дозволити його собі могла лише заможна людина. Чоловіки любили панталони так само, як і жінки.

Нічні панталони дожили свого віку до кінця XIX століття. Далі їх замінила піжама.

3. На честь жіночої підв’язки було засновано цілий орден. Він існує і досі

Лицар Альберт Тайлер — Церемонія підв’язки

Згідно з легендою, Найшляхетніший Орден Підв’язки (заснований 1348 року), до складу якого може входити не більше 24 членів, має досить цікаву історію. Під час балу графиня Солсбері, яка удостоїлася честі танцювати з самим королем Англії Едуардом III, загубила свою підв’язку. Коли з кутів залу почали доноситися глузливі хихотіння, монарх підняв загублений предмет і повернув власниці, кажучи: “Сором тому, хто насміхається з таких речей”. Це й стало девізом ордену.

Підв’язку традиційно одягають наречені під весільний одяг.

4. Перший спортивний топ було виготовлено з… чоловічої спідньої білизни

У 1977-му році троє жінок — Хінда Міллер, Ліза Лайндолл та Палмер Сміт запатентували новий одяг — джоґбра чи простіше спортивний топ (jogbra – оригінальна назва винаходу, походить від словотвору англійською мовою: скороченої назви легкого бігу підтюпцем jogging – звідси взяли корінь jog та власне сама назва бюстгальтера – bra, – прим.перекл.) Панянки, які обожнювали бігати, зрозуміли, що звичайний екземпляр спідньої білизни не міг забезпечити достатнього рівня комфорту — тож за лічені години звичайні чоловічі труси стали новинкою для жінок.

5. Бренд Victoria’s Secret розробив найдорожчу білизну у світі

Найдорожчий зразок бюстгальтера знаменитої торгової марки у 2001 році демонструвала модель Жизель Бюндхен. Білизну прикрасили 1300 коштовних камінчиків, в тому числі й сіамські рубіни.

6. “Надувний” бюстгалтер використали для створення пуш-ап ефекту

Еталоном жіночого красивого тіла 1950-1960-х років були пишні груди та худенька талія. Жіночки, пропорції тіла котрих не досягали зазначених норм, вдавалися до різноманітних хитрощів: у бюстгальтери підкладали шкарпетки або бавовняні клаптики тканини. Саме тому американська компанія Frederick’s of Hollywood почала виготовляти бюстгальтери з пуш-ап ефектом.

Винайшли також і “надувні” бюстгальтери, котрі дарували панянкам бажані об’єми. У чашки вкладалися спеціальні знімні частини. У 50-х роках минулого століття такі речі були на піку моди. Та жінкам приходилося пильнувати, щоб вставки не вистрибнули з грудей у найбільш невідповідний момент. Особливо на очах у численного натовпу.

Виконавчий директор компанії, яка вигадала бюстгальтери з пуш-ап ефектом

7. Футболки для чоловіків мали носитися під одягом. Аж доки їх не почав носити Марлон Брандо

Важко в це повірити, та до 1950-х років футболки носилися як спідня білизна. Вийняток становили фізична праця та заняття спортом — в цих сферах життя допускалося знімати спіднє. Допоки у 1951-му році на екранах у футболці, яка тісно обтягувала його тіло, не з’явився Марлон Брандо зі своїм “Трамваєм “Бажання”. Успіх новації чоловік закріпив стрічкою “Дикун”, а пізніше цим відзначився уже Джеймс Дін у кінофільмі “Бунтівник без причини”. Відтоді чоловіки щодня носять футболку як незамінний елемент свого стилю.

8. В Японії продають бюстгальтери для чоловіків

Створені виключно з лікувальною метою. За даними вчених, така спідня білизна для чоловіків знижує тиск та зміщує центр гравітації, що падає на чоловічі груди. Попереджують деформації, та не вказано, чи виріб може скоригувати вже наявні деформації.

9. В Мексиці винайшли спеціальний бюстгалтер, який дав змогу діагностувати рак грудей

Хуліан Ріос Канту, 18-річний студент з Мексики, розробив бюстгалтер, що допомагає діагностувати онкологію молочної залози. Хлопця надихнув випадок його мами, яка змогла подолати недугу. Виріб називається EVA, він оснащений 200 чутливими датчиками, що вимірюють температуру і реагують на зміни розміру та ваги молочних залоз. Уся зібрана інформація скеровується до спеціального застосунку, де й аналізується. Розробники наголошують, що для одержання достовірних висновків варто носити бюстгалтер 1-1,5 години на тиждень. Поки винахід знаходиться на етапі розробки.

А вам були відомі такі цікаві факти про спідню білизну? Може, й самі маєте чим поділитися?

За матеріалами