Чому суспільство забороняє жінкам старіти і вимагає в 35 виглядати на 20

У всі часи жінки хотіли мати достойний вигляд: Клеопатра купалася в молоці, а римлянки проводили в лазнях багато годин, щоб зволожити шкіру. Якщо бути відвертими, бажання бути красивою і молодою притаманне кожній з нас. Однак сьогодні юність зробили буквально культом, а ознаки віку стали чимось ганебним: зморшки треба розгладити, сивину – зафарбувати, руки і шию – сховати під одягом. Чому природні зміни жіночого тіла перетворилися на табу?

Тутка з’ясував, хто винен у тому, що жінки бояться старіти. Виявляється, декому вигідна ваша нелюбов до своїх недосконалостей.

Цікаве
Loading...

Неприйняття старості закладене в нас природою

Старіння – невід’ємна частина нашого життя. І, здається, найсумніша. Ми боїмося віку, тому що разом з ним приходять хвороби й безпорадність, тіло стає в’ялим, а пам’ять притуплюється.

Вчені кажуть, що неприязнь до старості закладена в нас генетично. Еволюція влаштувала так, що ми за запахом можемо визначити здатність до продовження роду. З точки зору природи, людина, нездатна розмножуватися, – непридатний матеріал.

Однак найбільше старість, яка наближається, б’є по жінках. Крім проблем зі здоров’ям, ми, жінки, «повинні старіти гідно». Це означає, що жінці 40+ годиться приховувати сивину, зморшки, тримати тіло в тонусі. І ще сотні всіляких «треба», часто взаємовиключних: не робиш ін’єкції ботоксу – запустила себе, робиш – обколола обличчя і стала схожа на опудало.

Старіти страшно, а для жінки ще й соромно. Сучасний культ молодості забороняє нам виглядати на свій вік. Навіть зірки Голлівуду на кшталт Джилліан Андерсон зазнають нападів критиків в Інтернеті: глядачі не хочуть приймати природну зовнішність.

Що й казати про звичайних жінок – ми звикли думати, що після 30 життя закінчується. Навіть модні журнали радять дівчатам використовувати антивікову косметику з 20 років і пропонують боротися зі зморшками задовго до їх появи. З найбільш юного віку дівчата переконані, що старість – це щось неприємне й відразливе. Однак страх перед віком не виникає сам по собі: світові відомі конкретні люди й обставини, які винні в тому, що жінки бояться старіти.

Хтось повинен купувати креми проти зморшок і робити омолоджувальні процедури

На бажанні жінок бути молодими живе ціла індустрія:

  • 62% жінок, віком 35-54 років користуються кремами проти старіння;
  • за один рік у Великобританії здійснюється 28 тисяч косметичних процедур (підтяжки, ін’єкції ботоксу й схожі до них).

За найскромнішими підрахунками, чиста виручка компаній, які продають «молодість», складає $ 200 млрд. Креми проти зморшок, сироватки від розтяжок, фарба для волосся й схожі продукти роблять власників виробництв мільйонерами. Корпорації підтримують міф про те, що старість відразна і неприродна. Якщо ви не повірите цьому, хто буде купувати сотні баночок і пляшечок?

Однак є одне величезне але: вчені до сьогодні не знають, чому ми старіємо. Кілька років тому біологи розібралися у механізмі старіння найпростіших дріжджів, а організм людини – річ набагато складніша і незрозуміла. Лікарі й генетики тільки припускають, що зморшки можуть з’являтися від сонця, впливу вільних радикалів або виснаження стовбурових клітин. Але це, як то кажуть, не достеменно.

Креми і процедури з «чудодійними» компонентами на зразок риб’ячої ікри або ліпосом можуть допомогти, а можуть виявитися непотрібними. Еліксиру вічної молодості не існує, зате ринок омолоджувальної продукції – ось і він. Ціла галузь промисловості працює на те, щоб у вас виник логічний ланцюжок: гладка шкіра + пружні сідниці + [ потрібне вибрати ] = щастя.

У 40 жінка стає «невидимою» для працедавця

Кажуть, що в 40 життя лиш починається. Але тільки не в кар’єрі. Жінки бояться стати нікому не потрібними, і це цілком обґрунтовано:

  • Зарплата жінок і так менша, ніж у чоловіків, а після 40 навіть надій на її підвищення немає. У цьому віці жінка стикається з кар’єрною межею: їй немає куди розвиватися. У чоловіків ситуація прямо протилежна: з роками їх більше цінують на роботі та в товаристві.

Жінки відчувають на собі відразу два негативних соціальних ефекти. Це ейджизм – упереджене ставлення до людини через вік. І сексизм. Іншими словами, бути жінкою в світі бізнесу – важко, а дорослою жінкою – ще важче. На це є дві причини:

  • Дискримінація погано впливає на здоров’я. Жінки у віці 50+ повідомили дослідникам, що 30% робочого часу їх тривожать депресивні думки. Зрештою все це переростає в соматичні захворювання.
  • Соціологи кажуть, що проблеми з ейджизмом у жінок починаються із запитання: «Хто буде сидіти вдома і виховувати дітей?» Традиційно цим займаються жінки і втрачають як мінімум кілька років кар’єри. Чоловіки рідше беруть відпустку по догляду за дітьми через страх втратити щось важливе на роботі.

