Чому вегетаріанські, безглютенові та безлактозні продукти не так корисні, як нам розповідають

У 2018 році Великобританія стала світовим лідером з виробництва веганських продуктів, обігнавши Німеччину. У кожному 6-му випадку їжа або напій не містили інгредієнтів тваринного походження. Мода на вегетаріанську їжу існує вже давно. Зізнайтеся, вам теж хоч раз хотілося її спробувати? Адже такі продукти здаються корисними. Однак результати досліджень вчених змушують засумніватися в перевагах веганства.

Тутка занурився у вивчення властивостей веганських, безглютенових і безлактозних продуктів, щоб розвіяти популярні омани про них.

30% американців купує безглютенові продукти, а 41% – вважає, що вони корисніші за звичні аналоги

Глютен — це група білків, які містяться в 3 видах злаків: пшениці, житі та ячмені. У нього сильні склеювальні властивості, тому продукти з його вмістом мають високу еластичність і чудово тримають форму. Не всі люди однаково добре перетравлюють цей білок, але лікарі діагностують непереносність глютену, або целіакію лише у 1% населення Землі.

«Безглютеновий мейнстрім» розвивається завдяки зусиллям маркетологів. При цьому 93% людей, які «діагностують» у себе цю хворобу, можуть вживати хліб та іншу їжу з глютеном без шкоди для здоров’я. Інший можливий фактор — іпохондрія: люди люблять приписувати собі нереальні хвороби (зазвичай це траплялося в історії у відносно мирний і спокійний час).

Безглютенова дієта не така ефективна, як здається

Продукти з позначкою «без глютену» часто містять більше калорій, ніж звичні. А ось клітковини, цинку, заліза і калію в них набагато менше. Безглютенова дієта збільшує ризик дефіциту вітамінів групи B і деяких інших мікроелементів.

Це недешеве задоволення: хлібобулочні продукти без глютену на 267% дорожчі своїх «побратимів» з вмістом цього білку. До речі, вони не бувають ні повітряними, ні м’якими. Деякі підприємливі виробники вказують gluten free навіть там, де цього білку не може бути: на гречаній каші, ковбасі або косметиці.

Непереносність лактози й алергія на молочний білок не одне і те ж

Перша виникає через нестачу ферменту лактази, що характерно для 65-70% світової популяції. Цим людям можна вживати сир, тому що лактоза (вуглевод, який міститься в молочних продуктах) наявний в них у незначній кількості й не здатен спровокувати небажані наслідки. З вершками та морозивом треба бути уважнішими: в них приблизно стільки ж лактози, скільки в молоці. Але щоб непереносність проявилася, треба вжити близько 0,5-1 кг цих продуктів.

Алергія на молочний білок реальна і проявляється висипанням, почервонінням щік, передпліч і сідниць, утрудненням дихання. Вона виникає у 2-3% дітей до року і проходить у них в середньому до 10 років, зберігаючись лише у 0,4% дорослих. Саме цій кількості людей не можна вживати молочні продукти.

Коров’яче молоко часто замінюють мигдальним, але поживного білка в ньому лиш 1 г

В 1 чашці коров’ячого молока — близько 100 ккал, 8 г білку і 30% добової норми кальцію. Крім того, 25% вітаміну D, 8% калію і 13 г цукру. Найближчий рослинний аналог — горохове молоко: у ньому така сама кількість протеїнів, на 1/3 менше калорій і на 15% більше кальцію.

Мигдальне молоко містить у 2-3 рази менше калорій на склянку. Протеїнів у ньому мало – 1-5 г, продукт збагачений кальцієм і калієм. А ще в ньому міститься карагенан — добавка, яка провокує газоутворення і запальні реакції в кишківнику.

Рослинне молоко не підходить діабетикам

До вівсяного і рисового молока часто додають цукор і ароматизатори. У рисового молока високий глікемічний індекс: воно швидко перетравлюється і викликає різке коливання цукру в крові. Соєве молоко подібне до коров’ячого за вмістом протеїнів, кальцію і вітамінів. Воно більш калорійне і багате фітоестрогенами, які в надмірній кількості негативно впливають на жіноче здоров’я і можуть знизити фертильність.

Кокосове молоко має протизапальний ефект, прискорює обмін речовин і відновлює слизову кишківника. Але у нього високий рівень жирів і вуглеводів: молоко може викликати діарею або закреп, при регулярному використанні — призвести до збільшення ваги.

Веганське м’ясо покращує роботу шлунку і, попри це, більш шкідливе від натурального

Вегетаріанські котлетки, сосиски та інші напівфабрикати роблять з «пшеничного м’яса» – бобових культур (квасолі, сочевиці, сої, нуту), які підтримують мікрофлору кишківника, зміцнюють серцево-судинну систему. Пшеничний білок чи сейтан, — чистий глютен, він багатий вітамінами PP, B, магнієм. М’ясо для веганів має переваги: рослинний білок швидше засвоюється, і в ньому немає насичених жирів, що підвищують рівень холестерину.

При цьому в ньому підвищений вміст цукру і солі, велика кількість добавок і ароматизаторів для додання смаку прісного концентрованого білка. У складі трапляється токсичний барвник allura red AC, який, за деякими даними, є канцерогенним. Інший трендовий інгредієнт — кокосове масло, насичених жирів в якому більше, ніж у вершковому, майже на 30%.

Вважається, що всі соєві продукти шкідливі

Цілісні соєві продукти — це безпосередньо боби, соєве молоко, соєвий сир (тофу). Ферментовані — соєвий соус, натто і так далі. При їх виробництві використовується мінімум добавок, тому ці продукти не складають шкоди для людини. Перероблені продукти — це соєве борошно, соєва олія. В останній багато жирних кислот омега-6, надлишок яких призводить до хронічного запалення і провокує розвиток серцево-судинних, онкологічних захворювань і діабету.

Соєве борошно може змагатися з пшеничним: в ньому більше протеїнів. На 100 г продукту припадає 1/5 добової норми кальцію, 1/4 норми вітамінів групи B, 1/3 норми заліза. Продукт знижує ризик захворювань серцево-судинної системи й сприятливо впливає на жіноче здоров’я (зокрема, полегшує симптоми менопаузи).

Користь модних веганських продуктів сильно перебільшена

Насіння чіа вважають суперфудом, який здатний задовольнити денну потребу в кальції, магнії, залізі, наситити альфа-лінолевою кислотою й омега-3. Ці цифри правдиві для 100 г продукту, але на день рекомендується приймати тільки 1 ст. л. насіння – 10-12 гр. В такому випадку їх з успіхом може замінити 1 банан.

Зародки пшениці (і олія з них) – антиоксидант і природне джерело рослинного білка, клітковини, калію, магнію, цинку та інших елементів. Вони допомагають підтримувати нормальну масу тіла і покращують імунітет. Паростки не підходять тим, хто дотримується низьковуглеводної дієти: в 1 склянці зародків пшениці – 60 г вуглеводів. В ефірній олії містяться тригліцериди, які негативно позначаються на здоров’ї сердечників.

«Вегетаріанство» і «користь» не слова-синоніми

Таким чином, веганські, безглютенові або безлактозні дієти не допоможуть за короткий час привести організм у форму і зменшити зайву вагу. Щоб покращити здоров’я, недостатньо просто купувати в магазині або замовляти в кафе їжу з помітками vegan friendly, gluten free тощо. Здоров’я вимагає усвідомленого підходу, розумного вибору і фізичних навантажень.

А у вас був досвід таких дієт? Які зміни в організмі ви помітили?