Чому традиційна модель сім’ї більше не робить людей щасливими

Сімейні цінності за останні 30 років сильно змінилися: люди не поспішають реєструвати шлюб, народжувати дітей, і все більше з’являється тих, хто вважає за краще жити самому. На зміни свідомості суспільства вплинуло багато чинників, кожен з яких ми розглянемо в статті. А вкінці ви дізнаєтеся, до чого такими темпами може прийти людство.

Тутка спробував розібратися в причинах, через які з’являється все більше тих, для кого створення сім’ї та продовження роду — не найважливіша мета в житті.

1. Чим більше освічених людей, тим нижча народжуваність

Цікаве
Loading...

У всьому світі люди почали замислюватися про народження первістка набагато пізніше, ніж це робили їхні предки. Ця тенденція найсильніше помітна в розвинених країнах: середній вік, в якому жінка вперше зважується стати мамою, – 30-34 роки, а кількість тих, хто пізнав радість материнства в 40-44, зросла вдвічі, як і тих, хто твердо вирішив НЕ пробувати себе в ролі батька.

У країнах, що розвиваються народжуваність також впала: якщо в 60-х роках жінки народжували в середньому по 6 дітей, то зараз — близько 4, а в деяких регіонах — не більше 2.

2. Застаріла схема робочого розпорядку

З кожним роком все більше компаній розуміє, що працівник не може залишатися продуктивним протягом 8 годин 5 днів на тиждень. Тому працедавці експериментують з розкладом. Одним з можливих графіків для сучасної людини може стати 4-денний робочий тиждень із зайнятістю не більше 5 годин на день. Але, попри технічний прогрес і перспективу проводити на роботі менше часу, люди працюють більше встановленої норми: 73% трудяться понад 40 годин на тиждень, а 25% – понад 50 годин. У багатьох країнах трудоголізм став звичним соціальним явищем, що, звичайно ж, не сприяє налагодженню особистого життя і не викликає бажання народити дитину.

3. Низькі прибутки

Попри те, що більшість людей працює понад норму, рівень прибутків за останні 30 років помітно впав. Мілленіали — перше покоління з доброю освітою, але при цьому з найнижчою оплатою праці. З того часу, як диплом про закінчення вузу перестав бути рідкістю, а вимоги працедавців збільшилися в кілька разів, пошук роботи та спроба втриматися на місці стали справжнім випробуванням і безперервним джерелом стресу. І в такій економічній ситуації виникає дилема: сім’я чи кар’єра, тому що в реаліях сучасного світу поєднувати це практично неможливо.

4. Бажання встигнути й спробувати все

Якщо раніше молоде покоління дивилося на старших і намагалося перейняти їх досвід, то зараз ситуація прямо протилежна: 30-річні озираються на захоплення і можливості 20-річних, і їм хочеться надолужити «втрачене». Жити самому стало не тільки вигідніше і простіше — тепер є можливість реалізувати себе і приділити увагу власним інтересам.

Американські соціологи провели дослідження, в ході якого з’ясувалося, що чоловіки не готові заводити дитину, якщо це буде заважати їм подорожувати або доведеться пожертвувати власними захопленнями та проєктами. У жінок схожа точка зору, тільки вони намагаються її не оголошувати через можливе засудження і нерозуміння довколишніх.

5. Високі вимоги до партнера

Але далеко не всі люди вибирають самотність добровільно, часто причиною «відлюдництва» стає відсутність ідеального партнера поруч. Згідно з опитуванням, 86% самотніх людей у віці від 18 до 34 років хотіли б колись завести сім’ю, але вони не згодні зв’язувати себе узами шлюбу “для годиться”. І до зустрічі з потрібною людиною люди частіше надають перевагу залишатися самими, ніж погоджуватися на той варіант, який є поруч.

А ті, хто вже перебуває в парі, придивляються до свого партнера довше, ніж це робили люди раніше: в середньому проходить 4,9 року, перш ніж люди вирішують одружитися, що також є причиною пізніх шлюбів та народження дітей.

6. Статистика розлучень

У багатьох країнах понад 50% шлюбів закінчується розлученням: люди все частіше відкладають народження дитини, будучи невпевненими в тому, що проживуть з партнером ціле життя. І ця одна з причин крихкості сучасних сімей: раніше для розлучення були потрібні серйозні причини, а зараз приводом може послужити будь-яка дрібниця.

