9 помилкових цінностей, які нав’язує нам сучасне суспільство

В дитинстві здавалося, що коли ми підростемо, то нарешті отримаємо можливість робити так, як нам насправді хочеться. А насправді з’ясувалося, що наше життя цікавить абсолютно всіх: батьки терміново вимагають якомога більше онуків, друзі радять відкривати свій бізнес, а виробникам різноманітних товарів просто необхідно, щоб в цьому сезоні ви ходили в леопардовій спідниці та з 13 айфоном. І кожен другий готовий розповісти вам, як правильно жити. Тому що «треба» і «всі так роблять».

Нам в Тутка соромно це визнати, але практично кожен з нас хоча б один раз потрапляв у ці психологічні пастки та починав думати акуратно вкладеними в його голову штампами.

1. «В успішної людини повинні бути машина, квартира та айфон останньої моделі»

У сучасному суспільстві активно пропагується життя заради задоволення, яке варто відчувати в основному від покупок нових гаджетів, «чарівних» парфумів або, насамкінець, сковорідок з антипригарним покриттям. Одночасно нам нав’язується модель поведінки дитини, яка хоче нову іграшку в цей момент (абсолютно правильно, саме ці 2 слова входять в більшість рекламних текстів).

І неважливо, що через придбання айфона останньої моделі доведеться півроку харчуватися локшиною з пакетів, а найдорожчий джип буде простоювати в гаражі, тому що елементарно немає коштів на його обслуговування.

2. «Чим я гірша за телезірку?»

В наші дні психологи виділяють такий феномен, як імітація стилю життя інших соціальних груп. Інакше кажучи, це спроби наслідувати телезірок і бізнесменів, яким вистачає грошей на будь-які примхи.

Зрозуміло, що у дівчини з невеликого містечка навряд чи вистачить грошей на цю сукню від кутюр, розкішний відпочинок на Мальдівах і пластику грудей в дорогій швейцарській клініці. Проблема в тому, що вона несвідомо буде вважати себе гіршою за будь-яку діву з обкладинки журналу та з роками заробить добрячий комплекс неповноцінності.

3. «Не можу жити без Інстаграму»

Тут все просто: чим більше у тебе красивих світлинок в соцмережах, тим ти краща й успішніша. Принаймні з точки зору тих, кому не пощастило поїхати в цьому році у відпустку або не вистачило грошей на дорогий ресторан.

У психологів на цю тему інша думка: вони вважають, що у любителів виставляти своє життя напоказ формуються нарцисичні риси, а відвідувачі їх сторінок можуть почати страждати від банальної заздрості та навіть заробити депресію.

4. «Я з усіх сил намагаюся бути гарною мамою»

Якщо ти не замучена – ти не мама. Приблизно під таким девізом проходить життя багатьох жінок після народження дитини. Особливо, якщо вони віддані читачки глянцевих журналів, на сторінках яких публікується купа порад з розвитку і виховання.

При цьому в такої зразкової мами часто абсолютно не залишається часу на себе, а педагоги та психологи вже б’ють на сполох, наголошуючи, що через батьківську надтурботу нинішні діти не вміють самостійно приймати рішення та не здатні сконцентруватись на навчанні.

5. «Соромно бути кухарем або швачкою»

З роками в нашому суспільстві сформувалося уявлення, що людина без вищої освіти відноситься до «нижчої касти», а з отриманням диплома вона автоматично стає чудовим фахівцем, перед яким відчиняються двері найпрестижніших компаній.

Так ми практично повністю втратили повагу до простої праці. Мало хто з нинішніх школярів відкрито заявить, що мріє стати швачкою або електриком. А вже якщо ти народився в сім’ї медиків, то про кар’єру перукаря навіть заїкатися не можна.

6. «Несіть сюди мій перший мільйон»

Багато людей серед нас зовсім не готові повільно підніматися кар’єрними сходами та заробляти собі репутацію гарного фахівця. Набагато легше піти на один з поширених в мережі тренінгів, де розкажуть, як погано працювати «на когось», і порадять вирватися з офісу на волю.

Через нав’язане суспільством прагнення до швидкого успіху люди не збираються ставати професіоналами у своїй справі. Вони скачуть від однієї роботи до іншої, сподіваючись, що хоча б десь на них без жодних зусиль впадуть шалені гроші та загальне визнання.

7. «Дві години перед дзеркалом – і натуральний макіяж готовий»

Бідні жінки зараз опинилися буквально між двох вогнів. Начебто в моді натуральна краса, для підтримання якої досить мінімум косметики. Але одночасно нам нав’язується, що бути красивою – це знаходитися в курсі останніх модних трендів і вміти наносити макіяж майже на рівні професійного візажиста.

Недарма в останні роки все більше жінок відмовляються від «тиранії макіяжу», не соромлячись своєї природної краси та заодно заощаджуючи час, проведений біля дзеркала.

8. «А куди ви в цьому році їздили?»

І якось ніяково відповісти, що нікуди. Або вже в 5-й раз поспіль провели відпустку в улюбленій Італії. Або (що ще гірше) у черговий раз взяли all inclusive в турецькому готелі й 2 тижні ліниво перекочувалися від пляжу до «шведського столу».

Все це завдяки сучасній стихійній моді на подорожі та негласному змаганні «хто відвідав більше країн». Відпустка в Індії, вікенд у Франції, бізнес-тренінг на Мальдівах – все заради того, щоб отримати максимум вражень і запостити красиві фотки в Інстаграм.

9. «Найголовніше – це твій комфорт. Чужі проблеми тебе не стосуються»

Уявіть, що ви посковзнулися на асфальті з льодом, впали прямо посеред людної вулиці та пошкодили руку. А тепер спробуйте вгадати, як відреагують на це перехожі. У кращому випадку вас будуть обходити, в гіршому – нишком знімати на телефон. Зате на того, хто спробує вам допомогти, будуть дивитися косо: навіщо допомагає, невже готовий бездарно витрачати свій дорогоцінний час?

І, здавалося б, що може бути легше та природніше, ніж допомогти тому, хто цього потребує. Проте пора лицарів та добродіїв назавжди закінчилася, змінившись модою на байдужість до ближніх.

Джерело