in , ,

Ці факти про наше тіло та світ вам не розкажуть на уроках, однак їх варто знати

Привіт, друзі! Мене звуть Олександр Толмачов, за освітою я лікар, але за покликанням педагог і працюю з дітьми з 2004 року. Я автор дитячих пізнавальних книг і радіоведучий. Мої інтерактивні лекції присвячені навколишнього світу і безпеці людини в ньому.

У своєму блозі я намагаюся переконати підписників, а зараз і вас — читачів Тутка, що життя набагато різноманітніше, ніж наше уявлення про нього. Вся моя діяльність спрямована на те, щоб сформувати у дітей адекватну картину світу. Тому сьогодні я відповім на найбільш поширені питання, якими молоде покоління зазвичай ставить дорослих у глухий кут.

Чому людина гикає?

Гикання — це сильне скорочення м’язової перегородки (діафрагми), що знаходиться між грудною і черевною порожниною. У ній є спеціальний отвір, через який проходять стравохід і блукаючий нерв. Цей отвір часто перетискається через шматочки їжі або неправильне положення тіла. А здавлювати блукаючий нерв не можна — він передає важливі сигнали внутрішніх органів. Тому організм змушує діафрагму різко скорочуватися, щоб струсити «вантаж» з нерва.

Щоб позбутися від гикавки, можна випрямитися, потягнутися, глибоко вдихнути та затримати дихання. Таким чином ми повертаємо діафрагму в зручне для нерва положення.

Чи правда, що стриж ніколи не сідає на землю?

Цей птах ціле життя проводить в польоті. Так-так, він не може сісти на землю. Стрижі не можуть ні ходити, ні плавати: їх короткі та слабкі лапки не пристосовані ні до якого виду пересування. Зате цими лапками стрижі, як гаками, можуть зачепитися за найменший виступ, за будь-яку щілинку на вертикальній стіні — дерев’яній чи кам’яній.

На землі стрижеві нічого робити:повзаючих комах він не збирає, а ловить їх широко розкритим ротом прямо в небі. А ще стриж — один з небагатьох птахів, який може спати в повітрі. Злетить вище і ковзає кілька годин потоками повітря, як гірськолижник на слаломі, зрідка уві сні рухаючи крилами.

Чому баобаби такі товсті?

Їх товщина — це спосіб виживати у посуху. Стовбур баобаба порівнюють з гігантською губкою, яка набирає в себе вологу і поживні речовини. Стовбур може доходити до 10 метрів у діаметрі. У посушливий період, коли баобаб починає витрачати свої водні запаси, рослина трохи зменшується в розмірах і робить це аж до початку сезону дощів.

Так баобаби витримують найсуворішу засуху. Вони можуть прожити дуже довго. Але точний вік визначити важко, тому що у них немає річних кілець. Приблизний термін життя цих дерев — близько 1 000 років.

Чи може равлик загубити свою раковину?

Мушля равлика — це частина його тіла, а не будиночок. Це зовнішній скелет, який потрібен для захисту від хижаків і для збереження вологи. Равлик не може відірватися від раковини, тому що зсередини до неї прикріплюються м’язи. Це майже те ж саме, що нам із вами відокремитися від власного скелета. Неможливо і смертельно небезпечно для нього.

Але ви ж бачили порожні «будиночки» на землі? Це справжні скелетики загиблих равликів, які жили в саду у минулому або позаминулому році.

Для чого в зоопарках чистять зуби бегемотам?

У природі бегемотові дійсно не потрібен додатковий догляд за пащею, тому що він харчується жорсткою травою та іншими рослинами, які не застряють між зубами й самі грають роль твердої щітки.

В неволі бегемотів годують спеціально підібраним поєднанням продуктів, корисних і безпечних. Вони не можуть допомогти вичистити зуби товстошкірому африканцю. Тому це робить ветеринар.

Хто такий китоголов?

Це чудовисько з гігантським дзьобом — один з найбільш незвичайних птахів на Землі. Він живе в Центральній Африці. Його близькі родичі — лелеки та чаплі, а зовсім не пелікани, як може видатися на перший погляд.

Дзьоб у цього створіння й справді трохи схожий на морду синього кита. Причому дзьоб настільки важкий, що в спокійному стані китоголов кладе його на груди, щоб зменшити навантаження. Думаєте, це жахливо незручно? Навпаки. Китоголов — чудовий мисливець. За допомогою такого потужного дзьоба зручно ловити сильну рибу, жаб, змій і навіть дрібних черепах.

Навіщо носорогові ріг?

Почнемо з того, що ріг — це не кістка, він взагалі не відноситься до скелета тварини. Ріг носорога — унікальний виріст, він близький за будовою до кігтя або копита і «виник» з вовни давніх предків носорога.

Головне призначення рогу у носорогів — це розділяти кущі та зарості, щоб добути собі корм. Саме тому він є і у самок, і у самців. А ще у носорогів найтовстіша шкіра серед усіх представників тваринного світу. Вона може досягати 2,5 см в товщину. Завдяки їй стародавні носороги прекрасно себе почували в льодовиковий період.

