in , , ,

Чому сьогодні у нас знижується рівень інтелекту? Вчені намагаються знайти пояснення

Сьогодні ми можемо знаходити будь-яку інформацію за лічені секунди; здобувати освіту, не виходячи з дому, і спілкуватися з людьми по всій земній кулі. Проте, як виявили вчені, у другому десятилітті XXI століття рівень інтелекту людства почав неухильно знижуватися.

Ми в Тутка засмучені тим фактом, що наші ровесники 30 років тому були розумнішими за нас, і хочемо зрозуміти, чому так відбувається і чи треба терміново заховати телефон і сідати за книжки.

Людство дійсно тупіє?

Вчені десятиліттями відстежують зміни рівня інтелекту людей різних вікових груп за допомогою тесту на IQ. Середнім значенням вважається 100 балів, а IQ менше ніж 70 часто кваліфікується як розумова відсталість.

З 1909 до 2013 року людство ставало розумнішим завдяки поліпшенню умов життя, доступу до освіти й розвитку технологій. Цей статистичний феномен отримав назву «Ефект Флінна». Однак з 90-х років темпи зростання показника IQ почали знижуватися, а з 2013 року зростання змінилося спадом.

Цю тенденцію спостерігають дослідники в цілому світі. У 2000 році середньосвітовий показник IQ склав 90,31 бала. Вчені прогнозують, що до 2050 року він впаде до 86,67 балу. Якщо рухатися такими темпами, через півтора століття доросла людина буде мати інтелект 9-річної дитини.

Інтернет замінив пам’ять

Причини глобального зниження рівня інтелекту достеменно невідомі. Але вже сьогодні експерти проводять дослідження і будують гіпотези. Згідно з однією з них, наші розумові здібності страждають від того, що ми все більше залежимо від смартфонів та інтернету.

Дійсно, тепер немає потреби тримати в голові інформацію, яку можна практично миттєво знайти в мережі. Не треба більше вміти обчислювати усно чи запам’ятовувати дорогу, адже є калькулятор і GPS-навігатор. В результаті видатний ерудит програє в інтелектуальній грі простому школяреві зі смартфоном.

Все це забирає у сучасної людини мотивацію тренувати свій мозок. Подібно до того, як фізична сила колись перестала бути перевагою, сьогодні своїх переваг позбуваються ерудиція і пам’ять.

Погана екологія

Несприятлива екологічна ситуація впливає на мозок ще в материнській утробі. IQ дітей 4-6 років, народжених в найбільш забруднених регіонах США, виявився на 2 бали нижчим, ніж показники їх однолітків в містах з кращого екологією.

Втім, шкідливі викиди в атмосферу сприяють зниженню інтелекту людей в будь-якому віці, кажуть дослідники. Парникові гази погіршують наші концентрацію, пам’ять і вміння приймати рішення.

Дослідження, проведені в Китаї за участю 20 тисяч осіб, визначили, що забруднене повітря впливає насамперед на схильність до математики та вивчення мов. Причому чоловіки більш схильні до його впливу, ніж жінки. В особливій групі ризику люди старші за 64 років, яким висока концентрація вуглекислого газу в атмосфері загрожує деменцією.

«Забруднене повітря може знизити наш інтелект в масштабах, порівнянних з роком навчання. Це грандіозно».

Вчений Єльського університету Ксі Чен (Xi Chen)

Що робити? На жаль, покращення екологічної ситуації, особливо у великих містах, довгий і нелегкий процес. Але вже сьогодні фахівці радять більше дихати свіжим повітрям і встановлювати очисні фільтри в будинках і офісах.

Успішні люди менше розмножуються

У розвинених країнах жінки з високим рівнем освіти й успішною кар’єрою набагато частіше або взагалі відмовляються мати дітей чи народжують тільки одну дитину. А в соціальних групах з низькими прибутками показники дітонародження вищі. Але це зовсім не означає, що дитина з освіченої родини розумніша за сільського хлопчака.

Твердження про те, що інтелект залежить від генетичних факторів («у розумних людей народжуються розумні діти»), багато вчених сьогодні піддають сумніву. При цьому діти з «розумних» сімей (а їх народжується все менше) мають більше можливостей для отримання освіти та розвитку інтелекту. Тому скорочення народжуваності в середовищі соціально благополучного населення дійсно може впливати на глобальні показники IQ.

Жирна та солодка їжа

Раціон середньостатистичного жителя Землі за останні 100 років значно змінився. Це теж вплинуло на інтелект. За даними Всесвітньої продовольчої організації ООН, людство за останні 50 років почало вживати більше тваринного жиру і цукру.

Мозок працює повільніше не тільки коли ви споживаєте надмірну кількість цукровмісних продуктів — фрукти у великих кількостях теж негативно впливають на його діяльність.

Насичені жири (червоне м’ясо, молочні продукти, кокосова і пальмова олії) руйнують нейронні ланцюжки, які відповідальні за мотивацію. А ось жирні кислоти омега-3, що містяться в рибі, насінні та горіхах, навпаки, захищають нейрони від пошкоджень.

Час переглянути IQ-тести

Методи вимірювання рівня інтелекту, можливо, варто переглянути, роблять висновок дослідники. Нові технології змінили життя людини, і мозок пристосовується до нового середовища. Неминуче деякі функції стають менш значущими, при цьому зростає роль креативного мислення.

Саме розвиток уяви й творчих здібностей в XXI столітті виходить на перший план. Успішними стають люди, здатні генерувати свіжі ідеї. Стандарти IQ-тестів, встановлені в минулому столітті, можливо просто-напросто вже застаріли.

«Мені здається, нам треба визнати, що з плином часу люди стикаються з іншим, на відміну від своїх предків, інтелектуальним досвідом у зв’язку з використанням таких технологій, як, от наприклад, соціальні мережі. Те, як проявляється їх інтелект, теж змінилося. Методи освіти повинні пристосуватися до цих змін».

Професор психології Королівського коледжу Лондону Робін Морріс

Напевно, все ж не варто відмовлятися від калькулятора або навігатора. Замість цього вчені радять частіше забувати про смартфон і братися за книжку.

Лайфхак: як тримати мозок у тонусі

«Моїми вихователями були насамперед книги. А потім вже батьки».

Ілон Маск

Саме наукову фантастику викладачі різних дисциплін в Стенфордському університеті радять своїм студентам читати для розвитку мислення й уяви. Глава SpaceX Ілон Маск в дитинстві проводив за читанням такої літератури по 10 годин на день. Втім, як з’ясувалося, захоплення книгами будь-якого жанру стимулює мозкову діяльність.

Причому корисне не тільки вдумливе вивчення й аналіз тексту, а й читання для задоволення. Коли ми читаємо, завдяки «ефекту занурення» уявляємо себе на місці героя. Це активізує ті ділянки мозку, які до цього не були задіяні. Під час перегляду телевізора або захоплення комп’ютерними іграми такого ефекту не спостерігається.

А що ви думаєте про тести на IQ? Чи варто їм довіряти?

Сподобалось?

Добірка фактів про звичні нам рослини, яка здатна здивувати навіть вчителів біології

Мріям варто здійснитися — в шлюбі чи поза ним