Буває, що мама виходить з берегів, бо вона теж не залізна

Буває так, що мама впадає у відчай, бо вона теж не залізна. Зазвичай до цього призводить ланцюжок різноманітних подій.

Наприклад, зранку хтось маленький дуже довго сидів у ванній, а потім навідріз відмовився одягати сукню, бо  хотів неодмінно вчорашню, вже випрану і тому мокру. Потім, коли ця драма все-таки була подолана, ця ж маленька людинка довго копирсалася в тарілці з яєчнею і під кінець сніданку кинула шматок хліба з маслом на підлогу.

Потім мамі зателефонував кур’єр і в досить зухвалій формі повідомив, що він сьогодні не приїде, а приїде завтра, тому що вас у нього багато, а він один. І хоча мама відразу ж зателефонувала в фірму і трохи відвела душу, осад залишився. (Краще б, звичайно, залишилися продукти, які він не привіз).

Після цього з’ясувалися відразу дві речі: по-перше, курка, куплена вчора і призначена для сьогоднішнього обіду, пахне так, що нею навряд чи спокусяться навіть бродячі собаки, коли вона буде віднесена туди, де їй тепер місце, а по-друге, на роботі все полетіло до біса і треба негайно з цим щось робити.

Мама готує обід з повітря, вирішуючи робочі запитання і розважаючи дитину, а тут якраз підходить час бігти в школу за старшою дитиною, але молодшу це мало турбує, тому що вона хоче гратися, а потім, коли все-таки погоджується йти, з’ясовується, що їй треба на горщик, і сидіти на ньому мусить ніяк не менше півгодини, і неодмінно в оточенні всіх своїх улюблених двадцяти іграшок. Нарешті, коли вся обов’язкова церемонія дотримана (попити на дорогу – ці рукавиці не хочу! – дідько, куди поділися штани! – здається, я забула гаманець), всі біжать за старшою, гуляють, купують продукти, приходять назад, мама обводить божевільним поглядом квартиру і розуміє, що тут легше все знести і відбудувати заново, ніж розгрібати.

Діти сідають обідати за маленький стіл і тим часом сваряться – тому що насправді обом потрібна одна і та ж ложка. Мама намагається всіх заспокоїти, але у кожної – своя правда. Нарешті всі їдять і настає тимчасове затишшя. Молодша абияк з’їдає суп, береться за пюре, але видно, що їсти вона не хоче, не стільки їсть, скільки розмащує його по тарілці й навіть по столі, і дуже радіє.

І тут мама виходить з берегів.

Спочатку вона сварить молодшу. Потім кричить, що всі свині і що вона живе в свинарнику. Що вона тільки те й робить, що прибирає і готує. Що не можна так ставитися до їжі і до чужої праці. Що їй все це набридло і вона сама вже не знає чого хоче. Тим часом вона штовхає іграшки, розкидані на підлозі, розштовхує книги і одяг з канапи, а потім лягає на підлогу і лежить в позі морської зірки – мовляв, робіть що хочете.

За маленьким столом тихо. Молодша схлипує. Старша відкладає свою вилку і співчутливо дивиться на маму. Потім бере вилку молодшої – тієї молодшої, яка не давала їй улюблену ложку, вічно все за нею повторює і взагалі не дає спокійно жити, – і ласкаво-ласкаво говорить їй:

– А давай ми зараз поїмо, а потім намалюємо все, що ми з’їмо? Хліб, картоплю, чай?

Молодша дивиться на неї великими заплаканими очима і киває. Сльози висихають. Вона підсувається і притискається до сестри, і старша посміхається їй:

– Давай це буде зоопарк, а твій рот – клітка? Заганяємо тигра в клітку! А тепер приїхав слон – запускайте його додому! А ось мавпочки – хутчій їх теж на місце!

Мама лежить поруч, і тепер уже вона схлипує, і не може зупинитися. Вона сідає на підлозі біля дітей і щосили притискає їх до себе, а старша дивиться на неї таким же поблажливим і нескінченно люблячим поглядом, як на молодшу, гладить її вільною рукою  волосся і повторює:

– Ти найкраща мама, ти найкраща мама…

Автор Ксенія Кнорре