7. Великий вибір альтернативних видів стосунків

У людей з’явилася безліч альтернатив звичним шлюбним стосункам: гостьові шлюби, вільні стосунки й так далі. А такі застосунки, як тіндер, максимально спростили пошук партнера. Але, попри всі зручності та свободу, якість стосунків все ж постраждала: люди швидко захоплюються і так само швидко забувають одне одного.

8. Нові показники дорослішання

Колись шлюб і народження дитини вважалися першим щаблем у доросле життя. Тепер же це останній пункт, за умови, що людина твердо стоїть на ногах. В наш час люди ретельно зважують всі «за» і «проти» та заздалегідь намагаються підійти до ролі сім’янина і батька в повній готовності.

Не кожен погодиться заводити дітей, живучи на орендованій квартирі, — люди намагаються погасити іпотеку перед народженням нового члена сім’ї, збирають гроші на ясла, дитячий садок, школу, коледж та інші можливі витрати. Зазвичай, коли люди можуть собі все це дозволити, вони вже переступають межу середнього віку, і тут постає інше запитання: пізня дитина — чи варто?

9. Сонний батьківський інстинкт

На народжуваності позначається не тільки поточна економічна ситуація, а й досвід минулого. Так, наприклад, в епоху перебудови в СРСР люди боялися заводити дітей, розуміючи, що не зможуть забезпечити їх найнеобхіднішим.

Що ж відбувається в інших країнах, які не знали, що таке перебудова? Молоді люди в США пам’ятають, яких зусиль коштувало їх батькам підняти своїх дітей на ноги: величезні рахунки за коледж лежать важким тягарем на плечах вчорашніх студентів, або кредит продовжують виплачувати вже літні батьки без можливості піти на заслужений відпочинок.

У Південній Кореї ситуація з народжуваністю також сумна. Тут мілленіалів називають «поколінням 3 Give-Up », бо вони відмовилися від 3 речей: знайомств, шлюбу і дітей. Близько 70% молодих людей у віці від 20 років вважають, що це все тільки б обтяжувало їх.

10. Небажання симулювати щастя

Жінкам важче заявити про бажання жити у своє задоволення, бо образ матері досі дуже сильний в суспільстві, через що деякі зважуються на народження дітей тільки для того, щоб виконати свій обов’язок в очах громадськості.

У 2015 році дослідження «Жаль за материнством» сколихнуло громадськість і викликало шквал одночасно критики та схвалення: 23 жінки з Ізраїлю зізналися, що народження дитини не тільки не принесло їм щастя, а й змусило пошкодувати про своє рішення. Аналогічне дослідження провели в Німеччині, і з’ясувалося, що кожен 5-й німець хотів би повернути час назад і не ставати батьком.

11. Відсутність підтримки

Сучасні сім’ї не схожі на ті, що були раніше: молоді переважно живуть окремо від старшого покоління, а бабусі й дідусі хочуть займатися своїми справами та люблять зустрічатися з онуками у свята. У сім’ях, де працюють обидвоє батьків, це може стати проблемою: треба шукати няню, а це вимагає додаткових витрат і готовності довіритися зовсім незнайомій людині. До того ж родинні зв’язки стали слабкі, тому впевненості в тому, що один з партнерів не вирішить покинути сім’ю в якийсь момент, не може бути.

До чого це все призведе

Найпопулярніше запитання: «Хто принесе склянку води в старості?» – більше не змушує задуматися над рішенням завести дитину. З великою ймовірністю родичів замінять соціальні працівники, адже вже зараз в будинках для людей похилого віку знаходяться ті, у кого є діти та внуки.

Яке ж майбутнє чекає всіх нас? Один з можливих сценаріїв — зміна населення. Поступово територію, де люди перестануть розмножуватися, заселять інші народи. Але тому, що навіть в країнах третього світу народжуваність падає, в якийсь момент чисельність жителів на планеті зменшиться до тієї «оптимальної» кількості, про яку вже багато років говорять економісти та екологи.

А як ви вважаєте, чи правда зараз важче створити сім’ю і зважитися на народження дитини чи це просто небажання брати на себе відповідальність?

Залиште свій коментар

коментарів

Завантаження...

Пов'язані статті

Back to top button
Close