in , ,

Добірка фактів про звичні нам рослини, яка здатна здивувати навіть вчителів біології

Сучасна наука знає близько 350 тис. видів рослин. Це число зростає: і надалі вчені знаходять раніше не відомі екземпляри. Але вистачає роботи й тим дослідникам, які вивчають всім звичні моркву, сосни або тюльпани. Іноді рослини поводяться так, як не повинні з точки зору логіки. Деколи вони можуть нас чомусь навчити.

Ми в Тутка занурилися в безодні ботаніки й тепер думаємо відмовитися від капусти.

Характери та звички рослин схожі на наші

 • Серед дерев є противники близького спілкування. Вчені вже близько століття вивчають феномен, що отримав назву «сором’язливість крони». Він полягає в тому, що гілки деяких зростаючих поруч рослин не стикаються. Як пояснити це явище, ботаніки не знають, хоча існує багато гіпотез. Серед дерев, що вміють «тримати дистанцію», — сосна звичайна.
 • Конюшина — ворог шкідливих звичок. Звернувши увагу на те, скільки недопалків кидають люди на газони, вчені провели експеримент. Вони висадили поширені в місті види трав і стали кидати навколо них недопалені сигарети. Конюшина підтвердила слова «не кури — рости не будеш»: її пагони стали коротшими, знизилось проростання, а коріння ослабло.
 • Біла шовковиця буквально «стріляє» пилком зі швидкістю 560 км/год. Це майже половина швидкості звуку. Тут шовковиця — визнаний рекордсмен.

 • Деякі рослини мають «національні» звички. Восени листя в Америці на більшості дерев червоніє, а в Європі частіше стає жовтим. Вчені знайшли розгадку в далекому минулому. Червоний колір — порятунок від комах. Приблизно 35 млн років тому через зміни клімату в Європі шкідники дерев вимерзли, і рослинам не довелося виробляти такий механізм захисту. Американським деревам  потрібно було оборонятися від жуків, і вони навчилися червоніти.
 • Качани капусти вважають себе живими. Дослідження показали, що рослина на полиці магазину продовжує поводити себе так само, як на грядці. Листки реагують на світло і виробляють речовини для захисту від комах. Качан може кілька тижнів не вірити, що його вже зрізали.
 • Багато рослин є спорідненими, хоча з першого погляду і не скажеш. Наприклад, троянди, малина і кропива з точки зору ботаніки досить близькі.

Наука використовує їх можливості

Квітка цинії на борту МКС

 • Рослини в космосі допомагають вирішити відразу кілька питань. По-перше, з їх допомогою можна вивчати вплив невагомості на живий організм. По-друге, годувати космонавтів свіжими салатами. На орбіті вже вирощували руколу, соняшник, огірки, петрушку, тюльпани та цинії.
 • Звичайні огірки надихнули науковців на створення штучних м’язів. Фахівці підгледіли у рослини принцип скручування — завдяки йому паростки огірка пнуться на опори. За тим же алгоритмом «навчили» працювати полімерні нитки. Винахід зможуть застосовувати у виробництві двигунів і новітніх протезів.
 • Деякі рослини допомагають орієнтуватися на місцевості: їх квіти обертаються за рухом Сонця. Найвідоміший приклад — соняшник. Саме явище називається геліотропізм.

Ботаніки та юристи судяться через рослини

 • Європейські юристи називають моркву фруктом, хоча згідно з ботанікою це овоч. Така точка зору була документально закріплена у 2001 році: Євросоюз видав спеціальну директиву. Ініціатором перейменування моркви стала Португалія. Країна експортувала морквяний джем, а закони Європи дозволяють робити різні види варення тільки з фруктів. У компанію фруктів заодно потрапили огірки, гарбуз та імбир.
 • У XIX столітті в США Верховний суд вирішував долю помідорів. Тут ситуація протилежна: ботанічний помідор — фрукт, але всі звикли вважати його овочем. Через цю різницю торговці не хотіли віддавати мито на митниці. Судді ухвалили рішення: платити доведеться за овоч.

 • Чорна смородина під забороною в деяких штатах США. Раніше вирощувати її не дозволялось на всій території країни. Причина — шкідник, який може вражати не тільки ягідні кущі, але й сосни. З пропозицією відмовитися від смородини заради деревини виступили лісозаготівельні компанії. Причому під забороною лише чорна смородина, інші її види можна вирощувати безперешкодно.

Людство залежить від них

Всесвітнє насіннєсховище розташоване в зоні вічної мерзлоти

 • Навіть якщо станеться катастрофа, людство виростить звичні рослини. На острові Шпіцберген знаходиться сховище, прозване Ноєвим ковчегом для насіння. На глибині 120 метрів створений бункер, здатний вмістити 4,5 млн зразків. Кожна країна зберігає там свій набір посадкового матеріалу. Вперше сховище відкрили через війну в Сирії: близькосхідні вчені попросили повернути частину запасів, щоб продовжити створення злаків для посушливих районів.

Картина «Сатира на тюльпаноманію» була написана Яном Брейгелем — молодшим у 1640 році

 • Торгівля тюльпанами призвела до створення першого в Новій історії «економічного міхура» — явища, коли товар пропонують за завищеними у десятки разів цінами. У XVII столітті Нідерланди охопила тюльпаноманія. Цибулини рідкісних сортів міняли на будинки, сім’ї садівників стрімко багатіли й розорялися, торговці та покупці вчиняли злочини. Попит на квіти був настільки великим, що виникли ф’ючерсні угоди: цибулини на наступний сезон продавали заздалегідь.

Нас особливо вразили дерева-інтроверти. А ви помічали реакцію рослин на людей? Як вам здається, при однаковому догляді в одних вони ростуть краще, ніж в інших?

Сподобалось?

10 підручних засобів від мішків під очима

Чому сьогодні у нас знижується рівень інтелекту? Вчені намагаються знайти пояснення