Хто такий трубкозуб?

Ця на перший погляд незграбна напівсвиня-напівзаєць живе в Африці. Морда у трубкозуба витягнута, з безліччю довгих і жорстких дотикових волосків, а на кінці її п’ятачок з ніздрями круглої форми. Таке пристосування потрібне для нічного полювання на мурах і термітів. За одну ніч трубкозуб з’їдає близько 50 тис. комах.

На лапах цієї тварини потужні кігті, схожі на копитця. Завдяки їм трубкозуб за 5 хвилин може вирити яму глибиною 1 метр. Зараз ці звірі вимирають через діяльність людини. Підкорювачі Африки в минулому вбивали трубкозубів через те, що вони рили занадто великі нори, куди часто потрапляли коні та ламали ноги.

Чи можна від жаб заразитися бородавками?

Ропух і жаб можна спокійно чіпати руками, ніякої зарази ви від них не отримаєте. Бородавки викликаються вірусом папіломи людини. Жодне земноводне його не переносить. Зрозуміло, що шкіра жаби не стерильно чиста — на ній живуть всілякі бактерії. Тому після дотику до земноводного все-таки не завадить помити руки.

Чому у синиці жовта грудка?

Свій яскравий окрас грудка синиці отримала завдяки особливим рослинним речовин — каротиноїдам. Вони потрапляють в організм птахи через те, що вона влітку поїдає величезну кількість гусениць. Чим яскравіша грудка, тим здоровіша і сильніша синиця. Цим і керуються самки при виборі партнера. Якщо грудка яскрава, значить, він і здоровий, і ефективний здобувач гусениць.

Забруднення приміських лісів призводить до різкого зменшення кількості гусениць, що веде до зменшення кількості каротиноїдів, що надходять в організм синиць. Вони задовольняються рослинною їжею або падаллю, а грудки їх бліднуть. А значить, синиці рідше створюють сім’ї. І ми рідше бачимо їх навколо нас.

Чи є користь від тарганів?

Таргани — одні із найдавніших комах на нашій планеті. І якщо б вони були некорисними, природа навряд чи дозволила б їм затриматися так надовго. Таргани — це хижаки, що знищують в житлі людини личинки молі і яйця клопів. А в природі ці комахи чудово удобрюють грунт — вони виділяють азот, без якого деякі рослини просто вимруть.

Чому їжачки не люблять молоко?

Основу раціону цих тварин становлять гусениці, слимаки, жуки, іноді черв’яки, миші й навіть пташенята. А від коров’ячого молока їжаки взагалі можуть померти, тому що вони не переносять лактозу. Для вигодовування маленьких їжаченят більше підходить замінник котячого молока, яке можна купити в будь-якій ветеринарній аптеці.

Важливо пам’ятати, що ці тварини — переносники серйозних інфекцій. Тому, щоб убезпечити себе і дітей, ні в якому разі не можна торкатись до їжаків і брати їх додому. Спостерігати і фотографувати можна. Чіпати — ні.

Для чого нам потрібне волосся?

У всіх ссавців волосся зігріває тіло. В процесі еволюції у людини стало менше волосся, тому що воно завжди служило притулком для комах — кліщів і вошей. І наші вже розумні предки свідомо вибирали менше «шерстяних» партнерів, яких вони вважали більш здоровими.

Так сучасні люди набули сучасний «голий» вигляд і стали надягати одяг. А ось кількість волосся на голові не змінилася, адже це найбільш вразлива частина нашого тіла, яку треба захищати і зігрівати.

Що таке «сад вугрів»?

Це неймовірне явище можна зустріти на дні Червоного моря, біля східного берега Африки і острова Мадагаскар на глибині 10-15 метрів.Саме так виглядають колонії морських вугрів, які живуть в піску. Вони зовсім не небезпечні. Кожен вугор будує собі індивідуальну вертикальну нору, в якій проводить більшу частину життя.

Просто зараз вони харчуються. Дивіться: вугрі висовують з нори передню частину тіла і ловлять зоопланктон, який пропливає повз. У разі небезпеки, наприклад при наближенні хижої риби, вугрі швидко втікають глибоко у свої нори — і «сад» зникає.

Чому укус комара свербить?

Комар не смокче кров, він харчується нектаром квітів. Кусають нас тільки самки комахи. Відразу після укусу вони виділяють слину, яка містить речовину, що запобігає згортанню крові. Сам прокол шкіри не викликає болю, ми відчуваємо печіння тільки коли самка комара впорскує в ранку слину. Саме вона викликає у нас свербіж, почервоніння і набряк в місці укусу.

Скільки насправді ніжок у морської зірки?

