Чому всі масово скаржаться на алергію? Пояснюємо з наукової точки зору

Винні батьки…

В Америці є релігійний рух, прихильники якого називаються аміші. Вони відрізняються простотою життя та одягу, небажанням приймати багато сучасних технологій та зручностей. Ці люди їздять на возах, запряжених кіньми, і носять домотканий одяг. По суті, вони живуть в умовах XVIII століття.

І тримайте цікавий факт: аміші не знають, що таке алергія.

Так-так: поки містяни вишукують собі безлактозні безглютенові веганські сніданки без цукру і горіхів, більшість амішів їсть все підряд. Дослідження, проведене у 2012 році серед дітей амішів в Індіані виявило алергічну чутливість тільки у 7% з них — тоді як серед американських дітей в загальному цей показник складає 36%.

Цікаве
Loading...

Це важливий показник, адже поширеність алергій в західних країнах росте, як гриби після дощу.

У США випадки алергії на молюсків підскочили на 40% за останні 15 років. А алергії на горіхи виросли вчетверо. У Британії госпіталізація за алергічними показниками зросла на 500% з 1990 року: алергія на арахіс у британських дітей зросла вп’ятеро.

Що відбувається? Чому ж аміші спокійно п’ють молоко і дихають пилком, а всі інші не можуть навіть спокійно поглянути на фруктовий салат?

По-перше, ми почали неправильно виховувати дітей. Довго нам радили не давати дітям потенційних алергенів до певного віку. Наприклад, батькам рекомендували не годувати дітей арахісом до трьох років.

Тепер виявилося, що це було помилкою: захищаючи дітей від раннього контакту з алергенами, ми навпаки викликаємо у них алергії.

У цьому сенсі дуже корисно розглянути статистику алергії на арахіс серед єврейських дітей в Ізраїлі та єврейських дітей в Британії. І ті й ті — юдеї, тобто харчуються однаково, і отже, поширеність алергії повинна бути однаковою, так? А ось і ні!

У британських дітей показники алергії в 10 разів вищі, ніж в ізраїльських. Чому? Та тому що ізраїльтяни з дитячого віку їдять арахіс, а британцям його не дають, поки вони не виростуть з пелюшок. В результаті на той час, коли багато британських дітей вперше пробують арахіс, їх організм вже не в змозі з ним впоратися.

Виявляється, є невеликий період часу після народження, коли наше тіло дуже вразливе до незвичної їжі й не реагує на неї. Пропустіть цей період — і все, алергія вам забезпечена.

Ось чому такі організації, як Національний інститут алергії та інфекційних захворювань США, тепер радять давати дітям потенційно алергічні продукти — в тому числі й арахісове масло — у віці менше пів року.

Друге пояснення високих показників алергії — так звана «гігієнічна гіпотеза». Суть її полягає в тому, що через наше гіперстерильне життя з усіма антибактеріальними серветками, антисептиками для рук і фільтрами для води ми стаємо все більш вразливими створіннями, які заледве перетравлюють навіть звичайну їжу.

Для підтвердження цього припущення переконливо свідчить той факт, що сільські діти значно рідше страждають алергіями, ніж міські.

Така сама картина спостерігається і порівнюючи багаті країни з бідними. У 2007 році American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine опублікував дослідження, згідно з яким чим більше розвинена країна, тим вищі там показники алергічної астми. З усіх міст, розглянутих в ході дослідження, найнижчий рівень алергічної астми виявився в Мумбаї (Індія), який вже чим-чим, а чистотою точно не славиться.

Цей феномен помітний навіть серед мігрантів. Іммігранти з країн з низьким рівнем алергій, типу Туреччини або Єгипту, переїжджають в західні країни — до прикладу, Канаду або США. Коли на новому місці у них народжуються діти, ці діти страждають алергіями так само, як і всі інші в їх дитячому садку.

Причина алергій в тому, що імунна система сприймає нешкідливі речовини за патогени та перемикається в режим боротьби з ними. Згідно з гігієнічною гіпотезою, у людей на Заході імунна система не отримує належного загартування, через що її перемикає і вона починає сприймати все як загрозу.

Ми ніколи не позбудемося алергій остаточно і безповоротно. Навіть у маленьких амішів, ізраїльтян та мумбайців зустрічаються алергії, однак має бути якесь пояснення тому, що в інших місцях захворюваність стрімко зростає.

Судячи з усього, дідусь мав рацію: їсти яблучка з землі таки корисно. Їжте фрукти з землі, цілуйтеся з собаками та дайте дитині трішки подихати пилом.

Надмірна чистота до добра не доведе.

А у вас є алергії? Що ви думаєте про нашу статтю? Діліться думками в коментарях.

За матеріалами

Залиште свій коментар

коментарів

Завантаження...

Пов'язані статті

Back to top button
Close