В усьому винні чоловіки?

У минулому році мережу підірвала світлина Тома Круза і Келлі Макгілліс «до» і «після». Інтернет-коментатори пройшлися по зовнішності актриси, яка виглядає старшою від свого екранного партнера.

В англійській мові є вислів: «Чоловіки старіють як вино. Жінки – як молоко». Незважаючи на популярність ідей фемінізму та емансипації, жінки не відвоювали собі права старіти так, як їм хочеться.

Суспільство ніби призначає жінкам «термін придатності», бо в іншому випадку «час не стоїть на місці». Коли цінність особистості визначається її здатністю до дітонародження, виникають перебої. Однак психологи кажуть, що причина негативного ставлення до свого віку – в самих жінках, а чоловіки тут ні при чому:

«Страх перед віком – це страх жінки залишитися сам на сам з собою, тому що собою вона насправді не є. Вона не може себе утримувати, вона не може себе розважити, вона не вміє бути щасливою сама по собі, у неї немає друзів і близьких, які б були з нею поруч, тому що вона – цікава особистість, поза гендерною приналежністю. Вона себе почуває тільки товаром на ринку, де жінки пропонують, а чоловіки вибирають».

Михайло Лабковський

Страхи, комплекси, невпевненість в собі – найбільші причини неприйняття старості. Можливо, якщо ми будемо любити себе трішки більше, то й довколишні будуть ставитися до нас по-іншому? Яскравий приклад любові до себе – Селін Діон. У 50 років співачка стала знову іконою стилю, не приховує зморшок і носить одяг «не за віком». Вона абсолютно органічна тут і зараз.

Глянцеві журнали, Голлівуд і реклама вселяють нам страх перед віком?

Глянцеві журнали і Голлівуд підливають масла у вогонь. Актриси і моделі ніби проходять процедуру замороження в 30-40 років і далі не старіють. У «фабрики мрій» суворі закони:

«Колись люди похилого віку користувалися послугами пластичного хірурга, щоб виглядати як 28-річні. Але сьогодні в Голлівуді навіть 28-річні вже роблять пластику. Суспільство змусило нас повірити в те, що ціле своє життя ми повинні виглядати, як 18-річні моделі».

Клінт Іствуд

Знаменитостей можна зрозуміти: красиве обличчя і тіло допомагають їм заробляти гроші. У їхньому випадку культ молодості – комерційна необхідність. На думку режисерів, старість не може бути привабливою і глядачі охочіше підуть на фільм, якщо там є молоді герої. Але так не може тривати вічно.

Часи змінюються, і частка населення похилого віку стрімко зростає. В Японії, наприклад, це 30%, а в Італії – 20%. На сцену виходять нові герої – активні люди середнього і старшого віку. Тепер приховувати зморшки немодно і, навіть навпаки, дорослі люди стають героями фільмів і рекламних роликів.

Ще 10-15 років тому ніхто не міг подумати, що героєм бойовика може стати жінка пенсійного віку. У 2019 на екрани виходить «Термінатор: Судний день» і Лінда Гемільтон повертається у бойові лави. Нагадаємо: Лінді 63, і вона буде рвати на шмаття роботів SkyNet.

Можливо, глядачі вже надивилися на ангелоподібних дівчат з 5-м розміром грудей і хочуть бачити реальних людей? Або маркетологи і режисери нарешті збагнули, що дорослі люди – повністю платоспроможна аудиторія, і вирішили охопити й її? У будь-якому випадку сьогодні можна без сорому називати свій паспортний вік.

Бонус: у нас є дві новини – погана і добра

Спочатку погана: люди середнього віку почуваються особливо нещасними. На період між 35 і 50 роками припадає найбільш депресивний час нашого життя. Причому жінкам цього самого нещастя дістається більше, ніж чоловікам. До середнього віку на нас навалюється купа проблем: невпевненість в майбутньому, кар’єрні труднощі, догляд за дітьми і старшими родичами.

Жінкам доводиться поєднувати кілька соціальних ролей, і від цього вони відчувають емоційний дискомфорт (смуток, безсилля, про що й сигналізують вченим).

А тепер гарна новина: з віком щастя стає більше. А все завдяки нейропластичності. Це – властивість людського мозку змінюватися під дією досвіду, пристосовуватися до різних обставин, тобто речі, які колись здавалися жахливими (згадайте підліткові страждання), вже так сильно не хвилюють. Отож, як кажуть британські вчені, після 50 років рівень щастя неухильно зростає і досягає максимального піку до 70 років.

А ви боїтеся цифри в своєму паспорті чи не звертаєте уваги на вік?

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Завантаження...

Пов'язані статті

Back to top button
Close