Почнемо з того, що у неї не 5 ніжок. Це просто промені, тобто частини тіла. У деяких зірок з кожного променя навіть може вирости новий організм. Справжні ноги — це маленькі трубочки внизу зірки. Вони заповнені рідиною, близькою за складом до морської води, яка виконує функцію крові. Коли ці трубочки різко заповнюються рідиною, вони швидко подовжуються, а коли вода виходить — коротшають.

За допомогою ніжок морська зірка ще й полює. Вона охоплює своїми променями першого-ліпшого молюска (наприклад, мідію) і фіксує його присосками на кінцях трубочок. За кілька годин вона розсовує раковину, після чого з’їдає здобич.

Як відрізнити ягуара від леопарда?

У ягуарів плями на шкурі зібрані в розетки з цятками в центрі. А кружечки на шкірі у леопарда, по-перше, менші, а по-друге, порожні всередині. Морда у леопарда більш приплюснута. Ягуар помітно крупніший за елеопарда в цілому, і хвіст у нього довший.

Ягуар водиться в Північній і Південній Америці, а леопард — в Африці, Азії і на Далекому Сході. Так що в природі ці тварини не зустрічаються один з одним. А ще ягуар сильніший і агресивніший за леопарда, він безстрашно полює на великих тварин і любить плавати, як тигр.

Що було раніше: курка чи яйце?

Все-таки яйце з’явилося раніше. Яйця «винайшли» не кури, вони просто отримали їх в спадок від динозаврів. Докази цієї спорідненості вже не викликають сумнівів. Предки сучасних птахів мали короткі передні кінцівки, які використовувалися для балансування.

Потім пернаті динозаври почали освоювати повітря. У них з’явилися крила, а кістки стали легкими. Але як вони відкладали яйця, так і роблять це до сьогодні.

Чому позіхання таке заразливе?

Це прояв «відлуння» — автоматичного повторення чужих дій. Вчені з’ясували, що найчастіше ми позіхаємо за компанію з людьми, яким найбільше довіряємо, — родичами, друзями чи коханими. Чим ближчі ваші стосунки з людиною, тим вища ймовірність, що ви позіхнете відразу ж після неї.

А максимальний час «зараження» позіханням складає близько 5 хвилин. Саме через стільки часу, ви можете бути впевнені, що вже не повторите дії іншої людини.

Чому у дитячому зап’ясті не кістки, а хрящі?

Чому у дитини немає кісточок зап’ястя в перші 2 роки життя? А згадайте, як вона вчиться ходити. Повзає, падає і піднімається, спираючись саме на зап’ястя. Це чимале навантаження, а значить, є ризик вивиха та перелому.

Ось тому це місце м’яке і пружне — зламати тут нічого не вийде. Вивихнути теж складно. Коли маленька людина починає впевнено ходити сама, то й кістки зап’ястя у неїстають твердими. Повністю закостеніння закінчується вже в підлітковому віці (приблизно до 12 років).

Чому ми боїмося темряви?

Протягом тисячоліть страх, як і інші емоції (радість, гнів, відраза, печаль), допомагав людині виживати. Боязнь темряви й нічних звуків — наша вроджена особливість. Вона закріпилась через те, що давні предки людей жили в лісах, де ночами полювали великі лісові хижаки: вовки, тигри, рисі. Ці тварини завжди підкрадаються до своєї жертви в сутінках і тиші.

Звичка насторожено прислухатися і придивлятися рятувала людині життя. Тому вона стала автоматичною. Попри те, що люди вже тисячоліття живуть далеко від диких звірів, давній страх темряви все ще залишився в нас.

Навіщо новонародженим крабам величезні очі?

Зір відіграє найважливішу роль для виживання цього малюка. Новонароджені краби ще не мають міцного хітинового панцира і стають легкою здобиччю для риб і птахів. Виживе той, хто перший побачить хижака на більшій відстані, тому що це дозволить йому вчасно сховатися. До того ж крабик повинен добре розрізняти рельєф пляжу і рятівні заглиблення серед каменів.

Чому у нас зіниця кругла, а у кішок — вертикальна?

Вертикальні зіниці зазвичай у хижаків, в тому числі й у домашніх кішок, які полюють з засідки. Завдяки такій будові ока тварини добре бачать і вдень, і вночі. Круглі зіниці у птахів, вовка, тигра, мавпи та людини. Така форма зіниці дає найчіткішу картинку, що зручно для переслідування жертви на великій відстані, збору плодів і трав в денний або сутінковий час.

Горизонтальні зіниці потрібні парнокопитним і непарнокопитним травоїдним для панорамного огляду місцевості — щоб не тільки помічати хижаків за спиною, але й бачити можливі шляхи порятунку. До тварин з такими зіницями відносять корів, овець, кіз, коней, антилоп і верблюдів.

Цікаво, а які несподівані питання ставили ваші діти? Чи завжди ви знаходили відповіді на них?

Сподобалось?

Дівчина-медик розвінчала найпоширеніші міфи про харчування

Не сваріться через розбиті речі. Історія про те, як дітям варто казати правду, а батькам — бути мудрішими